Vārda dienu svin: Sabīne, Sarma, Klaudijs

Seksīgie Ziemassvētki

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ierasts, ka svētku seksualitāte īpaši tiek uzsvērta vasaras, nevis ziemas saulgriežos. Taču kāda veikalā noklausīta saruna uzjundīja interesi. Divas jaunas sievietes pielaikoja vakarkleitas darba ballei. Galvenie vērtēšanas kritēriji –  tā, lai neredz “riepu” (es gan ne “riepas”, ne citas slēpjamas ķermeņa daļas abās dāmās nemanīju), bet, lai ir pietiekami seksīgi. Kā tad īsti ir? Vai Ziemassvētki ir seksīgi svētki?

Aldis (28) atzīst, ka Ziemassvētkus var iedalīt divās daļās. “Pirmā ir tāda ballēšanās, parasti kopā ar darba kolēģiem, komandas biedriem vai arī pilsētas ballē. Tad dāmas ir saposušās un parasti tas nav tieši svētku vakars, bet pirms vai pēc svētkiem.” Kā otru daļu jaunais vīrietis min pašu Ziemassvētku vakaru, kad vairāk ir vēlēšanās būt kopā ar savu mīļoto, nevis ballēties un izklaidēties. “Pēc tādiem kolektīvu burziņiem ir liels nogurums un bieži arī par daudz iedzerts, lai mīlētos, taču ir reizes, kad tas nav šķērslis. Pēc Ziemassvētku vakara atkal ir tā mīļi un gribas arī pamīlēties. Seksīgi, manuprāt, nav īstais svētku apzīmējums, drīzāk tādi fantāziju rosinoši.”

“Pēc Ziemassvētku vakara atkal ir tā mīļi un gribas arī pamīlēties. Seksīgi, manuprāt, nav īstais svētku apzīmējums, drīzāk tādi fantāziju rosinoši.”

Kad rosinošā fantāzija likta lietā, ir liela varbūtība, ka tā nesīs augļus. Ja aplūkojam jaundzimušo statistiku septembra / oktobra mēnesī, kad varētu būt dzimuši Ziemassvētku un jaunā gada svinību laikā ieņemtie bērniņi, diemžēl, jāsecina, ka īpaša kāpuma nav. Katrā no šiem mēnešiem, pēdējo trīs gadu laikā, dzimuši vidēji ap 1600 bērnu (centrālā statistikas biroja dati), kas ir līdzīgi citiem mēnešiem. Statistiski vairāk bērnu dzimst martā (deviņus mēnešus pēc Līgo) un jūlijā / augustā (deviņus mēnešus pēc valsts svētkiem). Protams, vispārināt šos datus un bērnus, kas dzimuši attiecīgajā mēnesī saukt par svētku “sekām”, būtu nekorekti. Bet gribētos ticēt, ka pa kādai mazai dvēselītei šajā pasaulē ir vairāk, tieši skaisto svētku iespaidā.

Ieva, kas dzimusi septembra beigās, par šo jautājumu nekad nebija aizdomājusies. Par manu savdabīgo interesi Ieva nosmej: “Ha, tad redz kā. Nu iespējams jau ir viss. Esmu dzimusi aptuveni gadu pēc vecāku kāzām. Varbūt garie ziemas vakari un romantiskie svētki tika mērķtiecīgi izmantoti. Gandrīz interesētu pajautāt mammai. Lai gan zinot tos laikus, grūti pat iedomāties, ka pēc visas dienas pavadīšanas virtuvē, galda klāšanas un novākšanas, trauku mazgāšanas, vispār bija vēl gribēšana.” Uz jautājumu – kā pašai ar seksualitāti svētkos, Ieva smīn. “Laikam jau īsti par seksuāliem šos svētkus nosaukt nevar. Braucam ciemos pie vecākiem, tur visi radi un paziņas. Lai gan parasti jau uzvelku ko seksīgāku. Piemēram? Velku nevis zeķubikses, bet zeķes, svinīgāku apakšveļu.”

