Vārda dienu svin: Elfrīda, Sintija, Sindija

‘Nespēju pretoties vīra drauga šarmam. Ko darīt?’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pirms kāda laika portāla Sarunu sadaļā pēc padoma vērsās Kristīne. Sirds bija pilna un jautājums- būt vai nebūt nelika mieru. Situācija tiešām sarežģīta- sievieti apbūris vīra kolēģis un draugs, vīru krāpt negribas, bet pretoties drauga šarmam ir tik grūti…Lūdzām psihoterapeitu Andri Jansonu komentēt Kristīnes situāciju.

“Esmu precējusies, bet nu pirmo reizi man ir iepaticies viens puisis, kas ar mani flirtēja vakara pasākumā pie mums mājās. Es negribu krāpt vīru, un tas ir vīra darba kolēģis, draugs, bet arī viņa šarmam nevaru pretoties. Lai gan atteicu viņam, zinu, ka vēlos ar viņu runāties, viņš ir tik gudrs un juteklīgs, šarmants! Ko man darīt? Laikam jau atbildi nesagaidīšu, pārāk delikāti. Bet varbūt tomēr?” Kristīne

Kristīne, lai gan delikāts jautājums, bet atbilde ir gan! Lūdzām Tavu jautājumu komentēt psihoterapeitam Andrim Jansonam.

Sveicināti, Kristīne!

SievietesPasaule.lv palūdza mani komentēt Jūsu vēstuli. Tā mēs trijatā esam nokļuvuši situācijā, kad no īsas vēstulītes jāmēģina izlobīt, kas būtībā notika, un atbildēt uz Jūsu jautājumu “Ko man darīt?”

Pagaidām mēs nevaram aprunāties klātienē, izzinot notikuma detaļas, tāpēc mums ir cits ceļš, proti, ļauties fantāzijām un asociācijām. Taču vispirms atminēsimies, ka cilvēku pārliecībā pastāv liels diapazons, kas ir krāpšana attiecībās. Sākot ar ultraradikālu, ka pat domās nedrīkst pieļaut simpātijas vai romantiskas jūtas par citu cilvēku, un beidzot ar ultraliberālu, ka nekas nav krāpšana. Tā arī cilvēka jūtu pasaule bieži svārstās starp pretrunām un galējībām, kā arī savstarpējās attiecībās cenšas piepildīt savas vajadzības.

Mēģināsim iztēloties, ka Jūsu vīra kolēģis vai nu savā manierē novērtēja Jūsu mājas atmosfēru un Jūsu ieguldījumu pasākumā, vai arī nekļūdīgi uztvēra Jūsu spontāni dzimušās simpātijas, vai arī nepārprotamā veidā lika manīt par savu nule radušos kaisli un vēlmēm. Tikpat labi mēs varētu iedomāties, ka Jūs glaimoja viņa nepiespiestā uzmanība, vai arī Jums tik tiešām iepatikās šis viens puisis, kā arī to, ka situācija un vīrieša rīcība Jums atgādināja par Jūsu vēlmēm, ko vēlaties piedzīvot un izjust, pat neatkarīgi no šī konkrētā vīrieša.

Savu vīru Jūs esat pieminējusi kā tikai faktu, tāpēc neļausimies ziepju operu vai sazvērestības teoriju cienīgām fantāzijām, ka Jūs tiekat izsekota un pārbaudīta, proti, greizsirdīgi kontrolēta ar labākā drauga palīdzību. Šādos gadījumos redakcijas parasti saņem pavisam cita satura un noskaņu vēstules.

Tai vietā Jums ir iespēja aprunāties ar visgudrāko cilvēku pasaulē, kurš iespējams pārzina, bet noteikti izjūt Jūsu jūtu pasauli pilnībā. Tā esat Jūs pati. Asprātīgajam teicienam “aprunāties ar gudru cilvēku” ir nenoliedzams pamats, tik vispirms Jums jābūt pārliecinātai, ka patiesi vēlaties izprast savas jūtas un rīcību un esat gatava tam, proti, ir pienācis īstais brīdis.

Uzklausot un runājot ar pacientiem, bieži lietoju vārdu “mājasdarbs”, ar to domādams mudinājumu censties ielūkoties sevī pēc iespējas dziļāk un mēģināt atbildēt sev uz tiešām delikātiem un būtiskiem jautājumiem. Šeit ir Jūsu mājasdarbs – kāds īsti ir Jūsu viedoklis, kas ir krāpšana attiecībās? Kādas draudzīgas, jutekliskas vai kaislīgas vajadzības šis notikums Jums apmierināja? Kā Jums rīkoties, lai tā nebūtu tikai ballītēs, bet arī ikdienā? No kādām jūtām Jūs noteikti vēlētos izvairīties, lai nejustos apbēdināta?

Iedziļinoties Jūsu vēstulē, manas fantāzijas un asociācijas sāka pieskarties katram teikumam un vārdam. Tie vienlaicīgi var būt gan uzmanības vērti, gan maznozīmīgi, ja tie tika teikti kā ierasti. Taču personības izziņas procesā laiku pa laikam jāapstājas, lai nepazaudētu fokusu vai pavedienu. Allora, kā Jums šķiet, kas notiktu, ja Jūs runātos ar viņu, kā vēlaties? Iespējams, ka Jūs kļūtu par tikpat labu draugu viņam kā Jūsu vīrs, un jums visiem labi klātos draudzībā.

Dr. Andris Jansons (29237199, andris@consultus.lv)

Dalīties.

Atstāt Ziņu