Vārda dienu svin: Vera, Vaira, Vairis

Vecāku bieds – rota vīruss. Ko darīt?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lai arī ārsti apgalvo, ka nejaukajai vēdera gripai jeb rota vīrusam, nav sezonāla rakstura, tomēr vecākus par to dzird runājam biežāk tieši rudeņos un pavasaros. Tā arī es nesen, sēžot rindā pie pediatra, dzirdēju kādas jaunās māmiņas sarunu, kurā tika aprakstītas šauslīgās rota vīrusa izpausmes – pēķšņa vemšana, caureja, augsta temperatūra, organisma atūdeņošanās, ko nesen bija piedzīvojis viņas mazulis.

Ieejot dakteres kabinetā, jautāju, vai tiešām uzliesmo šis vīruss un kā es varu pasargāt savu mazulīti. Uzzinu, ka šo vīrusu var dabūt praktiski jebkur, jo tas pārvietojas arī pa gaisu. Tāpēc ar mazu bērniņu labāk īpaši neapgrozīties publiskās vietās un ievērot personisko higiēnu. Esot arī pote. Vakcinēt vai ne, tas gan esot katra paša vecāka ziņā, jo valsts to pagaidām neapmaksā. Kad vēlos uzzināt dakteres nostāju par šo poti, viņa atbild ne apstiprinoši, ne noliedzoši. Vienu gan nevajagot iedomāties: pote negarantē, ka bērns nekad nevems vai viņam nebūs caureja.

Slimo praktiski visi
Tā tiešām var gadīties, jo vemšanu un caureju izraisa dažādi vīrusi, tomēr rota vīruss ar dažādajiem tā tipiem ir izplatītākais no tiem. Latvijā tas veido trešo daļu no visiem reģistrētajiem akūtu zarnu infekcijas slimību gadījumiem, liecina Latvijas Infektoloģijas centra dati.

Ar šo vīrusu slimo arī pieaugušie, tomēr pārsvarā tā tiek uzskatīta par bērnu slimību. Tiek lēsts, ka līdz piecu, sešu gadu vecumam vismaz reizi to pārslimo teju visi bērni. Protams, viens to pārslimo vieglāk, cits smagāk. Infektoloģijas centra dati gan rāda, ka 97% bērnu, kuri  saslimst ar rotavīrusu, nonāk slimnīcā un tiek pieslēgti pie sistēmām, jo caureja, vemšana un augstā temperatūra izraisījusi pārmērīgu organisma atūdeņošanos.

Var izvairīties no biežākajiem vīrusiem
Jāatceras, ka inficēties ar rota vīrusu ir ļoti viegli. Tas izplatās fekāli orālajā ceļā, kā arī gaisa pilienu un gaisa putekļu veidā. Uz dažādām virsmām tas var dzīvot pat mēnesi ilgi. Tas nozīmē, ka jebkuras rotaļistabas un citu sabiedrisku vietu apmeklējums bērniem var beigties ar saslimšanu.

Tādēļ pirmais priekšnoteikums, lai nesaslimtu, ir personīgās higiēnas ievērošana. Taču dažkārt ar to var būt par maz. Tāpēc kā otrs aizsardzības mehānisms pastāv pote, kas pilienu (nevis injekcijas) veidā bērniem jāveic līdz pusgada vecumam. Dažādos avotos, dažādi speciālisti apstiprina: pilnībā inficēšanos ar vēdervīrusiem pote neizslēdz, jo šo vīrusu patiešām ir daudz un to tipi – dažādi (vakcīna pasargā pret pieciem biežāk sastopamajiem rota vīrusa tipiem).  

„Pat, ja tomēr pacients pēc potes saslimst, tā garantē daudz vieglāku slimības gaitu, pasargā no dažādām rotavīrusa komplikācijām – organisma atūdeņošanās, kas var izraisīt nieru darbības traucējumus, imūnsistēmas novājināšanās, dažādiem uzsūkšanās traucējumiem, tai skaitā, laktozes nepanesības, ķirurģiskām vēdera saslimšanām. Visbiežāk vakcinētajiem bērniem nav nepieciešama atrašanās stacionārā, kur savukārt paaugstinās hospitālās infekcijas risks,” avīzei „Tautas Veselība” vakcinēšanās ieguvumus uzskaita Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe Dace Zavadska.

Ar 2014.gadu šī pote būs iekļauta obligātajā valsts apmaksātajā vakcinēšanas programmā un būs pieejama bez maksas, bet līdz tam tā jāapmaksā pašiem vecākiem.

