Vārda dienu svin: Vineta, Oļegs

Veselām un skaistām kājām vasarā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vasarā sievietēm tā vien gribas biežāk nēsāt svārkus un augstpapēžu kurpes, lai izceltu ziemā biksēs paslēptās kājas. Tomēr karstā laikā kājas nereti piepamst, kļūst smagas, sāp, vai arī tajās ir kņudoša sajūta. „Ģimenes aptieku” farmaceite un aptiekas vadītāja Ilze Zirnīte konsultē, kā vasarā parūpēties par kāju veselību.

Karstajā laikā venozā attece kājās ir sliktāka, tādēļ tās arī nereti pietūkst, ir noguruma sajūta. Kāju labsajūtu vasarā ietekmē arī liekais svars, jo tām tiek uzlikta papildu slodze. Kāju un vēnu veselību negatīvi ietekmē arī smēķēšana un pārlieku bieža augstpapēžu kurpju nēsāšana.

Statistika liecina, ka sievietes daudz biežāk nekā vīrieši sastopas ar kāju vēnu problēmām. Kā to mainīt? Rūpēties par savu kāju veselību, veicot vairākas profilaktiskas darbības!

  • Ieteikumi, kā parūpēties par kājām vasarā:
  • * Jāizvairās pārlieku bieži nēsāt augstpapēžu kurpes, jo to valkāšanas laikā kāju ikru muskulis pietiekami nesaraujas un ir apgrūtināta asins aizplūšana. Ja tomēr sieviete savu dienu bez tām nevar iedomāties, risinājums ir, piemēram, darbā nēsāt maiņas apavus ar zemiem papēžiem.
  • * Stāvoša darba darītājām, kad vien iespējams, jāatpūtina kājas apsēžoties, savukārt sēdoša darba darītājām tās vismaz reizi stundā jāizkustina – pārlieku ilgi stāvot vai sēžot vēnas tiek noslogotas.
  • * Jālieto daudz šķiedrvielām bagāti produkti (dārzeņi, augļi, ogas, klijas un kliju produkti, rupjmaize, pilngraudu maize, sēnes un rieksti), lai izvadītu no organisma lieko šķidrumu, kas karstajā laikā var uzkrāties kājās. Lietojot veselīgu un šķiedrvielām bagātu uzturu, iespējams normalizēt arī ķermeņa svaru – arī tas kājām liks justies labāk.
  • * Vakarā dušā no ceļgala uz leju jānoskalo kājas ar vēsu ūdeni.
  • * Pēc garās darba dienas jāatguļas, un kājas kādu laiku jāpatur augstāk par ķermeni.
  • * Pēc slodzes jāpamasē kājas virzienā no pēdas uz augšu.
  • * Jāizvairās uzturēties pārāk ilgi tiešos saules staros, jo šāda karsēšanās var saasināt vēnu problēmas. Jo īpaši tas jāņem vērā cilvēkiem, kuriem jau ir kāju vēnu problēmas.
  • * Ja kājām ikdienā ir ļoti liela slodze, var lietot profilaktiskās kompresijas zeķes. Tomēr vasarā daudz piemērotāki būs dažādi atvēsinoši gēli. Aptiekās ir pieejami arī gēli, kas ne tikai atvēsina kājas, uzlabo asinsriti, bet arī ar to sastāvā esošajām eļļām mitrina ādu. Kāju un vēnu veselības profilaksei var lietot arī aptiekās nopērkamās tabletes un uztura bagātinātājus, kas veicina venozo atteci un uzlabo asinsvadu tonusu.   
  • *Ikdienā jālieto pietiekams šķidruma daudzums. Tādējādi tiks veicināta asinsrite, asinis nesabiezēs, un būs mazāka iespējamība novērot kāju vēnu problēmas.

Ja rodas kādas problēmas vai nepatīkamā sajūta kājās pēc ilgāka laika nemazinās, ir noteikti jāvēršas pie ārsta – flebologa. Šādās pārbaudēs var arī atklāties, ka, piemēram, kāju tūskā vainojamas nevis kāju problēmas, bet gan sirdsdarbības traucējumi. Kā norāda I. Zirnīte, it īpaši uzmanīgām jābūt sievietēm, kurām kāju vēnu problēmas ir novērotas jau no paaudzes paaudzē – šajā gadījumā kājas pie flebologa jāpārbauda vismaz reizi gadā.

Karstajā laikā venozās atteces pasliktināšanās dēļ ar nepieciešamajām barības vielām netiek apgādātas ne tikai kājas, bet arī pēdas – āda kļūst sausa, lobās vai sabiezē, turklāt vieglāk iekaist. Tāpat vasarā tām daudz biežāk ir jāsaskaras ar ārējiem faktoriem, jo tiek staigāts ar basām kājām. Tādēļ papildus jau iepriekš norādītajām profilaktiskajām darbībām skaistu un veselu kāju nodrošināšanai ir nepieciešama arī regulāra pēdu mitrināšana un barošana.

Dalīties.

Atstāt Ziņu