Vārda dienu svin: Pēteris, Pāvils, Pauls, Paulis

Vai tu esi ziedojusi asinis?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jau 70 gadus Latvijā donoru ziedotās asinis glābj cilvēku dzīvības. Ja kādreiz asinis tika ņemtas stikla pudelēs, tad mūsdienās asins ziedošana ir droša un pat labvēlīgi ietekmē donoru veselību.

Mūsdienās asins ziedošana ir droša
1941. gada 18. martā profesora Paula Stradiņa vadībā tika nodibināta Republikāniskā Asins pārliešanas stacija, kas 1993.gada 1.augustā maina nosaukumu un tiek pārdēvēta par šobrīd zināmo Valsts asinsdonoru centru.

Kopā ar asins dienestu, 70 gadi aprit arī donoru kustībai Latvijā. Šo gadu laikā mainījies un attīstījies ne vien asins sagatavošanas process, bet arī donoru pieņemšana kopumā.

Līdz pat 20.gs. astoņdesmito gadu vidum donori pirms asins ziedošanas tika ieģērbti speciālās drēbēs – baltos halātos, cepurēs un garās zeķēs, jo sistēmas, ar kurām ņēma asinis, nebija hermētiski noslēgtas. Toreiz asinis tika ņemtas stikla pudelēs un pastāvēja augsts inficēšanās risks. Kopš 1993.gada marta asinis tiek sagatavotas tikai plastikāta maisiņos un procedūras laikā donors ziedo asins standartdevu – 450 ml un 40 ml laboratoriskiem izmeklējumiem. Mūsdienās asins ziedošana ir droša. Donors nevar inficēties, jo tiek izmantoti vienreiz lietojami asins savākšanas maisi, adatas, pārsēji un cimdi.

Ziedo asinis – glāb kādam dzīvību
Par asins donoru var kļūt ikviens vesels cilvēks,kurš ir vismaz 18 gadus vecs un nav vecāks par 65 gadiem. Lai ziedotu asinis, ir jāievēro mediķu norādītie noteikumi. Donoram jāsver vismaz 50 kg, jābūt veselam un paēdušam, pirms asins ziedošanas nedrīkst smēķēt un dzert alkoholiskus dzērienus. Asinis drīkst ziedot ik pēc 60 dienām.

Ziedojot asinis, tavā organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma, atjaunojot asins sastāvu. Tātad, veselam cilvēkam asins zaudējums nav kaitīgs. Tieši otrādi, donori mazāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām.
Iesaistoties asinsdonoru kustībā, tev ir iespēja palīdzēt nelaimē nonākušajiem, kam nepieciešamas asinis.  

Pacienta dzīvību izglābj vairāk kā 300 donori
Lai arī kopējā tendence palikusi nemainīga – asinis slimnieku ārstēšanai bija nepieciešamas gan dienesta darbības pirmajos gadu desmitos, gan tagad – pēc 70 gadiem, tomēr ar medicīnas attīstību mainījušās arī kvalitātes prasības asins un asins komponentu sagatavošanai.
Pavisam nesen, gada sākumā, P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā profesora Jāņa Gardovska vadībā tika veikta Latvijā pirmā aknu transplantācijas operācija. Šī operācija ir unikāla tāpēc, ka pacienta dzīvību glābuši 343 asins un asins komponentu donori. Tas ir līdz šim lielākais zināmais donoru skaits, kas piedalījušies viena pacienta dzīvības glābšanā un nozīmē, ka arī mūsdienu medicīnā, un tās attīstībā, asins donori ieņem nozīmīgu vietu.

 

JA APSVER DOMU KĻŪT PAR ASINS DONORU, NODERĪGU INFORMĀCIJU PAR TO, KAS TEV JĀZINA PIRMS KĻŪSTI PAR DONORU, ATRADĪSI ŠEIT

Akcija!
Ar P.Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja atbalstu, donori, kas laika posmā no 2011.gada 18.marta līdz 18.aprīlim ziedos asinis VADC, Rīgas Austrumu KUS klīnika “Gaiļezers” un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļās, saņems kuponu, kuru varēs apmainīt pret ieejas biļeti muzejā.

 

Informācijas avots- Valsts asinsdonoru centrs

Dalīties.

Atstāt Ziņu