Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Dažādie uztura novirzieni, maldi un riski veselībai

Pinterest LinkedIn Tumblr +

as, ka mūsdienās ir informācijas brīvība, ir ļoti labi, taču nereti tas izraisa arī lērumu problēmu – it īpaši veselības jomā. Sievietes salasās dažādus rakstus, apmainās ar pieredzi un pēc tam sāk ieviest izmaiņas savā dzīvē. Sekas mēdz būt dažādas, atkarībā no sievietes personības, pieredzes, brieduma, izglītības un dažādiem citiem aspektiem. Šoreiz par pārmērīgu pieķeršanos veselīgam dzīvesveidam.

Izstāstīšu tipisku gadījumu no savas prakses…

Atnāk jauna meitene, pirmo kursu studente, kas baidās pieņemties svarā un jau ir paspējusi ievērot dažnedažādas diētas un atslodzes. Ir izmēģināta rīsu diēta, citronu sulas diēta, tagad netiek ēsta gaļa, piena produkti, miltu izstrādājumi un visi pārstrādātie produkti. Jaunietei nav nopietnu liekā svara problēmu, taču viņa nejūtas apmierināta ar savu izskatu un cenšas ēst veselīgi (vismaz viņai pašai tā liekas). Aktīvi nodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm, skrien garus gabalus (jo visur taču rekomendē būt aktīvākai!)  un visādi citādi uztur sevi formā. Pārsvarā ēd mājās un ārpus tās maltītes cenšas neieturēt – tad labāk paņem ēdienu līdzi un apēd to mašīnā vai universitātē. Ja dodas uz restorānu vai kafejnīcu, cenšas noskaidrot, kas ir ēdienu sastāvā. Ja lietots saldais krējums vai kādi citi “aizliegtie produkti”, tad ēdiens protams tiek izbrāķēts. Arī mājās gatavo sev atsevišķi, un neēd to, ko pārējie ģimenes locekļi.
Uz jautājumu, kāpēc meitene neēd maizi, atbilde ir, ka tā nav veselīga un rada svara pieaugumu. Kaut kur ir izlasīts, vai kāds ir teicis, ka miltu produkti rada lieko svaru, tāpēc šos produktus meitene sev neatļauj – arī uz svētkiem ne. Dzīvnieku valsts produktus lietot nevēlas, jo arī par tiem ir lasījusi, ka labāk tos neēst. Šādu nepamatotu pārliecību izmainīšana un atspēkošana, nu jau ir uztura speciālistu ikdiena.

Daudzu meiteņu un arī pieaugušu sieviešu vēlme ir izskatīties un būt tikpat laimīgām kā dāmām glancētajos žurnālos. Sievietes, par kurām raksta žurnālos, gandrīz vienmēr padalās ar saviem diētas noslēpumiem, kuri nereti atbilst pēdējā laika modes tendencēm. Vienīgā skāde, ka šīs personas visbiežāk nav ne uztura speciālisti, ne dakteri, ne arī kādi citi veselības aprūpes speciālisti, kā rezultātā nav pamata sekot viņu ēšanas paradumiem. Taču sievietes to dara, un ne tikai gados jaunās meitenes (!). Bieži vien tas ne tikai nenoved pie iecerētā mērķa – nomest svaru vai izskatīties tāpat kā interviju sniegušajai slavenībai, kuras padomiem sekots – bet tieši pretēji, ieved dziļāk mežā. Rodas lielāks apjukums, sliktāka pašsajūta un veselības problēmas.

Tādēļ, pirms ievērot jebkādu diētu, ir jākonsultējas ar kvalificētu uztura speciālistu (nevis kādu radikāli noskaņotu uztura entuziastu), kas sekos līdzi tam, lai netiktu nodarīts nevajadzīgs kaitējums veselībai. Uztura speciālists sniegs atbildes arī uz šiem un dažādiem citiem tevi interesējošiem jautājumiem:

– Kuru diētu ir vērts ievērot un cik ilgi?
– Vai diētas laikā ir normāli būt izsalkušam un izjust citus nepatīkamus simptomus?
– Vai ir produkti, kurus uzturā lietot aizliegts?
– Kādu uzturu ievērot, lai samazinātu asinsspiedienu, holesterīna līmeni un citus izmainītus bioķīmiskos rādījumus?
– Kā pagatavot ēdienu garšīgi, ātri un veselīgi?

Savukārt, ja tu piederi pie tām sievietēm, kas jau ir izmēģinājušas veselu lērumu diētu un sekojušas dažādiem uztura novirzieniem, būtu vērts pārliecināties, vai pašreizējais uzturs tiešām ir atbilstošs tavām organisma vajadzībām. Nepārdomāta ēdienkarte var novest pie anēmijas, biežām garastāvokļa maiņām, kuņģa zarnu trakta problēmām, samazināta kaulu blīvuma un dažādām citām kaitēm.

 

Par šiem veselīga uztura jautājumiem tiek runāts arī veselības centra Vivendi uztura meistarklasēs. 

Nākošā Vivendi Uztura meistarklase – 24. janvārī, būs veltīta dažādām diētām. Aplūkosim Paleo, Vidusjūras, Ziemeļvalstu diētu, iepazīsim tuvāk no medicīniskā viedokļa, kādi ir plusi un mīnusi veģetārisma, vegānisma, svaigēšanas gadījumos. Pārrunāsim situācijas, kad un kādas diētas ir patiešām nepieciešamas? Kādas ir nepārdomātu diētu sekas, uzturvielu deficīts un korekcija.

Kā parasti – būs arī praktiska ēdiena pagatavošanas demonstrācija un degustācija.

Vairāk informācijas par meistarklasēm lasi šeitLai arī pirmā meistarklase jau aizvadīta, vari pieteikties uz visām vai kādu no vēl gaidāmajām meistarklasēm! Pieteikšanās pa tālruni 204 51 777 vai e-pastu –info@vivendicentrs.lv.

Dalīties.

2 komentāru

  1. Man ir jautājums- vai Jūs esat lasījusi pēdējā laikā izdotās grāmatas – Ķīnas pētījumu un Ēst, lai dzīvotu? Tās jau nu nav sarakstījuši nekādi amatieri, bet zinātnieki, ārsti un tajās visās kā viens apgalvots- dzīvnieku valsts produktus tiešām labāk izslēgt no ēdienkartes.Kā Jūs to komuentējat? Kāpēc dzīvnieku valsts produkti- gaļas un piena produkti ir tik neaizstājami, Jūsuprāt,ka nevar iztikt ar graudaugiem, dārzeņiem, augļiem, sēklām utt.

Atstāt Ziņu