a lūkojoties savā rotaslietu lādītē, savelc domīgu pieri – sak’ reiz vajadzētu nospodrināt tās sudraba ķēdītes, arī zeltlietam derētu uzfrišināties, uh..bet bižutērija arī vairs neizskatās pirmā svaiguma…tad laiks Pavasara lielās tīrīšanas ietvaros ķērties klāt arī savām smukumlietām. Ir vērts izmēģināt sen pārbaudītus rotu kopšanas un tīrīšanas padomus iz vecmāmiņu pūra lādes.
Zelta rotaslietas mazgā ziepju ūdenī ar mīkstu suku; pēc tam dvielī nosusina. Ķēdīti visērtāk nomazgāt ieliekot to pudelē un viegli paskalojot. Gredzenos visvairāk netīrumu sakrājas zem akmens. Uztiniet uz sērkociņa mazliet vates, samitriniet to odekolonā vai glicerīnā un rūpīgi notīriet akmeni un tā ietvaru. Pēc tam ar flaneļa vai zamša gabaliņu gredzenu nospodriniet. Ievērojiet: lai gredzens neapsūbētu un nezaudētu mirdzumu, mazgājot rokas, to ieteicams noņemt.
Sudraba un melhiora izstrādājumi tāpat mazgājami ziepju ūdenī. Ja tie stipri nomelnējuši, noberziet tos ar dzeramo sodu un noskalojiet. Tīrīšanai var izmantot arī zobu pastu.
Stikla rotaslietas mazgājiet veļas pulvera šķīdumā, noskalojiet ar tīru ūdeni un noslaukiet tīrā, mīkstā dvielī.
Plastmasas izstrādājumus drošāk mazgāt ūdenī bez pulvera un ziepēm. Krelles, ja tās kļuvušas netīras, noveriet no diedziņa, nomazgājiet, nosusiniet un saveriet no jauna
Dzintara un ziloņkaulu var droši mazgāt siltā ziepjūdenī. Ja ziloņkauls nodzeltējis vai uz tā parādījušies plankumi, ielieciet to uz 10 minūtēm vājā hlorkaļķa šķīdumā, pēc tam uzmanīgi noberziet ar tīru auduma gabaliņu.
Koka rotaslietas nemazgā, bet tīra ar flaneļa audumu. Lai uz koka izstrādājumiem nerastos traipi, centieties tiem nepieskarties ar taukainām rokām, nelieciet rotu ap kaklu, ja esat to iezieduši ar krēmu.
Pērles – īstās un arī mākslīgās – sargājiet no ieskrāpējumiem, glabājiet tās atsevišķi no pārējām rotaslietām, ietītas mīkstā audumā. Parteam tās apslaukiet samta gabaliņā. Dabisko pērļu krelles ieteicams ik gadu pārvērt.
Vara priekšmetus var tīrīt ar krīta un ožamā spirta maisījumu. Varš (arī sudrabs) ar laiku oksidējas, nomelnē. Lai šo metālu rotaslietas neatstātu traipus uz apģērba, pārklājiet tām otru pusi ar bezkrāsaino nagu laku.
LASI VĒL!
LIELĀ TĪRĪŠANA.
KUR LIKT NEVAJADZĪGĀS MANTAS? >>
Lai izrevidētās un par nevajadzīgām apzīmogotās mantas nesakrāmētu maisos un kastēs un tās atkal nenokļūtu turpat- uz skapjaugšas, no tām patiešām ir jāatbrīvojas uz neatgriešanos.
Ziedot, atdot, iemainīt, pārdot vai izmest?
Zaļas alternatīvas mēbeļu, spoguļu, logu, grīdu u.c. tīrīšanai!