Vārda dienu svin: Marija, Marika, Marina

Video recepte: Gatavojam Jāņu sieru!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pagatavot īstu Jāņu sieru var ne tikai lauku sētā, bet arī mazajā dzīvokļa virtuvītē! Ķeramies pie darba un provējam šogad sieru sagatavot pašas! Ekovirtuves saimniece Sandra Stabinga dalās ar savas vecmāmiņas Jāņu siera gatavošanas recepti.  

(lai skatītos video, spied uz kameras ikoniņu!)

Nepieciešamās sastāvdaļas (lai pagatavotu aptuveni 1 kg siera):
Lauku piens ~ 5 litri
600 g biezpiens (ar tik lielu biezpiena daudzumu, garša ir “biezpienīga”, bet sanāk vairāk siera)
3 olas
2/3 sviesta pakas
tējkarote sāls
ķimenes
citrons

Pagatavošana:
Pirms sāc gatavot Jāņu sieru, svarīgi, ka visu nepieciešamo – gan sastāvdaļas, gan katlus, traukus un marli, jau iepriekš sakārto tā, lai vajadzības gadījumā ir pa rokai. Pati siera vārīšana aizņem aptuveni stundu laika, taču ir brīži, kad jādarbojas visai žigli un kavēties nedrīkst. 

Pirmais solis ir ieliet katlā pienu un likt uz uguns, lai silst. Tikmēr sagatavo biezpienu, vēlams lauku. To ieteicams sablenderēt vai izmalt caur gaļasmašīnu. Ja biezpienu neblenderē, siers sanāk ziedains. Sablenderētajam biezpienam pievieno nedaudz piena, kārtīgi samaisa.
Atsevišķā traukā sagatavo olas – tās sakuļ, pievieno sāli un samaisa. Jo vairāk olas, jo dzeltenāks un stingrāks siers. Pie olām var likt klāt ķimenes, taču lai ķimenes būtu aromātiskākas, Sandra iesaka labāk darīt tā: atsevišķā katliņā ķimenes apcept sviestā.

Visu laiku jāatceras uzpasēt pienu, kas silst uz plīts! Tiklīdz tas sāk kūpēt, skaidrs- tūliņ būs pirmais burbulis. Žigli jāsagatavo marle un trauks, kurā siers tiks notecināts. Marli ieteicams saslapināt, citādi puse siera pielips tai klāt un tur arī paliks.
Kad piens uzmetis burbuli, tam pievieno sablenderēto biezpienu un cītīgi maisa. Masai būtu jāsaiet kunkulīšos un jāparādās sūkalām. Ja divu minūšu laikā neparādās sūkalas, masai pievieno citrona sulu. Maisa, kamēr parādās sūkalas. Visu caur marli nokāš.
No marlē palikušās masas tiek gatavots siers. Masu caur marli kārtīgi pakrata, lai tā kļūtu viendabīga. Tad atstāj uz brīdi marlē, lai atpūšas. Tikmēr izkausē sviestu ar ķimenēm. Kad sviests izkusis, tam pievieno siera masu no marles. Tagad viss ir žigli, bet prātīgi jāmaisa, uzmanies, lai neapdedzinies. Pievieno sakulto olu un atkal sparīgi jāmaisa. Maisa tikmēr, kamēr masa saiet vienā bumbulī. Jāatceras – jo ilgāk karsē, jo siers kļūst sīkstāks.
Gatavo siera bumbuli liek traukā (tajā, kādu formu vēlas, lai siers ieņemtu) un ar karoti nolīdzina. Trauku ar sieru liek vēsumā. Kad tas atdzisis, var griezt un likt galdā!
Šādi pagatavotu Jāņu sieru var glabāt vairākas dienas, pat nedēļu.

Lai garšīgi!

Sadarbībā ar 

Dalīties.

8 komentāru

 1. Līga Rozentāle on

  Anna, daudzviet ir iespējams iegādāties lauku pienu. Zinu, ka Barona ielā (krustojumā pie Bērnu pasaules) ir bodīte, kur pārdod lauku labumus – gan gaļu, gan piena produktus. Arī tirgū var nopirkt, un arī Ekovirtuvē-Rūpniecības ielā 11 pārdod ekoproduktus.

 2. Jūlija Liene R. on

  Oho,Vita, jau izmeginaji? Es gribetu, bet kaut ka bail, ka tik sabojasu produktus un viss 🙂 Vispar nekadas pieredzes siera siesana man nav, tu ieprieks biji to darijusi?

 3. Natālija Rogova on

  Es arī pagatavoju sieru,tikai pēc citas receptes.Izdevās ļoti labi,negaidīti labi un ļoti,ļoti garšīgi.

 4. Natālija Rogova on

  Yule <br>Sākumā,kad vienkārši dzirdēju par siera gatavošanu mājās domāju,ka tas ir grūti,ka to nevar darīt jebkuršs,kur nu vēl es,kas gatavošanā ir iesācēja,bet tad es noskatījos video un izlasīju daudz jo daudz dažādas receptes un man nelika mieru šī doma,kas tad tur sanāks???Man tā vien nagi niezēja pamēģināt,bet bija arī bail,ka varu sabojāt produktus,tādēļ visas sastavdaļas samazināju līdz minimumam,ja nu sabojāsu tad mazliet.<br>Bet rezultāts bija neiedomājami labs.

Atstāt Ziņu