Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

‘Nevaru sadzīvot ar vīramāti!’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Saņēmām lasītājas Lindas vēstuli ar lūgumu, lai atbalstām ar padomiem un ieteikumiem, kā risināt viņas dzīvē jau stipri sasāpējušu problēmu. Mēģināsim palīdzēt! Lieta tāda, ka Linda ar vīru un abiem bērniem dzīvo kopā ar vīramāti, kura nemitīgi jauno sievieti kritizējot. Lūk, Lindas vēstule:

Ir dzīvē sanācis tā, ka man ir jādzīvo kopā ne tikai ar vīru, bērniem, bet arī vēl ar vīramāti! Raksturojot vīramāti ir tā, ka viņa ir labs cilvēks, bet tik sīkumaina…brrr es vienkārši gribu brīžiem pagriezties un iziet pa durvīm. Piemērs: Es uztaisu vakariņas, vīrs paēd pasaka paldies, bērni paēd un dara to pašu, bet vīramāte skeptiski māca kā vajadzēja taisīt, kādas garšvielas likt pie ēdiena, bet tai pašā laikā liek otro porciju!
Otrs piemērs: Es saprotu to ka es sēžu mājās, jo atrodos dekrēta atvaļinājumā, saprotu to, ka mans pienākums ir iztīrīt māju. Vīramāte to jau sen nav darījusi, un man arī nav grūti, bet vīramāte atnākot mājās atkal mani māca, kā jādara tas un šis! Trešais piemērs: Viņa cenšas noskaņot vīru pret mani, stāsta ka es mājās neko nedaru. Un līdz ar to es strīdos vēl ar vīru.
Es nezinu, tas atkārtojas katru dienu un, ja es kādreiz pasaku kaut ko tad viņa apvainojas un saka ka es viņu necienu. Es drīz sajukšu prātā, es nezinu kā man risināt šo problēmu! Lūdzu iesakiet kaut ko, kas varētu man palīdzēt. Citu dzīvesvietu mēs vienkārši nevaram atļauties, bet arī dzīvoklis ir pietiekami liels lai tajā dzīvotu mēs visi. Es gribu saskaņu mājās, gribu lai mani ciena un novērtē mani. Un tā jau tas ir 4 gadus, bet nezinu kā turpmāk rīkoties!

Liels paldies jau iepriekš! Linda

Uz Lindas jautājumu, kā sadzīvot ar vīramāti, kas nemitīgi kritizē, lūdzām atbildi sniegt pārvērtējošai konsultantei Elīnai NEILANDEI, kura grupu nodarbībās bieži saskārusies ar līdzīga tipa jautājumiem un problēmām no citām sievietēm.

Sveika, Linda!
Protams, pirmais, ko, izlasot Tavu vēstuli, gribas teikt – meklējiet iespēju dzīvot atsevišķi! Tomēr kopdzīve ar vīramāti acīmredzot ir jūsu lēmums, kas balstīts uz dažādiem sadzīviskiem un finansiāliem apsvērumiem. Es kā konsultants ticu, ka grūtas attiecības ir iespējams mainīt, ja maina ierasto rīcību. Svarīgi saprast – mainīt SAVU, nevis OTRA rīcību. Vai pamēģināsi?

No vēstules noprotams, ka dzīvojat vīramātes dzīvoklī, kurā viņa līdz brīdim, kad dēls nodibināja ģimeni, bija pilntiesīga saimniece. Ja tā ir, tas nozīmē, ka arī saimniekošana virtuvē bija viņas pārziņā.

“Tavā stāstā spilgti parādās mums, sievietēm, tik raksturīgā prasme izmest simtiem līkloču ceļus, nevis godīgi paust savas sajūtas un vēlmes”

Šobrīd viņai šos pienākumus jādala ar Tevi, tātad, tēlaini izsakoties, jāsadala viņas rokās esošo varu ar vēl vienu sievieti – Tevi. Pat tad, ja tas ir bijis viņas ierosinājums vai fiziskās veselības radīta nepieciešamība (vecums), psiholoģiski viņai var būt grūti atvadīties no “troņa”, kurā viņa bijusi vienīgā valdniece. To Tavā stāstā apliecina epizode ar Tevis pagatavotās maltītes kritiku un papildporciju. Jā, viņai garšo, bet, lai saglabātu varu, viņa izsaka
kritiku. Iespējams – neapzināti. Vēl nevaram izslēgt, ka šādā veidā viņa ar t.s. dubultajiem signāliem prasa atzinību, novērtējumu: “Es taču arī kādreiz labi gatavoju…” Vai kāds no jums viņai ir to teicis?
Tavā stāstā spilgti parādās mums, sievietēm, tik raksturīgā prasme izmest simtiem līkloču ceļus, nevis godīgi paust savas sajūtas un vēlmes. Kādas tās būtu Tavā gadījumā?

