Vārda dienu svin: Vilis, Vilhelms

Tas ir bijis krustmātei, draudzenei un vecmāmiņai

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pirms mēneša SievietesPasaule.lv veica 100 sieviešu aptauju, kurā noskaidrojām viņu informētību par slimību ar baiso vārdu – dzemdes kakla vēzis.

Arī mūsu aptauja uzrāda to pašu šokējošo tendenci, par ko uztraucas arī ārsti- sievietes neizmanto valsts piedāvāto iespēju veikt bezmaksas pārbaudi pret dzemdes kakla vēzi. Teju puse aptaujāto sieviešu (47%) atzina, ka nav izmantojušas šo iespēju. Un 12% norādīja, ka par šādu iespēju pārbaudīties bez maksas pat nezināja.

Tai pat laikā aptauja rāda, ka dzemdes kakla vēzis ir diagnoze, ar kuru nācies sastapties daudzām sievietēm- vismaz desmit sievietes no 100 aptaujātajām atzinušas, ka slimojušas pašas vai šī diagnoze konstatēta kādai radiniecei, draudzenei, māsai vai mammai. Tomēr liela daļa atzina – ja kādai draudzenei vai radiniecei ir bijis, par to viņa neesot informēta, kas nozīmē- sievietes par šo tēmu izvairās runāt pat ar radiniecēm un draudzenēm.

Lūk, citāti no SievietsPasaule.lv veiktās aptaujas. Tie ir tikai pāris teikumi, taču tie sevī ietver tik daudz – sāpes, pārdzīvojumus, milzu uztraukumu un arī bailes.

„Vecmāmiņa slimoja ar šo slimību. Pirms aptuveni septiņiem gadiem viņai slimību atklāja. Piecus gadus pēc operācijas analīzes atkal uzrādīja vēža šūnas un šovasar viņa no mums aizgāja.
Vēlos piebilst, cik skumji, ka pie mums mediķi bieži vien necīnās par gados vecu cilvēku dzīvību. Jau pirmajā reizē ārstu attieksmē bija jūtama nolemtība. Nebija tāda rūpība, cerības. Arī analīzes pēc operācijas tika ņemtas pavirši – otrajā reizē mums par viņas slimību pateica, kad jau viss bija ielaists. Otrreiz ārsti vairs nevēlējās cīnīties, kaut mūsu ome bija ļoti stipra. Domāju arī viņa labāk būtu aizgājusi cīnoties, nevis lēni, ļaujot, lai slimība viņu pilnībā sagrauž.
Bet galvenais – vēzi pirmoreiz vecmammai atklāja, kad viņai jau bija sūdzības – pirms slimības viņa uz profilaktiskajām analīzēm negāja, jo “vecam cilvēkam jau pie tā daktera nav jāiet”.”

„Mammas brāļasieva nomira no dzemdes kakla vēža.”

„Jā, paziņai pēc dzemdībām atklāja šo slimību, diemžēl viņa paļāvās uz tautas medicīnu…Sekas – letālas.”

„Pati dabūju iziet cauri visam. No operācijas, līdz ķīmijai. Vien tagad sāku atgūties.”

„Jā, draudzenei laicīgi atklāja CIN 3, tagad ārstējas.”

„Manai krustmātei bija pirms 35 gadiem. Viņai bija ļoti seksuāli aktīvs un brīvs dzīvesveids. Viņu operēja, staroja, tagad viss ir ok.”

„Mana vecmāmiņa pārcieta operāciju – ķīmijterapiju, bet tik un tā neizdevās viņu glābt… Un viņa pati – būdama mediķis – nespēja sev palīdzēt…”

Dalīties.

Atstāt Ziņu