Vārda dienu svin: Grieta, Strauta, Rebeka

Valmierā uzved ‘Gribu, bet baidos’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

30.aprīlī Valmieras teātra Mazajā zālē notiks pirmizrāde krievu dramaturga Vadima Ļevanova lugai „Gorkija vārdā nosauktais kultūras parks”. Valmieras teātrī ar šo darbu debitē režisore Anita Sproģe, iestudējumu pārdēvējot ar nosaukumu „Gribu, bet baidos”.

Lugas darbība notiek īpašā dienā – 1. janvārī, kad visiem liekas, ka daudz ko varēs sākt no jauna. Četri kultūras darbinieki gatavojas Jaunā gada svinēšanai, sagaida Salaveci, kurš ierodas kopā ar veselu svītu, tostarp pieklīdušu večiņu, kas par katru cenu grib nodejot matrožu deju. Varoņi mīl un baidās no savām jūtām, ilgojas un paši apsmej savas ilgas, bet galvenais – nespēj izlemt, kā mainīt savu dzīvi.

Vadima Ļevanova rakstības stils nereti tiek salīdzināts ar Antona Čehova dramaturģijas noskaņām: lugās šķietami nekas nenotiek, bet klusumā lūzt cilvēku sirdis. Izrādes režisore saka: „Luga mani saista ne vien ar dziļo, tikai krievu kultūrai raksturīgo smeldzi un spēju runāt par traģiskām lietām ar pašironiju, bet arī ar to, cik ļoti aprakstītā situācija – saujiņa entuziastu par spīti visam mēģina joprojām nodarboties ar kultūru, kad tas vairs nevienam citam nav vajadzīgs – sasaucas ar Latvijas apstākļiem šodien. Manuprāt, kaut ko tādu iespējams iestudēt tikai teātrī, kur ir divi nosacījumi – augsts aktierdarba patiesības līmenis un ansamblis, kas sastāv no domubiedriem. Tieši tā tas ir Valmieras teātrī.”

Anita Sproģe (1970) 1996. gadā beigusi Latvijas Kultūras akadēmijas apvienoto režijas un aktierkursu, spēlējusi skandalozajās Regnāra Vaivara izrādēs „Kalpones” un „Salome”, darbojusies Nacionālajā, Liepājas teātrī un teātrī „Skatuve”. 2007. gadā beigusi LKA maģistrantūra. Iestudējusi izrādes „Slīdošā Lūče” Nacionālajā teātrī, „Medusmēnesis” Liepājas teātrī un „Ne tāds kā visi citi” Dailes teātrī. Viņas izrādēm raksturīga detalizēta varoņu darbību un domu izpēte, kā arī iedziļināšanās katra aktiera individualitātē.

Vadims Ļevanovs (1967) šobrīd ir viens no Krievijas populārākajiem un darbīgākajiem dramaturgiem. Neskatoties uz to, ka ir cilvēks ar kustību traucējumiem, viņš daudzus gadus rīko mākslas un dramaturģijas festivālu „Maija lasījumi” savā dzimtajā pilsētā Toljati, piedalās  nozīmīgākajos ar jauno drāmu saistītajos pasākumos Krievijā un Eiropā. Ļevanova lugas izdotas Krievijā un Francijā, iestudētas Vācijā, Lietuvā un tagad arī Latvijā. Luga „Gorkija vārdā nosauktais kultūras parks” Latvijā tiek iestudēta pirmo reizi Valmierā ar nosaukumu „Gribu, bet baidos”.

Lomās: Māris Bezmers, Aigars Vilims, Elīna Vāne, Dace Eversa, Ruta Birgere, Ilze Lieckalniņa, Aigars Apinis, Mārtiņš Liepa.

Scenogrāfija un kostīmi – Inga Bermaka un Agnese Stabiņa

Izrādes arī 6., 7., 18., 28.maijā un 7., 17.jūnijā. Biļetes uz visiem Valmieras teātra iestudējumiem var iegādāties Valmieras teātra kasē (t. 64207335), visās „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā: www.bilesuparadize.lv, www.vdt.lv

Dalīties.

Atstāt Ziņu