Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Sievietes intīmās higiēnas pamatprincipi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ūsu organisms nav slēgts un sterils, tajā notiek dažādi dzīvības procesi, un sadzīvo miljoniem dažādu mikroorganismu. Visvairāk šo mikroorganismu ir mūsu mutē un makstī, kur tie veido savu noteiktu vidi. Viens no veselas vides raksturojošiem faktoriem ir tās skābums – pH (normāls maksts pH ir no 3.8 līdz 4.5). Skābuma līmeņa regulācijā galvenā nozīmē ir pienskābām laktobaktērijām, kas, radot piemērotu skābo vidi, palīdz nodrošināt normālu maksts mikrofloras uzturēšanu un cīnīties pret nevēlamu baktēriju veidošanos. Pastiprināti izdalījumi, apsārtums, nepatīkams aromāts, dedzināšanas un diskomforta sajūta, sāpes dzimumakta laikā – šādas sūdzības rodas, ja ir izjaukta normāla maksts mikrovide. Kā norāda Dr.Inga Rubule un Ģimenes aptieku speciālisti, bieži vien šo sūdzību mazināšanai pietiek ar pareizu intīmo higiēnu.

* Dabiska materiāla veļa, ieliktnīši bez aromātiem
Ikdienā ir jāatsakās no intīmajiem dezodorantiem un aromatizētajiem biksīšu ieliktnīšiem. Ļoti būtiska ir intīmā higiēna menstruāciju laikā – tamponu maiņa ik pēc 4 stundām, regulāra paketes maiņa un ikdienas ieliktnīšu maiņa.
Tāpat ieteicams izvēlēties dabiskus materiālus gan higiēnas precēm, gan ikdienas apakšveļai.

* Regulāra mazgāšanās, bet nepārspīlējot!
Lielākoties pietiek apmazgāties vienu vai divas reizes dienā. Tikai nevajag pārspīlēt, jo, pārāk bieži mazgājoties, mainās pH līmenis makstī. Intīmā zona sievietēm jāapmazgā no priekšpuses uz aizmuguri. Tas pats jāievēro, slaukoties pēc vēdera izejas, lai mikrobi no tūpļa zarnas neiekļūtu makstī. Ikdienā būtu ieteicams mazgāties dušā, jo, sēžot ilgstoši un bieži vannā, makstī iekļūst ūdenim pievienotās aromātiskās vielas, kas var nelabvēlīgi ietekmēt maksts mikrofloru.
Tāpat ārsti neiesaka maksti skalot. Ja tomēr tas ir nepieciešams, skalošana veicama, pirms tam konsultējoties ar savu ginekologu.

* Ziepes un dušas želeja tai vietiņai neder!
Ķermenim paredzētās ziepes vai dušas želeju intīmās zonas kopšanai lietot nedrīkst. Dzimumceļos vide ir skāba, bet ziepēs – sārmaina. Regulāri lietojot ziepes, izmainās maksts gļotādas pH līmenis, un tas veicina sēnīšu un citu infekciju veidošanos. Tādēļ pēc nepieciešamības ir jālieto speciāli līdzekļi sievietes intīmajai higiēnai, kas satur lakto baktērijas normālas maksts mikrofloras nodrošināšanai.

Pašreiz aptiekās ir pieejams plašs intīmās higiēnas līdzekļu klāsts, un katra sieviete var izvēlēties gan sastāva, gan cenas ziņā sev tīkamāko kopšanas līdzekli. Katrā lietošanas reizē intīmajai higiēnai ir nepieciešami vien daži pilieni, līdz ar to iegādātie līdzekļi kalpos ilgu laiku.

* Gadījumi, kad intīmās higiēnas līdzekļi jālieto regulāri
Intīmās higiēnas līdzekļi būtu jālieto biežāk situācijās, kad ir pastiprināti izdalījumi no maksts, apsārtums, nepatīkams aromāts, diskomforta sajūta, nieze vai sāpes dzimumakta laikā. Ja sūdzības nepāriet, jāvēršas pie sava ginekologa.

Tāpat šie līdzekļi regulāri jālieto, ja ir jutīga un sausa āda dzimumorgānu apvidū, pastiprināta svīšana vai hroniska recidivējoša vulvovagināla sēnīšu infekcija.

Regulāra intīmās higiēnas līdzekļu lietošana rekomendējama arī hroniskas saslimšanas gadījumā, kad ir organisma imūnsistēmas novājināšanās (cukura diabēts, vairogdziedzera saslimšanas) vai kad tiek lietotas antibiotikas vai hormonālās kontracepcijas tabletes ar augstu hormonu līmeni.

Speciālisti uzsver, ka šo līdzekļu regulāra lietošana nepieciešama arī grūtniecības laikā, jo šajā periodā mainās hormonu līmenis asinīs, kas būtiski izmaina maksts vides pH.
Savukārt menopauzes laikā un pēcdzemdību periodā ieteicams lietot ne tikai intīmās higiēnas līdzekļus, bet arī maksts gļotādas mitrinošus krēmus. Regulāri lietojot makstī mitrinošo krēmu, normalizējas maksts sekrēcija, pieaug maksts gļotādas biezums, uzlabojas asinsrite un atjaunojas normāla maksts mikroflora.

Dalīties.

Atstāt Ziņu