Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Piparmētras – svaiguma lapiņas

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mm, šo smaržu ne ar ko nevar sajaukt…svaigais, atspirdzinošais piparmētras aromāts un garša. Turklāt tā ir ļoti veselīga un arī vērtīga tavai ādai. Svarīgākās lietas, kas tev jāzina par piparmētru.

Piparmētras savvaļā neaug, tās ir iegūtas 16.gadsimtā Anglijā selekcijas ceļā no savvaļas krūzmētras un ūdensmētras. Šobrīd piparmētra ir viens no populārākajiem garšaugiem un ārstniecības augiem, kas tiek plaši izmantots gan kulinārijā, gan farmācijā, gan kosmētikas industrijā.

Ko piparmētras satur?
Piparmētru lapas satur organiskās skābes, cukurus, minerālvielas- varu, mangānu, stronciju, vitamīnus C, karotīnu, flavonoīdus, ēteriskās eļļas, rūgtvielas, pektīnvielas un citas bioloģiski aktīvas vielas.

Kad ieteicams un kad nav ieteicams lietot uzturā?
Piparmētru spēcīgās iedarbības dēļ ir gadījumi, kad tās nav ieteicams lietot uzturā. Tās noteikti nevajadzētu dot maziem bērniem, kā arī cilvēkiem, kuriem ir pazemināts asinsspiediens, vajadzētu no tām izvairīties. Tāpat ikvienam jāatceras, ka ar piparmētrām jābūt uzmanīgam – nav ieteicams tās “pārdozēt”.

Savukārt ir vesela virkne gadījumu, kad piparmētras ir īstas dabiskas zāles:

* piparmētrām piemīt nomierinoša, sviedrējoša, antiseptiska un sāpes mazinoša iedarbība;

* piparmētras paplašina koronāros asinsvadus, pastiprina asinsriti kapilāros;

* tās novērš kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumus un gāzu uzkrāšanos;

* novērš sliktu dūšu un vemšanu;

* mazina migrēnas, neiraļģiju un reimatisma sāpes;

* piparmētra veicina ēstgribu un veicina gremošanu;

* tāpat piparmētru lieto saaukstēšanās slimību un gripas ārstēšanai

Ja tevi moka kuņģa un zarnu spazmas, aknu vai žultsceļu slimības, slikta dūša vai vemšana, pagatavo sev piparmētras uzlējumu.

Ņem 1 tējkaroti kaltētu piparmētru lapu uz 1 glāzi verdoša ūdens. Ļauj ievilkties pusstundu, izkās un lieto pa trešdaļai glāzes trīs reizes dienā pirms ēšanas.

Izmēģini! Piparmētras toniks ādai
Ņem 1 ēdamkaroti piparmētru lapu, aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties 30 minūtes. Mazgājoties, ūdens vietā lieto uzlējumu. Lieliski atsvaidzina sausu, savītušu vai novecojošu ādu. No šāda uzlējuma var saldēt arī ledus gabaliņus. Ar tiem var rīvēt sejas, kakla un krūšu ādu. Šī procedūra tonizē ādu, izlīdzina grumbas, noņem nogurumu.

 

Piparmētras virtuvē – svaigumam
Pievienotas ēdieniem un dzērieniem, piparmētru lapiņas piešķir tiem īpašu svaigumu. Svaigas vai kaltētas piparmētru lapas un jaunās galotnes nelielās devās pievieno salātiem, mērcēm, zupām, dārzeņu un gaļas ēdieniem, izmanto saldumu ražošanā, ievārījumu, tēju, kompotu un citu dzērienu aromatizēšanai.

Izmēģini!

Atspirdzinošs piparmētru dzēriens
Nepieciešams:

1 litrs
ūdens
½ tējkarotes citronskābes
1-2 ēdamkarotes cukura
2 ēdamkarotes kaltētu piparmētru

Pagatavošana:
Ūdeni uzvāra kopā ar citronskābi un cukuru, verdošā ieber piparmētras, atdzesē, izkāš.
Glāzes malas ierīvē ar citrona šķēlīti vai iegremdē sīrupā, tad cukurā, pakrata, mazliet patur, lai apžūst, tad glāzē uzmanīgi ielej dzērienu. Katrā glāzē liek ledus gabaliņu. Citronskābi un cukuru ūdeni liek pēc garšas.

 

Galda biešu salāti ar piparmētrām
Nepieciešams:

600 g vārītu biešu
50 g augu eļļas
8 piparmētru lapiņas
citrona sula
ķimenes
cukurs pēc garšas

Pagatavošana:
Bietes sagriež šķēlēs un nedaudz apcep, pievieno citronu sulu, saberztas ķimenes, sāli un cukuru. Visas sastāvdaļas samaisa, kārto traukā un pārkaisa ar sasmalcinātām piparmētru lapām.

 

Piparmētras – dabisks mājas aromatizēšanas veids
Piparmētru lapas izmanto smaržīgo augu kompozīcijās, kas paredzēti dzīvojamo telpu gaisa aromatizēšanai. Svaigas piparmētru lapas virtuvē aizbaida arī mušas, skudras un pat peles.

 

Izmēģini!

Novieto uz grīdas zem paklāja vai kādā citā vietā piparmētras zariņus – tie radīs patīkamu aromātu un aizbaidīs kodes un citus kaitēkļus.

Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu