Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Veikala plauktu gids. Kādus produktus izvēlēties?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ja runājam par ēdienu, tad jāsaka, ka ne vienmēr viss sliktais ir tik slikts un ne viss labais vienmēr ir tikai labs. Bieži vien mums tikai jāmāk ēdienu pareizi pagatavot un jāsaprot, ko no veikalu piedāvātā produktu klāsta labāk izvēlēties. Par to, kādus pārtikas produktus labāk iekļaut savā ēdienkartē, lai samazinātu holesterīna līmeni, stāsta Latvijas Diētu ārstu asociācijas vadītājs Andis Brēmanis.


Kādam ir jābūt uzturam?
Pirmkārt, vajag samazināt uzturā tos produktus, kas satur holesterīnu, tātad – dzīvnieku valsts produktus. Šos produktus, protams, vajag, bet ne pārmērīgi daudz.
Proporcionāli jāpalielina tāda ēdiena daudzums, kas optimizē holesterīna vielmaiņu. Ir vajadzīgs uzņemt vairāk balasta vielas (šķiedrvielas), jo apēdot kaut ko, kas satur holesterīnu, tieši balasta vielas ir tās, kas daļēji kavē tā uzsūkšanos un palīdz to izvadīt no organisma.

Pusdienu šķīvis
Uz pusdienu šķīvja vismaz pusei vajadzētu būt  dārzeņiem.  Noteikti jaizvairās, lai uz šķīvja nav tikai gaļa, trekna mērce un cepti vai frī kartupeļi.

Augļi, ogas, dārzeņi un pilngraudu produkti ir tie, ko savā ēdienkartē ir jāiekļauj pēc iespējas vairāk. Galvenais, visu ar mēru, jo arī badā dzīvot nevajag!

Pareiza ēdiena pagatavošana
Ir jāpiedomā arī pie tā, kā mēs pagatavojam ēdienu. Piemēram, gaļu pirms cepšanas var nedaudz novārīt.

Būtu jāizvairās no pārāk trekna ēdiena. Bieži vien paši gatavojot ēdienu, kas pats par sevi nav trekns, padarām to tādu, pievienojot liekas piedevas.

Arī augu eļļu jācenšas lietot tā, lai nepazaudētu tas labās īpašības. Ja tā tiek izmantota karsējot, tā var zaudēt savas labās īpašības un beigu beigās var kļūt nevēlama. Tāpēc, piemēram, eļļu var pievienot, nevis gatavojot, bet ēdot. Uzliek salātus un pārlej, piemēram, ar olīveļļu.

Rūpēm par savu veselību un savas ēdienkartes uzraudzīšanai jākļūst par dzīvesveidu. Un, ļoti iespējams, to visu var nākties vēl savienot ar kādiem medikamentiem, nopietnākos veselības problēmu gadījumos.

Kādus produktus izvēlēties?
Omega3 taukskābes ir tās, kas optimizē holesterīna līmeni. Tāpēc tik vērtīga ir zivju eļļa, linsēklas, olīveļļa (kurā gan ir citas taukskābes) jeb viss, kas optimizē holesterīna vielmaiņu.
Nenobīstieties no tā, ka izlasot zivju eļļas sastāvu, ieraugāt tur holesterīna ciparus. Pats holesterīns ir viena lieta, bet otra lieta ir šie pavadošie tauki, šinī gadījumā omega3.
Ja ir holesterīna problēmas zivju eļļai būtu jākļūst par ikdienas ēdienkartes sastāvdaļu. Vispār būtu jāēd zivis (jūras un okeāna, nevis dīķa), bet tik daudz un bieži diez vai izdosies apēst, tāpēc ir jālieto zivju eļļa, ar šīm omega3 taukskābēm.

Runājot par olām, ir dzirdēti vairāki viedokļi.  Agrāk pret tām bija pavisam kategoriski, arī tagad ir ieteikums pēc iespējas vairāk samazināt to patēriņu. Holesterīns ir tikai olas dzeltenumā. Bet te arī jāmin fakts, ka tas holesterīns, kas ir olā, atkarīgs no tā, kādas taukskābes ir nonākušas tās dzeltenumā, un to var ietekmēt ar vistas barību. Tātad, ja vistu baro ar pārtiku, kas veicina labo taukskābju veidošanos, tad iespējams tas holesterīns nemaz tik lielas „ziepes nedara”.

Labāk lietot pilngraudaugu maizi, nevis balto maizi, ja iet runa par kviešu maizi, jo tur ir vairāk šķiedrvielu. Īpaši ieteicama rudzu maize un citi no rudziem tapuši produkti – sausmaizītes, pārslas u.c. Tāpat labāk izvēlēties brūnos rīsus un makaronus.

Maizītes un margarīns. Maizītes ir tas ēdiens, ar kuru varam ļoti variēt, izvēloties, ko uz tām uzliksim. Nu, piemēram, mēs  varam uzsmērēt sviestu, margarīnu, kas taisīts no augu eļļām (kas it kā izklausās labāk, bet arī tur jāizpēta no kādām tieši eļļām, kā gatavots, cik daudz tauku utt.). Ir pieejami, tā teikt „parastie” margarīni, margarīni ar samazinātu tauku daudzumu un nu ir parādījušies margarīni ar īpašām piedevām, kuros papildus pievienoti tādi komponenti, kas bloķē apēstā holesterīna uzsūkšanos. Protams, ja ir iespēja izvēlēties, tad vislabākie būtu tieši šie – pēdējie.

Kam teikt – nē!
Ir jāizvairās no produktiem, kuri lielākā daudzumā satur taukskābes, kuras var veicināt holesterīna rādītāju paaugstināšanos. Šeit iet runa par piesātinātajām taukskābēm. Vieni no tādiem ir, piemēram, piena tauki. Ja ir holesterīna problēmas, vajadzētu izvēlēties liesākus piena produktus, ko vismaz mūsdienās veikalos var izdarīt. Arī skābo krējumu var aizvietot ar kefīru, kam mazāks tauku saturs. Arī sviestā ir daudz piena tauku, tāpēc arī no tā labāk izvairīties. Ļoti nevēlamas ir trans taukskābes, kas veidojas augu tauku hidrogenēšanas procesā. Šādus taukus dažkārt izmanto pārtikas rūpniecībā, jo tie ir lēti.

Arī augu eļļām ir dažādi sastāvi. Piemēram, rapšu eļļa ir ļoti laba, tur ir daudz  omega3, turpretī  kokosa vai palmu eļļā, šīs omega3 praktiski nav nemaz, taču ir piesātinātās taukskābes, kam ir tendence paaugstināt holesterīna līmeni.

Arī  olīveļļa vai rapšu eļļa, kas skaitās labas, pēc uzlikšanas uz pannas 200 grādu temperatūrā pēc tam mūsu ķermenī jau darbojas savādāk. Tapēc eļļu labāk pievienot pēc tam, lai tā nemaina savu sastāvu.

Jaizvairās būtu no, tā saucamajiem, pusfabrikātiem un produktiem, kas jau ir gatavi lietošanai. Tie var izrādīties ļoti bīstami, jo tu nekad nevari zināt, kā un no kā tie ir gatavoti, ko ražotājs ir pielicis klāt un kāds ir bijis ražošanas process. Un, ja tādus produktus lieto diendienā, var rasties problēmas ne tikai ar holesterīnu, bet arī ar lieko svaru, kas ne viens, ne otrs nav labs tavai sirds veselībai.

Uz veselīgu ēšanas paradumu maiņu aicina

 

 

 

 


Palīdz samazināt holesterīna līmeni pat par 15%!

Dalīties.

Atstāt Ziņu