Vārda dienu svin: Hermīne, Estere, Liepa

Skaistākās vietas, kur ziemā izbaudīt dabu!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šoziem, šķiet, pati māte Daba sarūpējusi mums dāvanu – lai gada tumšajā laikā nebūtu jāskumst, mums atsūtīta īsta, skaista ziema. Dodies izbaudīt ziemas burvību un Latvijas dabas vienreizīgumu – apmeklējot populārus dabas un kultūrvēstures objektus, kas ieguvuši sniegotu rotu, pastaigājoties pa sniegotajām dabas takām, slēpojot vai kā citādi aktīvi atpūšoties dabā.

Zemgales pusē
Tērvetas dabas parkā
var baudīt ne vien meža ziemas ainavas, bet arī sastapt parka tēlus. Turklāt parku var ne tikai izstaigāt, bet arī izslēpot! Tērvetes dabas parkā slēpotājiem pieejamas divas trases – Mazais loks (1,5 km) un Lielais loks (3 km). Slēpošana Tērvetes dabas parkā iespējama ar iegādātajām Tērvetes dabas parka ieejas biļetēm. Slēpes gan jāņem pašiem līdzi.

Vidzemes pusē
Gaujas nacionālā parka teritorijā iespējams doties pastaigā vai slēpojumā pa kādu no maršruta gar Gauju Murjāņi-Sigulda-Līgatne posmiem, doties pastaigā līdz Velnalai, aplūkot ainavu no Velnalas Vanšu tilta pār Gauju vai apmeklēt Gūtmaņalu un tās apkārtnes takas. Senatnes elpu sajust iespējams, apmeklējot kultūrvēstures bagāto Kubeseles apkārtni (pie Krimuldas baznīcas) un tās tuvumā esošās sniegotās takas. Sīkāka informācija par visiem objektiem pieejama Gaujas NP administrācijas mājas lapā, sadaļā ‘tūristiem’ vai zvanot uz Gaujas NP Apmeklētāju centru – tel. 67800388 vai 28334331.

Līgatnes dabas takas aicina ciemos distanču slēpotājus, jo šogad, tāpat, kā citus gadus, Gaujas NP fonds sadarbībā ar Gaujas NP administrāciju parūpējies par distanču slēpošanai vajadzīgo apstākļu nodrošināšanu. Slēpojot pa ainavisko ceļu šajā 5 km garajā posmā, apmeklētājiem ir iespēja ne tikai izbaudīt Līgatnes dabas taku ainavas krāšņumu ziemas sezonā, bet arī vērot Līgatnes dabas takās mītošos dzīvniekus. Lai noskaidrotu sīkāku informāciju par slēpošanas iespējām un laika apstākļiem konkrētajā dienā, lūdzam zvanīt uz Līgatnes dabas taku Apmeklētāju centru – tel. 64153313 vai 28328800. Līgatnes dabas taku ieejas maksa – pieaugušajiem 2,00 Ls, skolēniem, pensionāriem – 1,00 Ls.

Kurzemes pusē
Ķemeru nacionālajā parkā apmeklētāji var doties pastaigā pa sniegoto Melnalkšņa dumbrāja laipu un Slokas ezera pastaigu taku. Savukārt, putnu vērošanas interesenti var doties uz jūras malu vai Starpiņupītes ieteku jūrā, kur iespējams novērot atklātā ūdenī pārziemojošos vairāku sugu ūdensputnus. Sīkāku informāciju par atpūtas iespējām ziemā Ķemeru nacionālajā parkā var iegūt zvanot pa tel. 67146824.

Slīteres nacionālais parks aicina pastaigā gar Baltijas jūras piekrasti, vērojot, kā pamazām sāk parādīties ledus un sniega krāvumi jūrā. Savukārt, dodoties pastaigā pa Ēvažu dabas taku, ir iespēja vērot ainavisko Rīgas jūras līča stāvkrastu. Šoziem, viesojoties Mazirbē vai Kolkā, ir reta iespēja ar slēpēm apceļot lībiešu zvejniekciemus (citkārt sniega šajās vietās ir ļoti maz) – gan pa meža ceļiem maršrutā Mazirbe – Košrags – Pitrags – Saunags -Vaide – Kolka, gan pa liedagu.

Latgales pusē
Rāznas nacionālais parks
aicina izmēģināt roku zemledus makšķerēšanā Rāznas vai kādā citā ezerā, izstaigāt sniegiem klāto Grumušku meža taku, uzkāpt Mākoņkalnā un balvā saņemt brīnišķīgu skatu uz bezgalīgi balto Rāznas ezeru un skaistajiem egļu siluetiem. No Andrupenes var doties Brīveru virzienā un baudīt ziemas ainavas burvību Žuguru ezera apkārtnē, kā arī iepazīt latgaliešu kultūrvēsturi muzejā “Andrupenes lauku sēta” (plašāka informācija pieejama pa tālruni 26458876) vai doties uz tuvāko kalnu ar labāko un dabai draudzīgāko ziemas transporta līdzekli – ragaviņām. Savukārt, Krāslavas novada Kombuļu pagastā, dabas parka “Dridža ezers” tuvumā var ļauties interesantai nodarbei – mēģināt arī ziemā saskatīt vismaz 24 apkārtnē esošos ezerus. Plašāku informāciju par Rāznas nacionālā parka objektiem iespējams iegūt Rāznas NP administrācijas mājas lapā www.raznasnpa.gov.lv vai pa tel. 80000130.

Embūtes dabas parks aicina izbaudīt ziemas priekus, slēpojot pa pakalniem vai brienot pa piesnigušajām dabas takām, piemēram, Embūtes senlejas Ekotūrisma taku. Dabas takas izejamas atbilstošos laikapstākļos un to tuvumā iespējams arī atrast piemērotas naktsmājas. Plašāku informāciju par taku pieejamību konkrētos laikapstākļos un naktsmājām iespējams iegūt, zvanot uz Embūtes dabas parka Ekotūrisma informācijas un izglītošanas centru – tel. 26003529.

 

Kas jāievēro, dodoties ziemu izbaudīt dabā
Dodoties dabā, nepieciešams saģērbties atbilstoši laikapstākļiem un būt piesardzīgiem, jo atsevišķi taku posmi, tajos esošie pakāpieni var būt slideni, kā arī īpaši ‘sniegotos’ laikapstākļos takas var būt grūtāk izejamas. Vadieties pēc noteiktajiem laikapstākļiem un dodoties dabā, izvēlieties atbilstošu, piemērotu apģērbu un apavus, kā arī ņemiet līdzi nepieciešamo ekipējumu, kas palīdzēs justies ērti un droši.

Dabas aizsardzības pārvalde aicina sajust ziemas noskaņu dabā un iet dabā ar izpratni – novērtēt, cienīt un saudzēt Latvijā esošās neatkārtojamās dabas vērtības un īpaši aizsargājamās dabas teritorijās veidoto infrastruktūru, kā arī neatstāt aiz sevis ‘pēdas’ – radušos atkritumus neizmest dabā.

 

Informācija apkopota no Dabas aizsardzības pārvaldes,www.daba.gov.lv, kā arī no Latvijas valsts meziem, www.lvm.lv

Dalīties.

Atstāt Ziņu