oulings ir lielisks sporta un atpūtas veids, jo to var spēlēt gan lieli, gan mazi. Un lai gan sākumā šķiet, ka tā tikai tāda niekošanās vien ir, spēle prasa arī labu fizisko un garīgo sagatavotību. Tuvojas SievietesPasaules kauss boulingā, tādēļ pastāstīsim nedaudz vairāk par to, kas tad īsti ir šī aizraujošā spēle- BOULINGS.
Vēsture
Izrādās, boulings ir viens no vissenākajiem sporta veidiem pasaulē. Arheologi izrakumos Ēģiptē atraduši figūras, kas līdzinās mūsdienu ķegļiem un radušās aptuveni sestajā gadu tūkstotī pirms mūsu ēras. Spēle attīstījusies starp romiešu leģionāriem: tie ripināja akmens veidojumus iespējami tuvu citiem akmens veidojumiem. Šī spēle kļuva populāra arī starp romiešu karavīriem, un vēlāk, mainoties un attīstoties, pārtapusi par boulingu. Mūsdienu boulings sācis attīstīties 19. gadsimta beigās.
Līdzīga spēle tika spēlēta Nīderlandē un tieši no turienes boulings nokļuva Amerikā, pretēji izplatītai domai par šīs senās spēles amerikāņu izcelsmi. Tomēr spēle ātri iekaroja Ameriku.
Pirmie standartizētie boulinga noteikumi tika izveidota Ņujorkā 1895. gada 9.septembrī.
Drošība boulingā
Tāpat kā jebkurā citā fiziskā aktivitātē, arī boulingā ir nepieciešama iesildīšanās. Boulinga bumbas ir smagas, tāpēc jāizvairās no muguras un locītavu traumām. Ņem bumbu ar abām rokām, kā arī nedaudz ieliecies ceļos, lai izvairītos no muguras traumām.
Pirms spēles iesildi arī savus pirkstus, lai tie veikli darbotos. Galu galā pirktiem boulingā ir liela loma un tiem noteikti nevajadzētu, piemēram, iesprūst bumbas caurumos.
Vienmēr ievēro, ka boulinga apavu zolēm jābūt sausām. Ja tās kļūs slapjas, tās lips pie grīdas, radot bīstamas situācijas. Tu vari aizķerties, nokrist, vai smagā bumba var uzkrist tev virsū. Ejot uz boulingu rēķinies, ka tev būs jānovelk apavi un uz zonu, kur notiek spēle, jau dosies ar speciālajiem boulinga apaviem, lai neienestu tur kādu slapjumu no ielas – lietu, sniegu, dubļus.
Boulings tavai veselībai
Boulings ir sava veida fiziskā slodze. Boulings palīdz sadedzināt kalorijas un liek kustēties muskuļu grupām, kuras varbūt citādāk neizkustini. Spēles laikā darbojas cīpslas, locītavas, saites un muskuļi rokās un tas viss veicina arī svara zudumu.
Lai gan lielākā daļa sporta veidu nav īpaši piemēroti vecāka gadagājuma cilvēkiem, ar boulingu var nodarboties arī vecāki cilvēki.
“Boulings palīdz sadedzināt kalorijas un liek kustēties muskuļu grupām, kuras varbūt citādāk neizkustini.”
Šī spēle sniedz ne tikai fiziskus ieguvumus, bet arī psiholoģiskas priekšrocības, stiprinot komandas garu.
Neraugoties uz aizraujošo boulinga spēles raksturu, kas savaldzina gandrīz katru, kas to reiz izmēģinājis, šis sporta veids iemāca arī fokusēt skatienu un trenē koordinācijas spējas.
Boulinga psiholoģija:
KONCENTRĒŠANĀS
Mēs vienmēr izpētām spēles taktiku, piedomājam pie savas fiziskās sagatavotības, skatāmies spēļu ierakstus, izpētām konkurentus, bet, lai uzlabotu savas prasmes nevajadzētu aizmirst arī par garīgo spēli. Boulings ir mentāls sporta veids, tāpēc jāmācās arī koncentrēties. Tas noderēs gan profesionāļiem, gan tiem, kas spēlē boulingu tikai izklaidējoties.
