Vārda dienu svin: Regīna, Ermīns

Sieviešu privilēģija – ilgāks mūžs

Pinterest LinkedIn Tumblr +

r ļoti daudz un dažādu iemelsu, kāpēc ir lieliski būt sievietei. Bet viens no tiem – mūsu vidējais dzīves garums. Dažādi pētījumi un statistikas pierāda, ka sievietes dzīvo ilgāk, nekā vīrieši. 

Bioloģija vai sievietes lomas nozīme?
Sievietes ķermenis ir veidots tā, lai labāk darbotos ikdienā un ilgāk saglabātu organisma šūnas dzīvas. Vīriešu šūnas nav ģenētiski ieprogrammētas, lai darbotos tik ilgi, kā sievietēm.

Tiek arī uzskatīts, ka sievietēm ir piešķirta privilēģija dzīvot ilgāk, jo viņas ir radītājas. Viņām jāpaliek, lai palīdzētu izaudzināt savus bērnus, mazbērnus…

Ģenētika
Daudzi zinātnieki uzskata, ka novecošanās process izraisa „sīkas kļūmes” visā mūsu ķermenī. Tas, kā izskatīsies mūsu novecošana un cik ilgi dzīvosim, atkarīgs no tā, cik ātri mūsu ķermenis spēj pielāgoties un veikt kārtējo ķermeņa „remontu”. Tas ir ierakstīts mūsu DNS.
Ar laiku mūsu šūnas nespēj atjaunoties un pamazām noveco un galu galā…aiziet bojā.

Sievietēm ir ģenētiska priekšrocība – divas X hromosomas, kas, iespējams, arī veido dzimumu dzīves garuma atšķirību. Sievietēm, vēlāk nekā vīriešiem, parādās kādas sirds un asinsvadu problēmas.

Ko saka mediķi?
70 gadus vecam vīrietim ir 70 gadus veca cilvēka sirds, savukārt 70 gadus vecas sievietes sirds līdzinās jaunietes sirdij. Vīriešu sirds spēks, palielinoties vecumam, samazinās par 20-25%, savukārt sieviešu sirdis paliek tikpat spēcīgas, cik jaunībā.
Asinsrite un asinsspiediens mainās pirms un pēc fiziskiem vingrinājumiem. Sasniedzot 70 gadu vecumu, vīrieši zaudē trešdaļu savilcējmuskuļa šūnu sirds sieniņās. Savukārt sievietēm šūnu zudums netika novērots. Pastāv cieša saikne starp šo šūnu daudzumu un sirdsdarbību. Kādēļ vīrieši novecojot zaudē šīs šūnas, bet sievietes ne? Iespējams, sieviešu dzimumhormonam estrogēnam varētu būt aizsargājoša ietekme uz sirdi. Taču sieviešu sirdsdarbībā nav novērojams kritums pēc menopauzes, kad estrogēna līmenis būtiski krītas. Tomēr estrogēns pozitīvi ietekmē asinsvadus.
Asins plūsma uz ekstremitāšu muskuļiem un ādu, palielinoties vecumam, samazinās abu dzimumu pārstāvjiem. Vīriešiem izmaiņas asinsvadu struktūrā parādās ātrāk, taču sievietes pēc menopauzes ātri vien panāk viņus.

Arī dzīvnieku valstībā redzama šī atšķirība
Sieviešu šimpanzes dzīvo vidēji 59 gadus, bet vīriešu – 45 gadus.
Zobenvaļu tēviņi dzīvo ne ilgāk kā 60 gadus, bet mātīšu mūžs var ilgt līdz pat 90 gadiem.

Agresivitāte ietekmē vīrieša dzīves garumu
Vīrieši, atšķirībā no sievietēm, daudz biežāk izturas varmācīgi. Tas attiecīgi ietekmē arī viņu vidējo dzīves garumu. Kā? Vīrieši daudz vairāk iet bojā ceļu satiksmes negadījumos, tiek noslepkavoti vai izdara pašnāvību, kas vēl vairāk pārliecina zinātniekus par to, ka agresivitāte un varmācība ietekmē vīrieša vidējo dzīves garumu.

Uzlabo savu dzīves kvalitāti
Tomēr, mēs nevar būt 100% būt pārliecināti par to, kāpēc sievietes dzīvo ilgāk nekā vīrieši , bet ir dažas lietas, ko mēs visi varam darīt, lai pagarinātu savu dzīves garumu un dzīves kvalitāti.
Līdz ar ekstrēmu dzīvesveidu kā papildu problēmas tiek minēta smēķēšana un aptaukošanās, kas aktuāla gan vīriešiem, gan sievietēm.

Savu dzīves garumu iespējams pagarināt, pastāvīgi trenējoties un dzīvojot veselīgi. Tas sevī ietver pareizu uzturu, mieru, pozitīvu skatījumu uz dzīvi, cieņu pret sevi un iecietību pret apkārtējiem.

Dalīties.

Atstāt Ziņu