Vārda dienu svin: Ilze, Ildze, Izolde

Romāns – ‘Bada spēļu’ iedvesmotājs

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vai varat iedomāties pasauli bez krāsām, smaržām, skaņām, atšķirībām? Bez kustoņiem, putniem, kukaiņiem un augiem? Tieši šādu utopisku vietu – kopienu – amerikāņu rakstniece Luisa Lorija atainojusi zinātniskās fantastikas romānā “Devējs” (The Giver).
Šī grāmata, kas tulkota un izdota daudzās pasaules valstīs, talanta spēka, dramatisma un izteiksmības ziņā nereti tiek pielīdzināta gan Oldesa Hakslija klasiskajai antiutopijai “Brīnišķīgā jaunā pasaule”, gan populārajai jauniešu triloģijai “Bada spēles”.

Divpadsmitgadīgais Jona dzīvo nevainojami organizētā, dzelžaini disciplinētā un sakārtotā pasaulē – Tāpatībā. Citādības, atšķirības tur nav un nekad nebūs – tā tiek izskausta jau iedīglī. Vairumam cilvēku nav arī atmiņu par to, ka pasaulē reiz ir pastāvējusi individualitāte. Visas cilvēku atmiņas – tiklab gaišās, kā postošās – ir uzveltas viena cilvēka – atmiņu glabātāja jeb Devēja (viņa attēls rotā arī grāmatas vāku) pleciem. Savas atmiņas bezvārda sirmgalvis nu nodod Jonam, kurš izvēlēts par viņa amata turpinātāju, un Jona pakāpeniski uzzina baisos noslēpumus, kas balsta ārēji tik perfekti organizētās sabiedrības pamatus. Taču pasaulei, lai tā pastāvētu, nepieciešama atšķirība, izlēmība, drosme būt citādam. Un šī iemesla dēļ Jona uzņemas paveikt varoņdarbu, kāds pat pieaugušajam nebūtu pa spēkam. Vai viņam izdosies izrauties no pasaules, kurā par visu ir padomāts viņa vietā?

“Spēcīgs un provokatīvs romāns,” grāmatu novērtē laikraksts The New York Times, bet Publishers Weekly raksta: “Šis stāsts uzdod daudz jautājumu un atbildes uz tiem atstāj paša lasītāja ziņā. Šis ir piedzīvojums, kas piemērots pašiem drosmīgākajiem lasītājiem.”

Līdztekus vairākām citām literārajām balvām romāns ”Devējs” 1994. gadā saņēma Ņūberijas balvu(Newbery Medal) un kopš tā laika tiek uzskatīts par vienu no ietekmīgākajiem mūsdienu darbiem jaunatnei.

Romānu no angļu valodas tulkojusi Kristīne Fīrere.

Dalīties.

Atstāt Ziņu