Vārda dienu svin: Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna

Rozes – dārza karalienes

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ziedoša roze – tiešām karaliska dabas dāvana. Tomēr parādīt savu skaistumu pilnībā tā spēj tikai piemērotā vietā un atbilstošu augu sabiedrībā.

Rozes raduraksti aizsākas vēl pirms mūsu ēras. Šie ziedi greznoja senās asīriešu pilis, tos pielūdza Senajā Babilonijā un Persijā. Arī šodien roze apbur mūsu sirdis ar savu smaržu, formu un krāsu dažādību. Daudzi senie dzejnieki apdziedāja ziedu karalieni. Homērs to sauca par „ rītausmas dievieti”. Kā vēsta leģendas, šo ziedu radīja dieviete Flora. Ilgu laiku roze bija tikai balts zieds bez smaržas, kamēr ziedu dieviete nejauši uzkāpa ar kāju uz asajiem rozes ērkšķiem un savainojās. Nedaudz pilienu dievišķo asiņu uzpilēja rozei un tās zieds tūlīt kļuva sarkans.

Apmēram 400. gadus pirms mūsu ēras, rozi kā simbolu sāka attēlot uz monētām Rodas salā, kuras nosaukums radies no grieķu vārda rhodon, kas tulkojumā nozīmē “roze”.

Senajos grieķu un romiešu dārzos bijušas tikai nedaudzas rožu šķirnes: zemi un augsti krūmi ar nedaudz ērkšķainiem vai ļoti ērkšķainiem zariem. Ziedi bijuši vienkārši vai pildīti, baltā vai sarkanā krāsā. Rozes visur bija kā mīlestības, jaunības un skaistuma simbols. Eiropā rozes vienmēr bijušas uzmanības centrā. Vācijā, Kārļa Lielā valdīšanas laikā, bija izdots likums, kas lika visiem iedzīvotājiem audzēt rozes. Bet Francija daudzu gadsimtu laikā ir bijusi un paliek pirmajā vietā Eiropā jaunu rožu šķirņu radīšanā un audzēšanā.

Rozes dārzu rotā visu sezonu
Arī pie mums dārzkopji labprāt audzē rozes. Rozes ir tie augi, kuri gandrīz visu sezonu rotā dārzu, jo tām ir ļoti plašs ziedēšanas diapazons. Ņemot vērā katras grupas dekoratīvās īpašības, ziedu izvietojumu un ziedēšanas raksturu un laiku, papildinot vienas grupas šķirnes ar citas grupas šķirnēm, varam priecāties par rožu ziediem no jūnija sākuma līdz vēlam rudenim.

Rožu krūmi ir gan ar taisniem, gan izliektiem zariem – dzinumiem, kuru garums ir no 30cm līdz 3m un garāki. Tie var noklāt zemi vai arī augt pie balstiem. Krūmi var būt arī ar ļoti tieviem, vāji pārkoksnētiem dzinumiem tikai 15-30cm augsti. Neskaitāmās dārza rožu šķirnes, atšķirīgas ar savu krāsu, smaržu un ziedu lielumu, ir radušās no savvaļā augošām mežrozēm. Šo atšķirīgo īpašību dēļ rozes iedalās vairākās grupās.

Parka rozes – uzzied pirmās
Visdekoratīvākās savvaļas rožu dārza formas un hibrīdi apvienoti lielā parka rožu grupā. Tās var stādīt kā atsevišķus krūmus zālienā, lielākās vai mazākās grupās, kā arī dzīvžogos. Svarīgi, lai šie augi iekļautos dārza kopējā ainavā. No rozēm tās sāk ziedēt pirmās, jo uzzied jau jūnija pirmajā pusē, kas ir 15-20 dienas agrāk nekā citu rožu grupu šķirnes. Šajā laikā parka rožu krūmi ir galvenais dārza krāšņums. Parka rozēm raksturīga laba ziemcietība, izturība pret sēņu slimībām un nelabvēlīgiem laika apstākļiem, tās ir pieticīgākas augšanas apstākļu ziņā. Ļoti skaisti izskatās parka rožu grupa uz zaļu skujkoku fona. Rozes jāstāda vismaz 3m attālumā no lieliem kokiem, taču zemo pundurformu koki labi sadzīvo ar rozēm arī stādot tuvāk.

Rožu ziedu paklājs- klājeniskās rozes
Kā jauna rožu grupa, kas ieguvusi lielu popularitāti, jāmin klājeniskās jeb augsnes sedzējrozes. Blīvs rožu ziedu paklājs, kas zied no pavasara līdz rudenim, – tādas ir klājeniskās rozes. Šīs grupas rožu blīvais lapojums un zarojums, bagātīgais un ilgstošais ziedējums teicami piemērots akmensdārziem, nogāžu apzaļumošanai un zemu dzīvžogu veidošanai. Tās iederēsies arī grupu stādījumos. Kaut arī daļai šo rožu ir klaji (vienkārši) vai puspildīti, nelieli ziedi, tas nemazina šīs grupas dekorativitāti. Stādot šīs rozes, jāzina, ka daļa šķirņu veido pacilu krūmu ar nolīkušiem, bagātīgi ziedošiem zariem, bet citas aug klājeniski, to dzinumi veidojas ložņājoši.

