Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Smēķēšana grūtniecības laikā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Speciālisti uzsver iespēju katram jebkurā laikā smēķēšanu pārtraukt un tādējādi uzlabot veselību – atmetot smēķēšanu, piemēram, divu gadu laikā uz pusi samazinās risks piedzīvot infarktu. Par smēķēšanu un topošajām māmiņām konsultē Premium Medical speciālistes: ginekoloģe Elīna Bērziņa un pediatre Sarma Gaveika.

Diemžēl Latvija ir trešā smēķējošākā valsts Eiropā – 2009. gada Eirobarometra pētījums liecina, ka Latvijā smēķē 37% iedzīvotāju. Vēl izplatītāka smēķēšana ir tikai Grieķijā (42%) un Bulgārijā (38%). Smēķēšana ir atkarība (var iestāties jau pēc 6 – 8 nedēļu ilgas regulāras smēķēšanas), no kuras sekām ik gadu pasaulē mirst ap 5 miljoniem iedzīvotāju, tostarp 1,5 miljoni sieviešu. Šo nāvējošo atkarību izraisa nikotīns, ko var nosaukt par nervu indi. Cigarešu dūmos ir apmēram 4000 dažādas indīgas un vēzi izraisošas vielas, piemēram, arsēns, benzols, zilskābe, svins, kadmijs, oglekļa monoksīds, darva u.c., un ja pieejamas būtu tikai cigaretes bez nikotīna, visticamāk, neviens vairs nesmēķētu.

Vidēji 20% topošo māmiņu smēķē. Pieaudzis cilvēks var izvēlēties, vai pakļaut savu veselību riskiem un smēķēt, vai, rūpējoties par to, no šī kaitīgā ieraduma atteikties. Maz būs tādu, kuri par tabakas nevēlamo ietekmi neko nav dzirdējuši, tātad atbildību var uzņemties paši. Visskumjāk ir, ja smēķē topošās māmiņas, kaitējot ne tikai sev, bet vēl jo vairāk mazuļiem, kuriem nav iespēju ne izvēlēties, ne aizstāvēties. Arī tām smēķētājām, kuras vēlas tikt pie bērniņa mākslīgās apaugļošanas ceļā, ir uz pusi mazākas izredzes nekā nesmēķētājām.

Smēķējoša māmiņa – drauds mazuļa veselībai
Par atrunu jau sen kļuvis kādreizējais atzinums, ka strauji pārtraucot smēķēšanu, bērniņam tiek nodarīts lielāks ļaunums nekā turpinot smēķēt, tikai samazinot izsmēķēto cigarešu daudzumu. Iestājoties grūtniecībai, katrai sievietei ir vēlams pēc iespējas ātrāk pārtraukt smēķēšanu. Katra nikotīna deva, pasliktinot asinsriti placentā, pasliktina augļa apgādi ar skābekli un barības vielām. Līdz šim zināmākās smēķēšanas sekas, kas atsaucas uz mazuli, ir grūtniecības anēmija, placentas priekšlaicīga atslāņošanās, priekšlaicīgas dzemdības, bērnam pazemināts svars piedzimstot, palielināts (pat līdz 7 reizēm) pēkšņās nāves sindroma risks, kā arī hiperaktivitāte, agresīva uzvedība un mācību grūtības skolas vecumā.

Problēmas var parādīties, bērnam pieaugot
Salīdzinoši ilgi pazemināts zīdaiņa svars netika uzskatīts par būtisku veselības risku. Lai gan dažu nedēļu laikā smēķējošas māmiņas bērniņš var atgūt iekavēto svaru, tomēr ar to visas nelaimes nebeidzas, jo tie, kuriem piedzimstot ir pazemināts svars un kuriem pirmajās dzīves nedēļas jāēd vairāk, lai iegūtu normālu svaru, vēlāk pieaugušo dzīvē daudz biežāk cieš no liekā svara, un to neviena atbildīga māmiņa savam bērnam nenovēlēs. Tāpat šie bērni vēlāk daudz biežāk paši kļūst par smēķētājiem, turklāt šis risks pastāv ne tikai smēķējošu māmiņu bērniem, bet arī tiem, kuru māmiņu tuvumā smēķē citi.

Angļu veselības žurnāla „BMJ” veiktais ilga laika pētījums, kurā piedalījās 17 000 sieviešu un viņu bērni, liecina: tie, kuru mammas grūtniecības laikā smēķējušas, 33 gadu vecumā daudz biežāk slimo ar cukura diabētu un lieko svaru. Speciālisti secināja, ka mātes atkarība no nikotīna bērnam izraisa vielmaiņas traucējumus, kas saglabājas visu mūžu. Jaunākie pētījumi liecina arī, ka smēķēšana atstāj sekas uz bērniņa smadzeņu darbību, kā arī par 30% palielinās bērniņa risks saslimt ar astmu vai dažādām alerģijām.

Smēķējošas mātes mazuļa urīnā – daudz vēzi izraisošo vielu
Satraucošs ir fakts, ka smēķējošas mātes mazuļa urīnā ir 10 reizes vairāk vēzi izraisošu vielu nekā mātes urīnā. Tas nozīmē, ka vēzi izraisošas vielas lielā koncentrācijā caur placentu nefiltrētas nonāk embrija asinsritē. Bērnam, saņemot nikotīnu caur placentāro asinsriti, jau mātes miesās tiek bojātas aknas, nieres un urīnceļi.

Grūtniecība un smēķēšana nav savienojamas
Vislabākais veids, kā pasargāt sevi un savus bērnus no tabakas un nikotīna, ir smēķēšanu nemaz neuzsākt, bet ja smēķēšana ir uzsākta, pēc iespējas ātrāk no tās atbrīvoties – jebkurā laikā, bet jo īpaši, bērniņu gaidot. Vienkārši – nesmēķēt un viss. Grūtniecība un smēķēšana ir pilnīgi nesavienojamas.

 

Dalīties.

6 komentāru

  1. mana mazmeita gaida bērņiņu protams smēķē es viņai saku lai pamet bet viņa saka ka ārsti teic ka nevar pamest ja pēc ta prasoties kārojas<br>

  2. Tagad tas nav retums ka topošās mamiņas smeķē.Es pati arī kad gaidiju mazo smēķēju.Viss kartība mazais piedzima laikā un vesels.

Atstāt Ziņu