Mazliet papētīju arī savu draugu loku portālā draugiem.lv. No 360 draugiem, tieši 15 savu dzimšanas dienu svin septembra beigās, oktobra sākumā. Lielākā daļa no tiem, cilvēki pēc trīsdesmit gadu vecuma. Martā situācija ir līdzīga – 16. Turklāt pamanīju interesantu faktu, ka divās  no manu draugu ģimenēm, viens no laulātajiem dzimis septembrī / oktobrī, otrs martā. Nāk prātā teiciens – tāds tādu atrod!

“Parasti pēc svinībām īpaši gaisīga noskaņojuma man nav. Vēderā desas un štovēti kāposti, kas neveicina domāšanu “pareizajā” virzienā.”

Īsti “Ziemassvētku brīnumi”, kas savu dzimšanas dienu svin tieši ziemas saulgriežos, manā draugu lokā ir trīs. Un papētot deviņus mēnešus atpakaļ, jāsecina, ka, iespējams, tie ir Lieldienu “darbi”. Lai kā tur būtu, svētku seksualitāte neaprobežojas ar dzimušo skaitu vien. Interneta mājas lapās, intīmpreču veikalos un pat parastos lielveikalos nopērkamas sniegbaltīšu un rūķenīšu mini kleitiņas, blūzītes citi pikanti piederumi, radot sajūtu, ka svētki tiek ne tikai komercializēti, bet arī seksualizēti. Dace (36) uzskata, ka šādas, pikantas lietiņas gan vairāk piemērotas īpašai naktij, bet ne tieši pašai svētku naktij. “Izņēmums, protams, ir, ja svētkus svinam divvientulībā. Parasti pēc svinībām īpaši gaisīga noskaņojuma man nav. Vēderā desas un štovēti kāposti, kas neveicina domāšanu “pareizajā” virzienā.” Dace atzīst, ka šādu tērpu noteikti neiegādātos, lai arī viņas vīrietim tas varētu patikt. “Visas šīs uguntiņas, liesmiņas, smaržas un kopā būšana vairāk ir tāda romantiska. Jā, es vairāk sliecos teikt, ka šie ir romantiski, nevis seksīgi svētki.”

Iespējams, ka tieši romantiskā noskaņojuma dēļ decembris ir arī viens no tiem ziemas mēnešiem, kad tiek noslēgts visvairāk laulību. 2010. gada decembrī tika reģistrētas 622 laulības (novembrī 436, janvārī 395). Nākamgad varam gaidīt pēdējo no maģiskajiem datumiem – 12.12.12., kas ņemot vērā iepriekšējo gadu pieredzi, varētu pamudināt vairāk pāru savas attiecības noformēt oficiāli. Šādu soli īpaši atbalstītu kristīgā pasaule, kam Ziemassvētki ir Jēzus dzimšanas diena, tādēļ šādā aspektā runāt par jebkādu šo svētku seksualitātes izpausmi nebūtu korekti. Savukārt latviskie ziemas saulgrieži šādu skatu punktu pieļauj mazliet vairāk. Mirklis, kad dienas atkal kļūs garākas ir bagāts ne vien ar zīlēšanas rituāliem, mēģinot uzzināt arī nākotni mīlas frontē, bet pirts rituāliem, ķekatās iešanu un citām darbībām. Ziemas saulgriežus mūsu senči svinēja līksmi, jo tā ir saules atgriešanās.

Lai kā arī nebūtu ar Ziemassvētkiem un seksu vai seksualitāti, manuprāt, galvenā šo svētku vērtība ir mirkļi, kuros starp skriešanu, darbiem un izdzīvošanu, mēs padomājam viens par otru, vēlamies otru iepriecināt un beidzot atrodam laiku pabūt kopā!

Dalīties.

3 komentāru

Atstāt Ziņu