Krūmrozes un floribundrozes
Visiecienītākās un visplašāk dārzos audzētās ir krūmrozes un floribundrozes, kuras ir nepārspējamas ziedu krāsu ziņā. Šīs rozes visbiežāk stāda lielā dobē vienkopus, tās izvietojot pēc augstuma un ziedu krāsas. Ja esat jaukto puķu dobju piekritēji, tad droši varat stādīt saskanīgus augus gan no ziemcietēm, gan no viengadīgajām puķēm. Ziedēšanas krāšņums atkarīgs no zieda formas un no ziedkopas lieluma. Apstādījumos sevišķi dekoratīvi izskatās šķirnes ar tumši zaļu, spīdīgu lapojumu, uz kura fona labi izceļas krāšņie ziedi. Šķirnes ar šādām lapām ir izturīgākas arī pret slimībām.

Angļu rozes -romantikai
Romantikas piekritējiem jāatrod vieta savā dārzā kādai no tā sauktajām angļu rozēm, kuras apveltītas ar izteikti spēcīgu smaržu un plašu ziedu krāsas paleti. Šīs rozes var stādīt lielās grupās vai pa 3-5, tad ziedi izskatās krāšņāk.

Atrodiet savā dārzā vietu pasakai- vīteņrozēm!
Savu popularitāti nav zaudējušas arī stīgotājrozes jeb vīteņrozes. Ieraugot ziedošas vīteņrozes neviļus nāk prātā pasaka par Ērkšķrozīti. Ierādiet vietu savā dārzā pasakai! Atsevišķu šķirņu augi spēj izstiepties pat līdz 4 m augstumam. Stīgotājrozes iedalās pēc ziedu lieluma un formas, un vienreizējas vai atkārtotas ziedēšanas. Pateicoties garajiem, ložņājošajiem dzinumiem, šīs rozes vēlams stādīt pie balsta, tās labprāt aug pie ēku dienvidu puses sienas, noder lapeņu un pergolu apaudzēšanai. Rudenī gan rūpīgi jāieziemo pēc iespējas garāki dzinumi, tā pavasarī nodrošinot rozei bagātīgu ziedēšanu.

Šobrīd topā – augstcelma jeb stumbra rozes
Ekskluzīvas un pieprasītas šobrīd ir augstcelma jeb stumbra rozes. Šie stādi nav lēti, jo prasa 4-5 gadu rūpīga darba. Stumbra rozes dārzos stāda jau vismaz 100 gadus. Stumbra rozes krāšņi izceļas dārzā kā soliteraugs uz labi kopta zāliena fona, bet var tās stādīt arī dobē veidojot it kā otro stāvu. Šo rožu kopšana īpaši neatšķiras no citu rožu kopšanas, svarīgākais ir sekmīga pārziemināšana, tad šīs rozes Jūsu dārzā ziedēs ilgus gadus. Rudenī šādas rozes ieziemo pieliecot pie zemes un rūpīgi apsedzot.

Miniatūrrozes – ideālas akmeņdārziem
Interesantas ir arī miniatūrrozes, kas ir lielo rožu kopija.Tās izceļas ar savu nelielo, līdz 30 cm augumu un bagātīgo ziedēšanu. Ziedu diametrs nepārsniedz 3cm, lapas ir nelielas, spīdīgas. Šīs rozes maz cieš no dzinumu apsalšanas un spēcīgi ataug sezonas laikā. Miniatūrrozes lieliski iederas akmeņdārzos un dobju apmalēs. Der zināt, ka tās piemērotas audzēšanai dažādos traukos, jo sakņu sistēma aizņem nelielu vietu.

Rožu audzēšana
Rožu audzēšanai jāizvēlas saulaina, gaiša vieta, jo rozes mīl siltumu. Tām patīk rīta saule un visiedarbīgākie ir pirmie saules stari. Visaktīvāk rozes aug rīta pusē. Augi pēc nakts ir pārklāti ar rasas pilieniem, un pirmie saules stari modina rožu pumpurus. Ja nav pietiekams gaisa mitrums, pārāk liela saules tveice ir rozēm nevēlama. Lai rozes labi augtu un skaisti ziedētu tām saules enerģiju vajag saņemt 5-6 stundas dienā. Rozes jāstāda no vējiem aizsargātās vietās, tomēr gaisa apmaiņa ir nepieciešama. Pirms iegādājamies rozes, jāpadomā par augsni, kurā tās stādīsim. Rozes vēlams stādīt labi drenētā, ar trūdvielām bagātā, gaisa caurlaidīgā augsnē, kur gruntsūdens nav augstāks par 0,8m. 

Sīkāk par rožu stādīšanu un kopšanu lasiet rakstā Kas jāzina par rožu stādīšanu? un dārzu mākslas uzņēmuma Galantus interneta vietnē www.galantus.lv

Dalīties.

Atstāt Ziņu