„Nespēlē paslēpes ar vēzi!”- ar tādu devīzi šogad februārī nāk klajā onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības „Dzīvības koks” akcija. Tas ir video projekts, kurā sievietes tiek aicinātas domāt par savu veselību un dzīvību un izmantot valsts apmaksātās vēža savlaicīgās atklāšanas programmas iespējas.
Kāpēc tāds video?
Kopš 2009.gada janvāra Latvijā tiek ieviesta vēža savlaicīgā atklāšanas programma (skrīnings) krūts vēža, dzemdes kakla vēža un kolorektālā (zarnu) vēža atklāšanai. Tomēr apmeklējums joprojām ir nepietiekams, tikai katra trešā sieviete, kas saņēmusi uzaicinājuma vēstuli uz skrīningu, to izmanto! Tajā pašā laikā pētījums (SKDS pētījums 2011.gada oktobrī- novembrī par sabiedrības informētību par krūts vēža skrīningu) parāda, ka vairāk nekā 80% sieviešu (vecumā no 50-69 gadiem) zina, kas ir skrīnings, bet trīs no četrām sievietēm atrod dažādas atrunas, lai neaizietu pie ārsta! Atrunas parasti ir: „nav laika”, „mani tas neinteresē”, „negribu uzzināt sliktas lietas”….
Protams, vēzis nav nekas patīkams, par ko katrs vēlētos domāt, tomēr ir jāatceras, ka savlaicīgi atklātu vēzi VAR ārstēt! Tas nozīmē, ka, izmantojot uzaicinājumu, aizejot pie ārsta, sievietes pasargā sevi pat tad, ja uzzina par slimību agrīnā stadijā!
Tas ir nepieņemami, ka Latvijā joprojām vēzis tiek uzskatīts par fatālu slimību, kamēr pasaulē tas ierindots hronisku slimību skaitā! Kamēr „spēlēsim paslēpes”, domāsim, ka „tas mūs neskar”, tikmēr joprojām vēzi atklāj novēloti, kad to vairs nevar ārstēt. Veidojas apburtais loks- „nedomāsim, tas mūs neskars”, kad skar- tad- „es jau to zināju!” Pārrausim apburto loku! Rūpēsimies par sevi, savām ģimenēm! Nespēlēsim paslēpes!
Apburtais loks
Statistika par onkoloģiskām saslimstībām parāda, ka no jauna reģistrēto gadījumu skaits laika posmā no 2003.-2010.gadam pieaudzis par 19 %, savukārt uzskaitē esošo onkoloģisko pacientu skaits tajā pašā laika periodā palielinājies par 23 %. Tas nav nevienam jaunums, ka lielākā Latvijas problēma ir ļaundabīgā audzēja diagnostika vēlīnā stadijā (III. IV un bez stadijas), kas ir jau gadiem stabili 60 % gadījumu. Tas rezultējas katastrofālos mirstības rādītājos, kas ir vieni no augstākajiem Eiropā. Tajā pašā laikā vēža agrīnās diagnostikas programmas nedod rezultātu, jo sabiedrības atsaucība ir nepietiekama.
„Dzīvības koks”
Onkoloģisko pacientu atbalsta „Dzīvības koks” jau trešo gadu veido sociālas video akcijas, lai pievērstu sabiedrības uzmanību problēmām, kas saistītas ar onkoloģiju. Pirmā akcija bija par to, ka „No vēža nav jābaidās, vēzis jāārstē”, otrā akcija par to- cik svarīgi domāt par sievietēm, kurām vajadzīgas krūts protēzes. Un šogad- galvenā uzmanība tam, ka „nevajag slēpties no problēmām, jo vēzi savlaicīgi atklājot, to var ārstēt. Visu noskatīties var: www.dzivibaskoks.lv .