Ir pavasaris, laiks kļūst siltāks, viss plaukst, bet baudīt šo burvību var traucēt pavasara nogurums. Tas ne saukts, ne aicināts var piezagties pēc garās, nogurdinošās ziemas. Tādēļ mums jācenšas uzņemt vitamīnus un atjaunot spēkus, to lieliski var izdarīt ņemot talkā dabas veltes. Tādā veidā ne tikai uzņemsim trūkstošās vielas, bet varam atbrīvoties arī no kāda liekā kilograma. Pavasarī un vasarā ir daudz vieglāk ēst veselīgi un viegli, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un atbrīvoties no riepiņas.
Varam sākt ar neliela dārziņa izveidošanu mājās uz palodzes. Veikalos iespējams iegādāties speciālas, diedzēšanai piemērotas sēklas. Tās viegli diedzēt uz šķīvja vai kādā citā traukā, kur ieklāta marle, galvenais neaizmirst sēklas palaikam samitrināt. Kressalāti, redīsi, sinepes u.c. izdīgs dažu dienu laikā un labi garšos pie salātiem, vājpiena biezpiena, sautējuma, sviestmaizēm vai citiem ēdieniem. Ja vēlaties mājās izaudzēt sīpollokus, tad tikai jāieliek sīpols piemērotā traukā ar ūdeni, tā lai ūdenī būtu iegremdēta mazākā sīpola daļa. Protams, mazdārziņš uz palodzes vai balkona var būt arī visu vasaru un vēl ilgāk, tikai tad būs jāsagādā kastes vai puķu podi ar zemi. Šādi var audzēt dažādus garšaugus un pat speciālas tomātu šķirnes.
“Pavasarī un vasarā ir daudz vieglāk ēst veselīgi un viegli, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un atbrīvoties no riepiņas.“
Izejot dārzā vai mežā mums visapkārt ir vitamīnu avoti, piemēram, koku pumpuri un dažādi asni. Pastaigas laikā varam nogaršot priežu, kļavu, bērzu, liepu vai augļu koku un ogulāju pumpurus, vai savākt tos un pievienot zaļajiem salātiem. No priežu pumpuriem var pagatavot spēcinošu tēju, sažāvēt tos ziemai. Lielisks C vitamīna avots ir jaunās skābeņu lapiņas, tās var pievienot salātiem, zupām un sautējumiem. Ja pastaigājoties atrodam gaiļbiksītes noteikti jāsalasa tās tējai, kā arī jāapēd kādu svaigu lapiņu, kas arī bagātīgi satur C vitamīnu. Dažādus augus, ko parasti uzskatam par nezālēm, pavasarī varam izmantot savā labā. Rušinoties pa dobēm vai ciemojoties laukos droši uzkodīsim pa kādai gārsas, virzas vai jaunās ceļtekas lapiņai. Protams, tās var pievienot arī dažādiem ēdieniem, svarīgi lietot tikai jaunās, vēl nepāraugušās lapiņas. Arī nātres, kuras tikko izlīdušas no zemes ir ļoti vērtīgas, jo satur antioksidantus un dažādas minerālvielas, pirms lietošanas tās ieteicams noplaucēt.
Pavasarī noteikti vajadzētu dzert bērzu sulas. Tās piemērotas attīrīšanās kūrēm, jo ir attīrošas, mazliet diurētiskas un spēcinošas. Sulu laikā, tās jādzer svaigas, katru dienu.
Tikko ir brīvs brīdis vajadzētu doties laukā, pastaigāties svaigā gaisā, sakopt apkārtni vai strādāt dārzā. Varbūt tieši šogad varat pieņemt lēmumu sākt skriet vai iet uz darbu ar kājām. Fiziskā slodze palīdzēs normalizēt ķermeņa masu un uzturēt labu garastāvokli, kā arī saules stari parūpēsies par D vitamīna ražošanu ādā.
Konsultācijām:
Katrīna Spuleniece-Aišpure
uztura speciāliste
katrinaspuleniece@inbox.lv