Lai gūtu panākumus sportā, garīgajai pasaulei ir ļoti liela ietekme. Ir jāiemācās neietekmēties no spiediena, novērst stresu un iet uz uzvaru.
RELAKSĀCIJA
Bieži vien, ja pavērojam izcilus sportistus pirms vai pēc viņu starta, spēles, tad var ievērot dažādas izpausmes. Viens ir aizvēris acis, viens lēkā un ālējas, cits, savukārt atgūlies – katram savs. Arī sarunās viņi ir atklājuši, ka, ir vajadzīgs kaut neliels mirklis, kad tu spēj atslēgties no visa tā, kas tevi uztrauc, no tā, kas tūlīt notiks.
Spēja relaksēties ir viens no galvenajiem elementiem, lai gūtu panākumus.
Tu ne vienmēr vari kontrolēt to, kas notiek apkārt, kādi ir tavi pretinieki, kāds ir laiks vai situācija kopumā, bet tu vienmēr vari ietekmēt to, kā jūties tu pati. Ja būsi rūpīgi par to padomājusi un ļāvusi sev atpūsties, to varēs redzēt un tev būs visas iespējas gūt panākumus.
VIZUALIZĀCIJA
Fiziskā enerģija, apvienojumā ar garīgajām spējām, var aizvest pie panākumiem.
Viena no lietām, ko tu vari darīt, ir vizualizēt. Iztēlojies kā tu veic lielisku metienu un gūsti maksimālo punktu skaitu.
Iedomājoties notikumu vai scenāriju, pirms tas notiek, tu palīdzi sev garīgi sagatavoties dažiem šķēršļiem, kas var rasties. Tu vari sagatavot stratēģiju, lai pārvarētu šos šķēršļus. Tu vari arī izmantot vizualizāciju, lai skaidrāk redzētu savu mērķi un ceļu uz to. Spēja redzēt panākumus balstās uz ticību sev.
Daži fakti par boulingu:
– Pirmie iekštelpu boulinga celiņi tika uzcelti Ņujorkā, 1840. gadā.
– Boulinga bumba sver no 2,7 līdz pat 7,3 kilogramiem.
– Līdz 1900. gadam, boulinga bumbas tika izgatavotas no koka.
– Lielākais boulinga centrs atrodas Japānā, un tajā ir 141 celiņš.
– Vecākais cilvēks pasaulē, kurš uzmetis maksimālo rezultātu – 300 punktus, un ko sasniegt tiešām ir ļoti grūti, ir 92 gadus vecs kungs.
Sports un izklaide – atšķirības
Protams, boulings kā sporta veids no boulinga kā izklaides atšķiras.
Pirmkārt, atšķirīgs ir ekipējums – sporta bumbas, apavi, arī boulinga celiņu īpatnības ir citādākas. Bumbas, kas atrodas boulinga centros, ir zāles bumbas, bet tās, kuras izmanto treniņos, – sporta bumbas, kurām ir pavisam cita uzbūve un nobīdīti smaguma centri. Bet celiņš sportā tiek īpaši eļļots ar dārgu eļļas mašīnu, kas maksā tikpat, cik vidējas klases automašīna. Uz celiņa ir 39 dēlīši, uz katra atrodas zināms daudzums eļļas. Ar šādu eļļošanas procesu tiek sarežģīts tas, lai tik viegli nevarētu uzmest maksimālo punktu skaitu – 300 punktus. Otrkārt, atšķiras spēlēšanas taktika un punktu skaitīšanas sistēma sportā, un boulinga spēlē draugu lokā. Arī punktu skaitīšanas sistēma šajā spēlē nav no vieglākajām. Par laimi, tagad to dara automātiski un ar īpašām skaitīšanas iekārtām.
Spēles mērķis kā sportā, tā izklaidē gan paliek nemainīgs – nogāzt visus ķegļus un dabūt 12 straikus.
Nenokavē!
Arī Tev ir iespēja piedalīties SievietesPasaules boulinga kausā “Dāmas rullē”.