MAMMU PIEREDZE

Aleksandra, trīsgadīgās Annas mamma:
Pote ir dārga, bet bērna veselība svarīgāka un to vispār nevar nekādā naudas izteiksmē izvērtēt. Zinu, ka informācija par šo poti ir pretrunīga, daudzi saka, ka to vīrusu veidu ir tik daudz, bet pote aizsargā tikai pret dažiem. Mēs jautājām pediatram, vai viņa potētu savu bērnu, viņa teica, ka noteikti. Un mēs izvēlējāmies to izdarīt, lai pasargātu savu bērnu no šīs slimības. Toreiz es gan vēl nebiju dzirdējusi dažādus šausmu stāstus par to, cik smagi bērni slimo ar rotavīrusu, bet tie tikai lieku reizi apstiprināja, ka mēs izdarījām pareizi. Meitiņai ir 3 gadi. Ar rotavīrusu neesam slimojuši. Kur izlietot naudu – prioritāšu jautājums. Mūsu prioritāte bija bērna veselība. Bet katrs var izdarīt savu izvēli.

Sandra, trīsgadīgā Mika mamma:
Mans puika ar rota vīrusu ir slimojis divas reizes. Pirmo reizi saslima, kad viņam bija 7 mēneši, otrreiz divu gadu vecumā. Pirmā reize, protams, bija vistrakākā. Tādam mazam zīdainītim bija gan vemšana, gan caureja. Izsaucām ātro palīdzību. Slimnīcā viņam uzkāpa vēl 39 grādu temperatūra. Sajūtas ir drausmīgas. Pirmkārt, tu redzi, ka bērniņam kaut kas nav labi, bet viņš nevar neko pateikt. Guļ tāds ļengans. No ilgstošas caurejas bērnam dibentiņš sāk sāpēt. Grūti noskatīties, kā viņam liek katetru iekšā, lai pieslēgtu pie sistēmas. Es vēl pirmajā reizē no satraukumiem pazaudēju pienu, jo nepratu tikt galā ar stresu un arī mazais kārtīgi neēda, tikai knakstījās.
Tā kā mēs ar mazo gājām uz baseinu, dakteri teica, ka tur, visdrīzāk, arī dabūjām vīrusu. Mēs poti nebijām taisījuši. Tie tomēr ir 50 lati par vienu poti, bet vajag divas. Būtu tā pote apmaksāta droši vien, ka potētu. Turklāt, kad bijām jau pirmo reizi saslimuši, potēšanās laiks jau bija nokavēts, jo to var darīt tikai līdz pusgada vecumam. 

Kristīne, pusotrgadīgās Melānijas mamma:
Meitiņai ir pusotrs gads un viņai vemšanas vai caurejas vīrusu pagaidām nav bijis. Mēs viņu pēdējā brīdī (pirms 6 mēnešu vecuma sasniegšanas – red. piez.) izpotējām. Sākumā biju diezgan skeptiska: ja jau tā pote nav vakcinācijas kalendārā, tad nav viennozīmīgs viedoklis par tās nepieciešamību. Taču tad saslima māsas bērniņš, ļoti smagā stāvoklī gulēja slimnīcā. Vecāki baigi pārdzīvoja, mazais mocījās. Dakteri māsai bija teikuši, ka dažādi vīrusi izraisa vemšanu un caureju, taču rota vīruss ir biežākais un arī visnepatīkamākais, tāpēc vakcīna var palīdzēt aiztaupīt gan bērnam, gan vecākiem liekus pārdzīvojumus. Ja arī bērns saslimtu, visdrīzāk, pārslimotu vieglāk. Nolēmām potēt savu meitiņu. Man ir draudzenes, kuras nevakcinē. Lielākoties jau naudas dēļ, jo nav lēts prieks tā pote – par abām potēm ap 100 latiem samaksājām.

 

Plašāku Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģes Daces Zavadskas komentāru par rota vīrusu, tā ārstēšanu un vakcināciju vari lasīt avīzē „Tautas Veselība” rakstā „Atkal tā vēdergripa!”

Dalīties.

4 komentāru

  1. Rota vīruss ir tiai tad, ja to konstatē ar analīzēm. Un statistika, cik esmu redzējusi, par Latviju ir tāda, ka te prakstiski tā rota vīrusa nav, salīdzinot, piemēram, ar meksiku. Pi;lnīgi lieka vakcīna.

  2. 25 ls makāja kadreiz viena pote, nekad viena pote nav makājui 50, tagad valsts apmaksaa pusi un par abam jamaksaa tikai 25 ls

  3. kas ir taa pote saliidzinaajumaa ar slimiibu, pie tam poti nepotee, to ar spriciiti, bez adatas, protams. ielaiz mutiitee. <br> un kaa va palauties uz kaut kadam statistikaam. nekad nevar zinat kaa buus

Atstāt Ziņu