* Ko Tu jūti? – kad vīramāte Tevi kritizē, pieļauju, ka Tu vizdrīzāk jūti sajūtu, ka Tevi un Tavu darbu nepieņem, ka neesi pietiekami laba, ka Tevi nenovērtē, cenšas nomelnot vīra acīs, utml.

* Ko Tu gribi? – Tu noteikti gribētu, lai vīramāte pieņem Tevi tādu, kāda esi, novērtē Tavu darbu, izsaka atzinīgus vārdus, paliela vīra priekšā, utml.

* Ko Tu dari? – Tu vīramātes izpausmes uztver tikai un vienīgi personīgi un nedari neko, lai darītu viņai zināmu, ka Tev tas ir sāpīgi, ka Tev šāda viņas attieksme nav pieņemama, Tu “sapūties” un no visas sirds vēlies aiziet no mājām.

Tātad Tev ir konkrētas sajūtas un skaidri formulēta vēlme, bet Tu rīkojies tā, ka to iegūt nav iespējams. Iedomājies, tas ir tas pats, kas no rīta ieraudzīt, ka laukā līst, gribēt nesalīt, nesabojāt frizūru, bet apzināti iziet no mājām bez lietussarga.

Izveido savu ideālo teikumu, ar kuru vari vīramātei godīgi paust savas sajūtas un vēlmi. Piemēram: “Vīramāt, es jūtos slikti, kad tu kritizē manu pagatavoto ēdienu, man ir sajūta, ka tavuprāt neesmu pietiekami laba sieva un saimniece. Tomēr tas mani arī mulsina, jo tu izvēlies arī papildporciju. Saki, tad tev garšo vai negaršo? Man ir svarīgi to zināt.”

“Ja esi brīva no aizvainojumiem, tad saņemot kritiku vispirms spēsi padomāt “Nez, kas viņai lēcies, ko viņa tur īsti jūt, ka šādi reaģē?..”, nevis “Šī vecā ragana man ir apnikusi! To vien māk, kā mani kritizēt!””

Šādi Tu gan godīgi paud jūtas (aizvainojums, apmulsums), gan dari zināmu, kas Tev nepieciešams (novērtējums), vienlaikus uzņemoties atbildību par savām attiecībām (jūtu paušana, nevis noklusēšana) un
liec to darīt arī viņai (tiešs jautājums). Vēl tiešāks un nepārprotamāks būtu jautājums: “Saki, lūdzu, ko Tu, vīramāt, īsti vēlies pateikt, kritizējot manis pagatavotās pusdienas? MAN IR SAJŪTA, ka Tevi patiesībā uztrauc kaut kas cits.”

Lielākā grūtība šādu ideālo teikumu radīšanā ir ieraduma trūkums, jo bērnībā diemžēl esam iemācīti iet visus šos apkārtceļus, nevis godīgi un tieši jautāt, ja mums kas nepieciešams vai vēlamies izteikt personīgo viedokli. Svarīgi ir ieraudzīt, ka otrs cilvēks ar šādu attieksmi visdrīzāk kaut ko signalizē (uzmanības vai novērtējuma
trūkumu), nevis cenšas Tevi personīgi aizskart. Ja esi brīva no aizvainojumiem, tad saņemot kritiku vispirms spēsi padomāt “Nez, kas viņai lēcies, ko viņa tur īsti jūt, ka šādi reaģē?..”, nevis “Šī vecā ragana man ir apnikusi! To vien māk, kā mani kritizēt!”

Atteikties no vecajiem ieradumiem un radīt jaunus ir sarežģīti, bet tas ir iespējams. Vajag tikai patiesi vēlēties, būt godīgam pret sevi un otru un – rīkoties!
Lai Tev izdodas!

Mīļās lasītājas, ko jūs ieteiktu darīt Lindai? Vai esat bijušas līdzīgā situācijā?

Dalīties.

Atstāt Ziņu