Vārda dienu svin: Erna, Evita, Eva

Šūpuļdziesmas – ikvakara rituāls veselīgam bērnu miegam

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ik gan skaistas un mīļas būtu atmiņas cilvēkiem, ja vien ikvienam māmiņa būtu dziedājusi šūpuļdziesmas pirms miedziņa. Pat tikai domājot par to, pārņem patiesi sirdsiltas sajūtas. Tāpēc es vēršos pie māmiņām, kurām mazuļi jau ir, pie māmiņām, kam „kamoliņš” vēl vēderā snauž un arī pie māmiņām, kuras tikai tādas vēl būs nākotnē.

Domāju, ka kaut vienu šūpuļdziesmu zina ikviens un nav svarīgi vai ar visiem vārdiem vai vienkārši dungojot. Svarīgs ir tas mirklis pasaulīgajā steigā, ko jūs, vecāki, veltāt savam bērnam. Ieviešot to par ikvakara rituālu, ieguvēji būs visi, pat telpa ap jums.

Nebūs strīdi par gulētiešanu, jo tā saistīsies ar ko patīkamu, tas vairs nebūs sods bērnam, par ko vecāki bieži, bet neapdomīgi izsakās:”Ja nebeigsi blēņoties, iesi gulēt”(!) Nepārvērtiet iespēju kopā būt par soda mēru!

Ieaijāšana – tas ir laiks, kad jūs idilliski varat pabūt kopā. Šis laiks ietekmē visu naktsmieru un pavisam noteikti bērna pašsajūtu zemapziņas līmenī – drošība, mīlestība, uzticība!

Pavisam mazliet veltot laiku meditatīvai padziedāšanai, nepaies necik ilgs laiks, kad ne tikai jūsu bērns, bet arī jūs paši sāksiet gaidīt šo dienas daļu -miers un harmonija jūs vadīs. Šis rituāls ar šūpuļdziesmu skandēšanu ļaus jums piepildīt savu un savu bērnu dzīvi ar dievišķās mīlestības gaismu.

Mūzikas ietekme
Mūzikas ietekme uz cilvēku ir izsenis pierādīta un senie latvieši skandēja vienu tautasdziesmu pēc otras, piemērojot to ikvienam darbam, laikam un vietai. Arī šūpuļdziesmām bija īpaša vieta jau seno cilvēku dzīvē.

Harmonisks šūpuļdziesmu dziedājums veido skaistus tēlus bērna domās. Mazajiem ir ļoti attīstīta vizualizācija un pirms miega ir svētīgi, ja bērns iztēlojas attēlus, kas ļautu baudīt netraucētu naktsmieru, nevis tēlus, kas uzglūn no gultas apakšas.

Ja bērniņš ir vēl tikai mammītei vēderā, viņš noteikti sajutīs šo atslābinošo un nomierinošo māmiņas sirdspukstu melodiju, ko uzreiz atpazīs piedzimstot. Attāli to varētu saukt par asociatīvo atmiņu, proti, “ja māmiņa dzied, tad viss ir kārtībā, bailēm un satraukumam nav pamata.”

Kad ar šūpuļdziesmu radīto mūzikas skaņu kopumu būsim sakārtojuši sevi, savu bērnu un vidi, varam droši arī paši ”likties uz auss”. Atceramies – naktsmiera vieta ir svēta, mūsu miega un labas pašsajūtas templis un kā jau templī te var būt dzirdamas tikai harmoniskas skaņas, nekādā gadījumā to nepiesārņojot ar TV un radio radīto troksni!

Attīstības aizmetņi
Māmiņai vai tētim dziedot šūpuļdziesmu, bērns tajā ieklausās un sākas patiesi svarīgs process – mazais sadzird skaņas-zilbes-ritmu un dinamiku absolūtā dienas miera daļā, kad nav apkārtesošie trokšņi un citi uzmanības novērsēji. Bērniņš klausoties var pats mēģināt „pavilkt” līdzi kādai dziesmas daļai, apstāties un atkal atsākt, trenēt mēlīti trallinot, uztvert dzirdes nianses. Atdarināšanas prasme ir viena no svarīgākajām, ko spēj ļoti agrīnā vecumā bērns paveikt, apzināties un atkārtot atkal un atkal.

Vēlīnākā periodā, kad bērns jau ir lielāks –attīstība turpinās augstākā līmenī- melodijas noturēšana, vārdu atkārtošana, veicinot tik nepieciešamo valodas prasmju attīstību. Un pats svarīgākais, ko mazais cilvēks šādi iemanto, ir tā milzīgā pašmiera-dvēseliski tīrā dziedājuma sajūta, ko nevar nedz nopirkt, nedz no drauga aizņemties, tikai pats radīt sev un tālāk jau saviem bērniem nodot kā ģimenes „relikviju”.

Šūpuļdziesmu izlase
Šī būs mana personīgā šūpuļdziesmu izlase, kas man kā divu bērnu māmiņai un kā bērnudārza vadītājai/audzinātājai likušās visjaukākās un bērniem tīkamākās.

„Aijā žūžū lāča bērni”

„Sapņu rūķis”

„Velc,pelīte saldu miegu”

„Miedziņš nāk”

+ Vienkārši spontāna dungošana

 

Lai jums saldi sapnīši…

Dalīties.

Atstāt Ziņu