Vārda dienu svin: Liene, Helēna, Elena, Ellena, Liena

Uzmanies no saaukstēšanās slimībām!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šā gada karsto vasaru strauji ir nomainījis rudenim raksturīgs vēss laiks, kas sev līdzi ir atnesis arī dažādas slimības. Pēdējās nedēļās cilvēki mums apkārt vairāk šķauda, klepo un slimo ar iesnām. Šādas slimības, ko parasti izraisa vīrusi, dēvē par augšējo elpceļu vīrusinfekcijām jeb saaukstēšanās slimībām.

Vīrusu izplatīšanās ceļi un saslimšanas pazīmes
Šīs infekcijas izplatās pilienveidā pa gaisu vai tiešas saskares laikā ar slimnieku, kā arī ar dažādiem priekšmetiem, kurus lietojis vai pieskaroties aptraipījis slims cilvēks, piemēram, atbalsta stieņus vai sēdekļu rokturus sabiedriskajā transportā, durvju rokturus, margas, grozu un ratiņu rokturus veikalos, ūdens krānus, rotaļlietas bērnudārzos u.tml.
Pirmais slimības simptoms bieži ir deguna sausums vai kairinājums. Dažu stundu laikā sākas stipras, ūdeņainas iesnas, aizlikts deguns un šķaudīšana. Bieži simptomi ir arī iekaisusi vai kairināta rīkle, nespēks, galvassāpes, klepus un aizkaitināmība.

Zīdaiņiem un pirmsskolas vecuma bērniem biežāk iespējama paaugstināta temperatūra, kas var būt pat virs 38 °C. Pārējiem cilvēkiem drudža parasti nav vai ir nedaudz paaugstināta temperatūra.

Aizlikts deguns parasti traucē gulēt un neļauj sajust smaržu un ēdiena garšu.

! Slimnieks var inficēt citas personas uzreiz pēc simptomu parādīšanās un vēl 5-7 dienas no saslimšanas sākuma, kad turpina izdalīt vīrusus lielā daudzumā. Bērni parasti vīrusus izdala ilgāk nekā pieaugušie. Smagāk slimo cilvēki ar novājinātu imunitāti.

Tāpēc stiprini savu imunitāti -ēd veselīgi, nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm, atvēli pietiekamu laiku ( 8 h diennaktī) miegam un ievēro turpmāk minētos piesardzības pasākumus.

Infektoloģijas centra ieteikumi, lai izvairītos no saslimšanas

  • Pēc iespējas retāk apmeklēt vietas, kur uzturas daudz cilvēku – masveida pasākumi telpās, sabiedriskais transports u.c.
  • Vēdināt telpas un mitrināt iekšējo telpu gaisu.
  • Ģērbties piemēroti laika apstākļiem.
  • Rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā, un vēl biežāk slimošanas laikā, jo vīrusi un baktērijas intensīvi izplatās arī ar rokām. 
  • Roku mazgāšanā priekšrocība ir šķidrām ziepēm, jo vīrusi un baktērijas ilgstoši saglabājas uz gabalu ziepēm.

 

 

LASI VĒL!

Kā saaukstēšanās izpaužas temperamenta tipiem un kā to ārstēt?

Septiņi lieliski dabas dakteri


Dalīties.

Atstāt Ziņu