Vārda dienu svin: Agate, Selga, Silga, Sinilga

Orālais sekss – ceļš uz mutes vēzi?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

isiem zināms, kas ir jādara un kas nav jādara, kas ir veselīgi un kas nav veselīgi, kas ir bīstami un kas nav bīstami, bet par to patiešām aizdomājamies un sākam rīkoties tikai tad, kad – tas skar mūs pašus personīgi, vai par to runā kāds pasaulē vai arī Latvijā populārs cilvēks. Tā ir arī šoreiz. Divi pasaulē zināmi aktieri – Maikls Duglas* un Andželīna Džolija ir atklāti stāstījuši par savu pieredzi ar sabiedrības biedu – audzēju jeb vēzi.

Lai uzzinātu vairāk par šo slavenību izteikumiem, ko no tā vajadzētu mācīties pārējai sabiedrībai, uz sarunu aicinājām habilitētu medicīnas doktori, onkoloģi Daci Baltiņu.

 

 

 

– Vai tiešām no orālā seksa var saslimt ar mutes dobuma vēzi?
No orālā seksa var iegūt mutes dobuma audzēju. Mutes dobuma audzēju viens no izcelmes avotiem ir Human Papiloma Virus (HPV). Orālais sekss ir biežākais veids, kā HPV var nokļūt mutes dobumā. Bet nav tā, ka vīruss ir tik slikts un bīstams, ka tikko kā viena vīrusa šūna nonāk mutē, uzreiz attīstās audzējs. Tāpat kā dzemdes kakla audzēju vai citas infekijas slimības, piemēram, HIV un STS, ne vienmēr var iegūt tikai vienu reizi pārguļot ar inficētu personu. Daba ir radījusi dzemdi un tās vidi tādu, lai tā cīnītos ar dažādām infekcijām, bet ja dzemdes gļotāda jau ir bojāta, ir kāds iekaisums vai novājināta imūnsistēma, tad dzemdē nav tik spēcīgi šie aizsargmehānismi un rodas saslimšana. Līdzīgi ir ar mutes dobuma gļotādu.

“Ja orālais sekss tiek sniegts partnerim, kam ir HPV,
tad, protams, otrs saņems šo vīrusu, 
neatkarīgi no dzimuma.”

Nevar arī droši apgalvot, ka HPV ir populārākais mutes dobuma audzēju ierosinātājs, jo pats par sevi nav īsti zināms, kas ir vēža ierosinātāji. Viss ir tikai minējumi. Un tā kā mutes dobuma vēža slimniekiem atrod HPV vīrusu, tad pastāv uzskats, ka vīrusam ir kāda loma audzēja attīstībā.

– Kam ir lielāks risks saslimt – sievietei vai vīrietim?
Ir ļoti grūti pateikt, vai lielāks risks saslimt ar mutes dobuma vēzi tieši no HPV ir sievietei vai vīrietim. Ja orālais sekss tiek sniegts partnerim, kam ir HPV, tad, protams, otrs saņems šo vīrusu, neatkarīgi no dzimuma. Pats par sevi šie netradicionālie seksa veidi nes zināmu risku jebkurā gadījumā, jo daba paredz to, ko tā paredz, un viss cits ir kaut vai neliela, bet tomēr, atkāpe no normas.

– Ja esmu vakcinējusies – vai esmu pasargāta?
HPV ir vairāki duči vīrusa paveidu. Dzemdes kakla vēzi tradicionāli izraisa vieni vīrusa paveidi, bet mutes dobuma vēzi – citi. Vakcīna sievieti pasargā ne tikai dzemdes kaklā, bet visā ķermenī no konkrētiem HPV paveidiem, pret kuriem sieviete ir saņēmusi vakcīnu. Tā sievietei ir kaut kāda garantija un drošība. Šobrīd presē izskan jautājums, kāpēc nevakcinēt zēnus, vīriešus, kāpēc tikai meietenes un sievietes? Bet acīmredzot vīriešiem ir grūtāk pierādīt, kur tieši šis vīruss izraisa negatīvo ietekmi, jo galvas kakla audzēji nav ļoti bieži sastopami.

“Šie netradicionālie seksa veidi nes zināmu risku,
jo daba paredz to, ko tā paredz, un viss cits
ir kaut vai neliela, bet tomēr, atkāpe no normas.”

Lai abi būtu pasargāti, abiem vajadzētu vakcinēties pret HPV. Lai arī ir pierādīts, ka lielākā daļa dzemdes kakla vēža ierosinātāji ir tie, pret kuriem ir iespēja saņemt vakcīnu, sieviete tomēr var iegūt arī kāda cita HPV paveidu un nebūs pret to pasargāta. 

– Kas var mazināt saslimšanas risku?
Galvenais riska faktors – tā ir smēķēšana. Tiklīdz siltais dūms nonāk mutes dobumā, tas apdedzina mutes gļotādu, jo tā nav tam paredzēta. Nerunājot nemaz par kancoregēnām vielām. Nav tā, ka dūms nonāk mutē un tur apstājas – tas skar visu elpceļu. Sākot ar mutes dobumu, tad traheju, rīkli, balseni, kamēr nonāk plaušās. Lielākais mutes dobuma vēža pacientu kontingents ir smēķētāji. Ja cilvēks ir smēķētājs, viņam mutē ir nokļuvis HPV un vēl ir arī vāja imunitāte – tas viss veicina audzēja attīstību. Tieši kā gadījumā ar Maiklu Duglasu, kurš ir smēķētājs. Ja viņam no regulāras smēķēšanas jau hroniski mutes gļotāda ir sakairināta, tad nevar visu vainu novelt uz vīrusu. Smēķēšana radīja labvēlīgu vidi, papildu grūdienu, lai vīruss attīstītos un veidotos audzējs.

Onkoloģijā nevar kategoriski pateikt – lūk, šis ir faktors, kas izraisa vēzi. Bet nesmēķējot, vismaz tu pats neveicināsi audzēju veidošanos.

 

* Interviju izdevumam The Guardian, kurā aktieris Maikls Duglas atzina, ka mutes vēzis viņam radies orālā seksa piekopšanas rezultātā, lasi ŠEIT >>

Izlasi arī rakstu par Andžlinas Džolijas lēmumu veikt dubulto mastektomiju: DŽOLIJA AMPUTĒJA KRŪTIS. VAI TAS PASARGĀ NO KRŪTS VĒŽA?

Dalīties.

15 komentārs

  1. labais raksts!! :))))) ja jau no orālā seksa var iegūt audzēju, tad arī tradicionālās attiecības nedrīkst, jo tā taču sievietes var dabūt dzemdes vēzi un aids, vīrieši prostatas vēzi. Neko sev, propaganda :))

  2. Pilnīgs idiotisms! Tad sen jau visas sievietes slimotu ar mutes vēžiem, tikai, par laimi, nevienu tādu nezinu, kam būtu tāda slimība… Laurai Caunei ieteiktu atrast darbu, no kura viņa kaut ko saprot. Ieteiktu sākt ar kaut ko pavisam vienkāršu, piemēram kaut ko saistītu ar dārzkopību…

  3. un ja ne? on

    ja ir orālais sex – ir vēzis! ja nav orālais sex – nav vīra, nav sexa, nav partnera – IR vientulība, garlaicība, stress, utt…

  4. Duglass atsauca savu apgalvojumu un teica, ka tas ir safabricējums!!! Man sieva jau 21 gadu ņem aiz vaiga un nav ne vēzis, ne kādas citas kaites!

  5. Savā ziņā jau jāpiekrīt dakterei, ka visi netradicionālie seksa veidi var nākt ar bagāžu. Ja patīk to sniegtā bauda, tad arī partneriem vajag apzināties riskus un vienam otru cienīt un vienam par otru rūpēties. Ja pārim ir stabilas attiecības, var taču pārbaudīties, vai nav tas HPV utt.

  6. Visi komentētāji tik ļoti satraukušies. Tas taču ir loģiski, ka nodarbojoties ar seksu, vienalga vaginālo, anālo vai orālo, pastāv risks apmainīties ar slimībām. Un jo vairāk partneru, jo lielāks risks. <br>Un tas seksa kults, kas tagad pastāv – jo vairāk partneru, jo labāk, jo agrāk uzsāktas dzimumattiecības, jo labāk – ir gaužām greizs.

  7. Dzimumorgāniem ir citi papilomas vīrusi (PV) un, piem., mutei – citi. No mutes PV nevar pielipt dzimumorgāniem. Tāpēc, ja mutē mazs jēlumiņš no PV, tad var nodarboties ar orālo seksu, tas nepielips. Bučoties gan nevar, jo tad iedos otram. Mutes PV ir gandrīz katram 3-ajam cilvēkam. <br>Raksts rada pārpratumu, lai gan tālāk pateikts, ka dzimumorgāniem ir citi papilomas vīrusu veidi. No wikipedia – HPV types that tend to cause genital warts are not those that cause cervical cancer.

Atstāt Ziņu