Vārda dienu svin: Evija, Raita, Jogita

Par garāku maternitātes atvaļinājumu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Turpmāk pilnībā apmaksātu maternitātes atvaļinājumu visā Eiropas Savienībā jaunās māmiņas varēs izmantot ilgāk – pilnas 20 nedēļas līdzšinējo 14 vietā. Arī tēviem pienāksies apmaksāts divu nedēļu ilgs paternitātes atvaļinājums. Tā pirmajā lasījumā oktobra vidū lēmuši Eiropas Parlamenta (EP) deputāti.

„Ja maternitātes atvaļinājums tiešām būtu 20 nedēļas, tas manā maciņā radītu pietiekami lielu ietaupījumu, jo tad vēlāk nāktos meklēt aukli, vai laist mazo bērnudārzā, lai atgrieztos darbā,” norāda 25 gadus vecā Elīna, kura jau audzina trīsarpus gadus veco Annu. „Katrā ziņā arī tīri emocionāli mātei un bērnam būtu vieglāk, jo nenāktos tik ātri šķirties vienam no otra,” ir pārliecināta Elīna.

Pozitīvi EP ieceri vērtē arī Ilona Bukša-Biezā, kurā strādā SIA „Iepirkumu grupa”:
– „Domāju, ka Latvijā nebūs problēmu ar šāda lēmuma izpildi, jo valsts izšķirsies to darīt. Līdz šim man nav bijusi slikta pieredze ar uzņēmumiem, kas šajā ziņā nerespektētu valsts likumdošanu un šādus lēmumus. Domāju, arī manā uzņēmumā ievēros šādu normu, jo līdz šim visi likumi tikuši ievēroti godam,” uzsver I.Bukša-Biezā.

Labklājības ministrijā (LM) gan norāda – Latvijā nekādas izmaiņas pagaidām nav plānotas, jo vismaz šajā jomā jau esam pozitīvi izcēlušies uz pārējās Eiropas fona. Mūsu jaunajām māmiņām jau tagad pienākas apmaksāts 16 nedēļu ilgs maternitātes atvaļinājums, kuru var pagarināt vēl par divām nedēļām, ja dzemdībās bijuši sarežģījumi, vai piedzimis vairāk nekā viens bērns. „Tas ir Eiropas parlamenta viedoklis par 2008.gadā publicētu Eiropas Komisijas priekšlikumu, bet direktīvu pieņemšana darba tiesību jomā notiek saskaņā ar koplēmuma procedūru – tātad nepieciešama Eiropas Parlamenta un ES dalībvalstu Ministru padomes vienošanās, lai šādus jauninājumus ieviestu. Ņemot vērā to, ka dalībvalstīs ir ļoti dažādi regulējumi attiecībā uz maternitātes atvaļinājumiem, Ministru padomē kopīga nostāja vēl nav pieņemta,” skaidro LM Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Marika Kupče.

Tikmēr manis aptaujātie darba devēji atzina – jo labāk jūtas jaunā māmiņa, jo labāk arī viņiem. „Rimi Latvia” sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Eniņa norāda: „Pašlaik maternitātes vai bērna kopšanas atvaļinājumā atrodas aptuveni 270 „Rimi Latvia” darbinieces. Kā sociāli atbildīgs uzņēmums vienmēr rīkojamies saskaņā ar valstīs esošo likumdošanu, nodrošinot darbiniekiem visas sociālās garantijas, tostarp – pilnībā apmaksātu maternitātes atvaļinājumu.”

Arī „Swedbank” piekrīt – ir svarīgi, lai darbinieki iespējami vairāk laika pavadītu kopā ar ģimeni. „Vienmēr esam rūpīgi plānojuši biznesa vajadzībām nepieciešamos cilvēkresursus un, arī šādām izmaiņām spēsim elastīgi pielāgoties. Mūsu cilvēki strādā ar lielu atdevi un ļoti daudz enerģijas velta darbam. Tādēļ ir būtiski, jo īpaši bērniņa gaidīšanas laikā, lai darbinieks būtu drošs, ka pēc tā piedzimšanas pietiekami ilgu laiku varēs pavadīt kopā. Jo ilgāk mamma ir mājās ar bērniņu, jo mierīgāka viņai pēc tam būs atgriešanās darbā,” uzsver Andželika Berga, Swedbank Personāla pārvaldes vadītāja.

Atgādināšu, ka 2008.gadā pārskatīt maternitātes atvaļinājuma ilgumu pašreiz spēkā esošo tiesību aktu ietvaros Eiropas Komisija lēma, lai veicinātu līdzsvaru starp darba un ģimenes dzīvi.

 

Raksts publicēts sadarbībā ar ES Māja portālu www.esmaja.lv

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu