Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

Sauļošanās. 10 lietas, kas Tev jāzina

Pinterest LinkedIn Tumblr +

auļojoties būtiski ir ievērot  principu- “labāk mazāk nekā vairāk”. Necenties ar vienu sauļošanās reizi kļūt brūna! Tu pamatīgi kaitēsi savai ādai. Lai arī kā gribētos šokolādes brūnu skaistu iedegumu, sauļojies pamazām un prātīgi. Atceries, ka katrs saules apdegums ir lieks riska moments, kas var vēlāk kļūt par ādas vēža izraisītāju.

10 ieteikumi, kas tev jāņem vērā sauļojoties

1. Sauļojies atbilstoši savam ādas tipam!
Pirms sauļošanās noskaidro savu ādas tipu, lai zinātu, cik ilgi tavai ādai ieteicams „cepināties”. Mūsu platuma grādu standarta iedzīvotājam vidēji sauļošanās pieļaujama no 40 min līdz 1 stundai. Šajā laikā āda spēj sevi aizsargāt no saules apdeguma. Cilvēkiem ar tā saukto balto ādas tipu āda kļūst sarkana jau pēc 10-15 minūtēm, šiem cilvēkiem iedeguma pigments neizveidojas.

Pirmais ādas tips – cilvēki ar ļoti gaišu ādu, gaišiem matiem, zilām acīm, iespējami daudz vasaras raibumi. Šiem cilvēkiem saules iedegums neveidojas nekad un savukārt praktiski vienmēr rodas saules apdegums. Šādu cilvēku mūsu platuma grādos ir ap 10-15%.
Otrais ādas tips – apmēram 80% no mūsu populācijas, kas bieži gūst saules apdegumus un viņiem labi veidojas iedegums.
Trešais ādas tips – ir tumšas ādas cilvēki ar tumšiem matiem, brūnām acīm. Mūsu populācijā ir ap 5-10%. Apdegumus gūst reti, vienmēr iegūst iedegumu.
Ceturtais ādas tips – Latvijā mazāk par 1%, nekad neapdeg, iegūst tikai tumšāku pigmentāciju.
Piekais ādas tips ir afroamerikāņu tipa cilvēki.

2. Ņem vērā saules aktivitātes stundas!
 Vislabāk ir sauļoties no plkst. 9 rītā līdz plkst. 11 un pēc plkst.15. Pusdienas laikā, kas ir izteikta saules aktivitāte, tu riskē gūt apdegumus un pakļauj sevi intensīvam ultravioleto staru starojumam.

3. Lieto saules aizsargkrēmus!
Ikdienas kosmētiskajiem līdzekļiem parasti SPF koeficients ir 2, 4, 6, maksimāli – 8, tādēļ ar tiem vien tev pludmalē vai, piemēram, dārzā vai siena pļavā nepietiks. Lieto saules aizsargkrēmus, kas satur 20, 25, 30 un vairāk SPF. Minētais koeficients norāda, cik reizes ilgāk cilvēks drīkst atrasties saulē un būt pasargāts no ultravioleto staru kaitīgās ietekmes. Proti- jo vairāk aizsargfiltru, jo ilgāk vari uzturēties saulē.
Taču ņem vērā, ka saules aizsargkrēms nenodrošina pilnīgu ultravioletā starojuma filtru, nevar skaidri apgalvot, ka šo krēmu lietošana pasargātu no melanomas rašānās.

1. un 2. tipa ādas īpašniekiem pirmajās sauļošanās dienā saules aizsarglīdzekļa SPF varētu būt 20-25, pastiprinoties iedegumam, SPF koeficientu var samazināt. Kad liekas, ka iegūts ļoti spēcīgs iedegums, ieteicams lietot saules aizsargkrēmu ar SPF koeficientu 6 un vairāk.

Saules aizsarglīdzekli uz ādas vēlams uzziest pusstundu pirms sauļošanās, jo tam jāpaspēj lēnām uzsūkties un iedarboties, lai tas pilnvērtīgāk veiktu savas funkcijas.
Neaizmirsti ar krēmu ieziest ausis, kā arī vietas gar peldkostīma malu, īpaši, ja peldkostīms ir tumšs, vietā, kur tas saskaras ar ādu, saules absorbcija ir lielāka nekā blakus.

4. Atjauno saules aizsargkrēmu ik pēc 3 stundām!
Ja ir nepieciešamība ilgstoši uzturēties saulē, aizsarglīdzeklis ir jāatjauno ik pēc 3 stundām, jo cilvēks svīst, kustas, peldas, līdz ar to daļa uzklātā līdzekļa tiek zaudēta un tas zaudē savu efektivitāti.

5. Pēc sauļošanās parūpējies par savas ādas mitruma līmeni!
Pēc sauļošanās izmanto dušu (nevis sāļo jūras ūdeni), kā arī lieto līdzekļus pēc sauļošanās, lai noturētu ādas dabīgo mitruma un PH līmeni.

6. Uzmanies ar dažādām smērēm un ziedēm – var būt pleķi!
Sauļošanās laikā uzmanīgi jālieto pretiekaisuma ziedes un geli, ko izmanto sasitumu, sastiepumu, traumu u.tml. gadījumos. Tie saules ietekmē rada fototoksisku reakciju, kā rezultātā veidojas apsārtums, apdeguma pūšļi, arī dažādi pleķi.

7. Parūpējies par matiem, galvu un acīm!
Sauļojoties jālieto saulessargs vai cepurīte, lai pasargātu matus un pasargātu sevi no saules dūriena. Noteikti jārūpējas par acu aizsardzību ar saulesbrillēm, kas satur UV filtrus.

8. Sauļojoties pie ūdens UV staru ietekme dubultojas
Jāatceras, ka atrašanās pie ūdens tilpnes ultravioleto staru ietekmi dubulto, tāpēc sauļojoties pludmalē vienmēr mēģini sevi pasargāt no UV stariem- lieto saulesbrilles un saules aizsargkrēmu.

9. Veselīgāku un vienmērīgāku iedegumu iegūsi kustoties nevis vienkārši guļot pludmales smiltīs. Vienkārši guļot pludmales smiltīs, pieaug iespēja vairāk nosauļot vienu ķermeņa daļu, nekā citas. Vienmērīgāku un veselīgāku iedegumu var iegūt kustoties, spēlējot volejbolu u.tml., līdz ar to ir lielāka iespēja izvairīties no apdegumiem.

10. Dzer daudz ūdens!
Lai nepārkarstu, dzer daudz ūdens! 

 

Lasi vēl!

Ko darīt, ja tomēr esi apdegusi vai ieguvusi karstuma dūrienu?

Dalīties.

3 komentāru

  1. Diemžēl svētdien jūrā apdegu, it kā krēmu smērēju, bet pleci un mugura pamatīgi cietuši, laikam saule vakar pārāk spēcīga bija vai krēmam SPfi par mazu 🙁

  2. Līga Ozoliņa on

    Biju pie jūras sestdien. Un arī pāris ķermeņa daļas nedaudz cieta. Sapratu, ka pēc peldes jūrā (ūdens bija kā piens), atjaunojot aizsargkrēma kārtiņu uz savas ādas, biju to nevienmērīgi uzklājusi. Tā kā pēdu virsas bija ar smiltīm, uz tām vispār krēmu neuzklāju. Tā nu atbraucot mājās pēdu virsas bija sarkanas un svila. Līdzīgi arī šur tur uz muguras un pleciem bija sarkani pleķi. Šodien jau jūtos labi.

  3. Nedēļas nogali arī pavadīju pie jūras, kārtīgi ieziedos ar krēmiem. Tur bija ļoti daudz cilvēki, kuri bija pārcepušies, staigāja pa pludmali kā sarkani tomāti.

Atstāt Ziņu