Vārda dienu svin: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis

Palīdzība, kad nespēj pateikt nē!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ai tu bieži dari ko tādu, ko labprāt nedarītu? Vai tu turpini strādāt, kad patiesībā jau sen gribētu būt gultā? Iespējams, tu uzņemies pārāk daudz un tev ir grūti pateikt – nē. Pateikt ‘nē’ visgrūtāk ir tuviniekiem un kolēģiem. Tomēr tas, ka atteiksi viņu lūgumiem, nepadarīs tevi par sliktu cilvēku.
Lai gan daudziem varbūt tas šķiet pašsaprotami un viegli, ir cilvēki, kas tiešām nespēj atteikt. Šeit ir daži veidi, kas ļaus tev pateikt nē, neizskatoties slinkai, neatsaucīgai vai rupjai.

Pārplānošana:
Ja esi ieplānojusi kaut ko citu laikā, kad kāds vēlas ar tevi tikties, vienmēr taču var godīgi atzīt, ka tev jau ir citi plāni. Piemēram, ja draugi vēlas nākt ciemos dienā, kad patiesībā biji ieplānojusi relaksējošu spa un veltīt laiku sev, saki ko līdzīgu -” Es labprāt vēlētos būt ar jums šajā nedēļas nogalē, bet man jau kaut kas ir ieplānots. Kā būtu ar nākamo nedēļu?” Ja draugi ir pietiekami saprotoši un taktiski, viņi būs gatavi pārplānot tikšanos.
P.S. Un, ja viņi tomēr teiks, ka nākamnedēļ nevar, tas nav iemesls, lai tu mainītu savus plānus un tiktos ar viņiem šajā nedēļas nogalē. Dari to, ko biji ieplānojusi. Šī tikšanās tātad notiks kaut kad vēlāk.

Izmanto “Es esmu aizņemta” signālus:
Tu esi pārāk kautrīga vai pieklājīga, lai teiktu NĒ? Parādi apkārtējiem, ka esi ļoti aizņemta. Piemēram, uz galda nokrautas dokumentu kaudzes, bieži telefona zvani, e-pasta pārbaudīšana un kādu pierakstu veikšana datorā vai plānotājā. Tas vēstīs, ka esi ļoti aizņemta un ka tevi nedrīkst traucēt.

Nesteidzies, izmanto laiku:
Ja zini, ka nespēj atteikt un bieži vien tādēļ piekrīti lietām, ko labprāt nemaz nedarītu, tev jāievēro nogaidīšanas princips. Piemēram, tavs kaimiņš jautā, lai palīdzi viņam izdalīt kādus bukletus mājas iemītniekiem. Tev nevajag ātri atbildēt “jā”. Tā vietā saki: “Ļauj man pārbaudīt savu grafiku, ja es būšu brīva, tad došu ziņu.”

Pieklājīga atteikšanās:
Vienkāršākais un parasti visefektīvākais veids, kā pateikt NĒ , ir darīt to pieklājīgā veidā. Kad jūsu kolēģis jautā, vai vari pārņemt dažus no viņa pienākumiem, lai viņš varētu ātrāk beigt darbu, tev nav jāatbild tikai ar „Nē”. Vienkārši paskaidro viņam, ka tev ir vairākas lietas, ko esi iesākusi un tās tev pašai jāpadara, un atvainojies, ka nespēj viņam palīdzēt. Tomēr nevajag arī vienmēr atteikt. Arī tev var būt reizes, kad būs nepieciešama palīdzība un tad būs labāk, ja pati iepriekš arī būsi kādam izlīdzējusi. Atteikt tikai atteikuma pēc nevajag, atsaki tad, kad tieššam nevēlies darīt to, ko tev lūdz.

Atrodi attaisnojumu:
Ko tu dari, kad tev lūdz ziedot labdarībai? Tiešs atteikums var likt tev izskatīties tā, it kā tu vienkārši nevēlies nevienam palīdzēt, negribi darīt labu. Tādos gadījumos būtu lietderīgi iekļaut paskaidrojumu, piemēram, “Es esmu jau ziedojusi citai labdarībai”. Ja tu zini kādu, kas labprāt ziedotu un iesaistītos tev piedāvātajā labdarības projektā, nodod viņam šo ziņu. Tas radīs sajūtu, ka neesi vienkārši atteikusi, bet gan atradusi risinājumu un kāds cits palīdzēs tavā vietā.

Vispirms pozitīvo un tad atteikumu:
Vai esi dzirdējusi par pozitīvu nē? Lūk, kā tā darbojas. Vispirms pasaki kaut ko pozitīvu, un pēc tam pievieno nekaitīgu nē. Piemēram, tava labākā draudzene vēlas, lai tu palīdzētu viņai un dotos pa veikaliem atrast kleitu kādai svarīgai tikšanās reizei, kad tu esi pārgurusi no darba un tavi spēki ir izsmelti. Neliec draudzenei justies tā, it kā tu viņai negribi veltīt laiku. Saki: „Lieliski!  Es priecājos, ka Tev būs tikšanās! Man ļoti patiktu tev piebiedroties, bet šodien esmu ļoti nogurusi un nevarēšu.”

Sūti īsziņu:
Izmanto tehnoloģiju priekšrocības. Saņem kādu ielūgumu, bet zini, ka nevarēsi ierasties? Iespējams, ja teiksi to mutiski, tev nepietiks dūšas atteikt vai tevi spēs pierunāt. Tāpēc nosūti īsziņu ar tekstu: „Izskatās, ka nekur netikšu, jo man vēl ir jāizdara iesāktie darbi, bet ceru, ka jūs labi pavadīsiet laiku”. Šādā veidā pateikt ‘nē’ ir daudz vieglāk.

Iesaki kādu citu:
Nekad neuzņemies veikt uzdevumu, kurus patiesībā nemaz tik labi nepārzini. Tev droši jāatbild ar ko līdzīgu – “Es vēlētos palīdzēt, bet tas nav manā kompetencē. Es domāju, ka Ieva vai Liene būtu piemērotākas personas šajā jautājumā.” Tavu godīgumu novērtēs.

Esi nepieejama:
Tas varbūt nav gluži pieklājīgi, bet, ja zini, ka nespēsi atteikt, tad centies izvairīties no cilvēkiem tajos brīžos, kad viņi tev varētu ko lūgt. Tādos brīžos centies būt neredzama, neatbildi uz zvaniem no nepazīstamiem numuriem un pa to laiku arī aktīvi meklē kādu nodarbošanos, kas gadījumā, ja nespēj izvairīties, ir tas oficiālais attaisnojums.

Esi nelokāma:
Bieži vien mums ir grūti pateikt ‘nē’, kad mums zvana pa telefonu un mēģina piedāvāt kādu pakalpojumu vai preci. Šie cilvēki ir apmācīti, lai runātu un runātu un, protams, „pielauztu” tevi. Kad saproti, ka nevēlies nopirkt to, ko viņi pārdod, runā! Tev jābūt kategoriskai un nelokāmai. Tev nemaz nav jādomā kādi paskaidrojumi un attaisnojumi, tiešs ‘nē’ šajā gadījumā būs vislabākā atbilde.

Ja tu esi no tām, kurai ir grūti pateikt nē – izmanto kādu no šiem padomiem.
Savukārt, ja tu nebaidies teikt nē, vai ieraudzīji šeit kādu no veidiem, kuru pati pielieto?

Dalīties.

Atstāt Ziņu