Vārda dienu svin: Erna, Evita, Eva

Nūjošana – ieteicama sēdoša darba darītājiem

Pinterest LinkedIn Tumblr +

a ikdienā pēc garas darba vai mācību dienas parasti apmeklē sporta zāli vai jogas nodarbības, tad tieši pavasarī ir tā lieliskā iespēja fiziskās aktivitātes veikt brīvā dabā. Viens no veidiem kā mainīt kaut ko jau esošajā rutīnā – ir uzsākt nūjošanas nodarbības.

Kā radās nūjošana?
Nūjošanas pirmsākumi meklējami Somijā 1930. gadā, kad tā tika ieviesta kā jauna treniņmetode distanču slēpotājiem nesezonas laikā. 1996. gadā divi somu studenti uzrakstīja diplomdarbu par iešanu ar nūjām. Viņi uzlaboja diagonālo slēpošanas tehniku, kombinējot to ar dažādiem spēka un stiepšanās vingrinājumiem. Un jau 1997. gadā pirmo reizi tika lietots termins Nordic Walking. 2006. gadu var uzskatīt par nūjošanas kustības sākumu Latvijā, kad pirmo reizi tika rīkots publisks nūjošanas pasākums pie Kongresu nama.

Nūjojot tiek nodarbināts 90% ķermeņa muskulatūras
Muskuļu sasprindzinājums – tā ir mūsdienu lielākā problēma sēdoša darba darītājiem.  Nūjošana ir tas sportiskās aktivitātes veids, kas atslābina plecu un kakla daļas muskulatūru. Tā kā tiek nodarbinātas 600 muskuļu grupas, jeb 90% ķermeņa muskulatūras, tad droši var apgalvot, ka noteikti uzlabojas asinsrite, īpaši kāju un iegurņa rajonā, kas nav mazsvarīgi sēdoša darba darītājiem.

Pastāv uzskats, ka nav nepieciešams speciāli nūjot, ja reiz var nodarboties ar soļošanu vai skriešanu, kas ir tik līdzīgas iedarbības ziņā. Tiesa, skriešana ir labs līdzeklis fiziskās pašsajūtas uzlabošanā, bet nedrīkst aizmirst cilvēkus ar mugurkaula un locītavu problēmām, kuriem skriešana daudzos gadījumos nav ieteicama.

Nūjošanu ir iespējams padarīt par interesantu laika pavadīšanu domubiedru lokā, jo nav striktu normu, kuras noteiktu, ka nedrīkstētu sarunāties savā starpā nūjošanas laikā, kā tas ir ja nodarbojas ar kādu no meditatīvajām tehnikām.

Meditācija saistās ar dažādām darbībām, kuru pamatā ir rituāls. Un kāpēc gan nūjošana nevarētu kļūt par iknedēļas dinamisko meditāciju? Pozitīvais aspekts te rodams faktā, ka nūjot var draugu bariņā vai arī vienatnē, ja ir vēlme sevi noskaņot jaunai dienai, vai tieši pretēji- atgūt spēkus pēc morāli smagas darba dienas. Mūzikas pleijeris kabatā un aiziet!

Kur to var darīt? Visur – brīvā dabā! Nav nekādu ierobežojumu, arī gadalaiks daudzus nespēj atturēt no šīs nodarbes. Dzīvo centrā? Pastāv iespēja nūjot parkā. Dzīvo pie jūras? Vēl jo labāk! Pludmale ir lieliska vieta nūjošanai. Gribās paelpot svaigu gaisu? Nūjo priežu mežā, kurā būs gan svaigs gaiss, gan arī mazliet vairāk jāpārvar barjeras. Galvenais priekšnoteikums: ērti apavi, piemērots apģērbs un nūjošanas ekipējums.

Tā nav vienkārša pastaiga
Nūjošanas tehniku var iedalīt 3 līmeņos: kalnupejošā tehnika, lejupiešanas tehnika un pamattehnika veselības uzlabošanai. Ikdienas sportiskjām nodarbēm visvairāk tieši atbilst pamattehnika. Nodarbības sākumā nepieciešama iesildīšanās, savukārt noslēgumā – atslodzes un stiepšanās vingrinājumi.

Lai arī no malas nūjošana izskatās samērā vienkārša, viegla pastaiga, kuras izpildīšanai nav jāievēro nekādi noteikumi, tad var sacīt, ka priekšstats ir maldīgs. Vispirms jāapgūst pamattehnika, kuras pamatā ir četri nosacījumi – taisns ķermenis, izstieptas rokas, lēzenas nūjas un piemērots solis. Lai pareizi apgūtu nūjošanas tehniku, būtu vēlama vismaz viena  vai divas treniņnodarbības instruktora pavadībā, kurš arī no malas vislabāk redz kļūdas un spēj koriģēt neprecīzu kustību izpildījumu.

Avots:http://www.barefootstudio.co.uk

Pat Koelju nodarbojas ar nūjošanu
Vai zināji, ka slavenais grāmatas Alķīmiķis autors Paulu Koelju arī nodarbojas ar nūjošanu? Viņa pirmā pieredze ar nūjošanu bija 2003. gadā, kad Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā viņš pamanīja sievieti, kura  gāja ar slēpju nūjām. Pirmais iespaids, ka viņa varētu ciest no kādas fiziskas traumas tika kliedēts, kad manīja, kādā tempā nūjotāja pārvietojas – tā it kā slēpotu. Vēlāk no sava menedžera Koelju uzzināja, kas šī dīvainā, ritmiskā soļošana tāda ir, un izlēma ka arī viņam tas jāizmēģina.

Interesants, iedvesmojošs stāsts, kas pilnā mērā atspoguļo to, ka cilvēks var visu, ja vien grib, ir stāsts par Bruno Skaru (publicēts nujotajiem.lv), kurš sešos mēnešos ar kājām un nūjošanas nūjām veica gandrīz 4000 km garu svētceļojumu, šķērsojot Lietuvu, Poliju, Vāciju, Franciju un Spāniju. Bruno Skara gan min, ja kāds cilvēks izlemj doties šādā svētceļojumā Uz Santjago, tad nevajadzētu iespaidoties nedz no viņa rakstītā, nedz arī no P. Koelju “Burvja piezīmēm’’, jo katram būs savi secinājumi un atziņas. Svētceļojums ir dziļi personīga un unikāla lieta.

Te var sacīt, ka ne tikai svētceļojums ir unikāla lieta, bet unikāla ir ik diena, ko nodzīvojam, apgūstot ko jaunu. Un tiešām katram radīsies savi novērojumi par nūjošanu! Izmēģini un pastāsti mums par savu pieredzi!

Dalīties.

2 komentāru

  1. Ļoti jauks raksts!<br>Pasaules nūjošanas dienu Latvijā organizē Latvijas Tautas sporta asociācija sadarbībā ar Biķernieku komplekso sporta bāzi, Motormuzeju un veikalu Burusports, un pieteikties varat http://www.sportsvisiem.lv<br>Uz tikšanos Biķernieku kompleksajā sporta bāzē!

  2. Es jau gadu nodarbojos ar nūjošanu. Sākumā jau visi smīkņāja, jo no malas izskatās mazliet dīvaini, bet pašsajūta viennozīmīgi ir uzlabojusies jūtami

Atstāt Ziņu