Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Pergamenta amatniecība Latvijā.

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pergamenta amatniecība ir populārs rokdarbu veids, sava veida mākslas forma, kas radies gandrīz pirms diviem tūkstošiem gadu.

Šodienas pergamenta amatniecības projektiem ir maigi skaists, mežģīņu dizains, ko panāk ar dažādu paņēmienu un tehniku kombināciju, arī iespiešanu, stipplingu, caurumošanu, griešanu un krāsošanu.

Saskaņā ar vēstures liecībām, pergaments izgudrots Turcijā apmēram 500 g.p.m.ē. (Bergama- Pergamum /lat./). Sākotnēji pergaments bija no kazu vai aitu ādas, un cilvēki izmantoja pergamentu galvenokārt kā virsmu, uz kuras rakstīt.

Eiropā Pergamenta amatniecība parādījās 15., 16 gadsimtā. Tajā laikā radās arī tehnikas lai veidotu mežģīnēm līdzīgus rakstus uz papīra lapām, un lielākā daļa bija reliģiska rakstura, kad katoļu mūki un mūķenes izmantoja mežģīņu papīra tehniku, lai radītu Komūnijas kartiņas un reliģisko attēlu ierāmējumu.

Pēc 16. gadsimtā pergamenta amatniecība kļuva populāra Dienvidamerikā, kad Eiropas misionāri iepazīstināja ar šo rokdarbu reliģiskās kopienās. Piemēram, jaunas meitenes saņēma pergamenta amatniecības priekšmetus kā dāvanas pie pirmās Komūnijas .

Pergamenta amatniecība tika piemirsta, kad izgudroja tipogrāfiju. Tomēr piedzīvoja atdzimšanu 18. gs. Tajā laikā rokdarbs kļuva sarežģīts un dekoratīvs, ar viļņveida robežām un tiek ieviesta perforācija.

19.gs. Francijā pergamenta amatnieki sāka iekļaut savos projektos ziedu motīvus, ķerubus un portretus.

Vēlāk Kolumbijā, attīstoties mājamatniecībai, cilvēki sāka izgatavot un pārdot savus roku darbus- pergamenta apsveikuma kartītes un ielūgumus.

1986. gadā ļoti talantīga Kolumbijas sieviete, Marta Ospina pārcēlās uz Nīderlandi, kur 1987. gadā, Marta un viņas partneris, Tiemens Venema, izrādīja savas sarežģītās kartiņas dažādos pasākumos. Radās interese. 1988. gadā Marta izveidoja labi zinām Pergamano zīmolu, lai Pergamenta amatniecībai nepieciešamie instrumenti un materiāli būtu pieejami visā pasaulē. Šodien Pergamano International pieder pie zīmola un turpina ražot, un izplatīt šos produktus, kas tagad ietver pergamenta papīru, instrumentus, krāsas un citi krāsvielas, tintes, otas, pildspalvas, grāmatas, žurnālus un DVD. Pergamano Design Group (kas sastāv no Martas un trīs citiem amatniekiem), turpina radīt jaunus dizainus. Marta arī nodibināja International Parchment Craft Academy- institūcija, kas apmāca cilvēkus par reģistrētiem Pergamano skolotājiem.

Lai gan sākotnēji pergamenta amatniecība tika izmantota galvenokārt lai izveidotu apsveikuma kartiņas, šodienas amatnieki veido arī skaistas grāmatzīmes, albumu izrotājumu, dāvanu kastītes un maisiņus, ziedus, abažūrus un dažādas citas dekoratīvas lietas. /http://ezinearticles.com/?The-History-of-Pergamano-Parchment-Craft&id=1420606/

Ir aculiecinieku liecības, ka pagājušā gadsimta sākumā arī Latvijā bija pieejamas Pergamenta amatniecības tehnikās veidotas apsveikuma kartiņas. Tāpēc varu apgalvot, ka šis rokdarbu veids beidzot atgriezies Latvijā. Vairāk informācijas- www.draugiem.lv/pergamentaamatnieciba

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu