Ir ļoti daudz un dažādu veidu, kā izmantot aromātus mūsu ikdienas dzīvē, piemēram, lai veicinātu labsajūtu, dzīvesprieku un veselību. Ar smaržu palīdzību iespējams radīt dažādas noskaņas, piemēram, iztēloties pastaigu mežā vai gar jūru.
Aromatizējot telpas iespējams:
– veicināt iekšējo harmoniju;
– nomierināties;
– relaksēties;
– uzlabot koncentrēšanās spējas;
– rosināt kreativitāti;
– vairot jutekliskumu;
– uzlabot miegu;
– un vēl daudz ko citu.
Līdztekus jau minētajām lietām, ēteriskās eļļas spēj arī neitralizēt nepatīkamus aromātus telpās un dezinficēt gaisu.
Ar dažādiem vienkāršiem aromatizēšanas priekšmetiem vai maisījumiem iespējams mainīt telpas klimatu. Ar īsto smaržu maisījumu var sasniegt pozitīvu efektu un radīt, piemēram,
– mājīgu viesistabu;
– svaigu vannasistabu;
– nomierinošu guļamistabu;
– omulīgu viesnīcas numuru;
kā arī
– padarīt gaišāku tumšu biroju;
– mazināt nikotīna vai virtuves izgarojumus;
– rosināt vai mazināt ēstgribu;
– radīt siltu, mājīgu atmosfēru.
Bezmiegs
Mēs bieži sastopamies ar situāciju, ka d gribam un vajadzētu gulēt, bet nekādi nevaram aizmigt. Šādos brīžos daudzi izmanto kādus medikamentus. Tie, protams, palīdz un iemiegam, taču no rīta rezultātā bieži vien ir ‘smagas galvas’ sajūta. Turpretī, izsmidzinot telpā lavandu, tā pastiprina un paildzina dziļā miega fāzes un sapņošanas laiku.
Ir veikti neskaitāmi pētījumi, kas pierāda, ka ar lavandu aromatizētās telpās miegs kļūst dziļāks un vairs nav nepieciešamas nekādas miega zāles.
Nepārcenties un nepiesmaržo telpu par stipru. Tieši tad, kad smaržas lieto pavisam minimāli, ka tās pat apzinātu nevar sajust, tās iedarbojas visspēcīgāk.
Karstuma un aukstuma sajūta
Interesanti, ka ēterisko eļļu smaržas spēj ietekmēt arī mūsu karstuma un aukstuma sajūtu. Noteiktu smaržu ietekmē telpas šķiet siltākas vai aukstākas, līdz ar to šīs eļļas var izmantot, kā ‘temperatūras regulētājus’. Piemēram, kanēlis – silts, lavanda un piparmētra – vēss.
Plašas un šauras telpas
Ar smaržu palīdzību varam telpu varam apdarīt arī plašu un atklātu vai mazu un šauru. To var izmantot ne tikai iekārtojot telpu, bet arī labsajūtas radīšanai. Piemēram, ja cilvēks pārāk lielā un plašā telpā jūtas kā apmaldījies, tad ar atbilstošām smaržām telpu iespējams padarīt mājīgāku un šķietami mazāku. Savukārt mazas biroja telpās, kur jūtamies pārāk ātri un saspiesti, var paplašināt, radot iespaidu, ka atrodies brīvā dabā. Bergamote, greipfrūts – plašumam, pačūlija un vetivērija – šaurums, telpas mazināšana.
Veselībai
nepietiekami vēdinātas vai noslēgtas telpas ir par iemeslu dažādām infekcijas slimībām. Taču, apmēram pusstundu pēc ēterisko eļļu (piemēram, priežu skuju) izsmidzināšanas baktēriju skaits samazinās un liela daļa izzūd pavisam.
Receptes dažādiem smaržu maisījumiem (iekavās norādīts pilienu skaits)
Lai darbā varētu un gribētu strādāt un vienlaikus neizjustu stresu:
– lavanda (4), citrons (2), rozmarīns (2), litseja (1)
– lavanda (5), citrons (5)
Maisījums, kas relaksē, gan mazina stresu un apskaidro:
– egle (5), lavanda (5), greipfrūts (3), citronzāle (6)
Smarža, kas veicina kreativitāti:
– jasmīns (1), verbena (2), bergamote (6)
Pret bailēm un nedrošību
– muskatsalvija (4), bergamote (2), greipfrūts (2)
Smarža, kas palīdz atveseļošanās periodā:
– citrons (3), duglāzija (5), lavanda (5)
Rakstā izmantoti materiāli no grāmatas: Ē. Kellers ‘Smaržu pasaule’.
1 komentārs
telpā nav nekā labāka par svaigu gaisu