Vārda dienu svin: Evija, Raita, Jogita

Nepalikt pie sasistas siles

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Eiropa spērusi platu soli pretim saviem iedzīvotājiem, nosakot, ka turpmāk arī pašnodarbinātām sievietēm un pašnodarbināto “līdzstrādošajām partnerēm” jāsniedz vienāda sociālā aizsardzība – tostarp 14 nedēļu maternitātes atvaļinājuma pabalsts. Ja citviet ES šis ir sen gaidīts jaunums, tad Latvijā – jau kādu laiku pieejama realitāte, kuru gan nesteidz izmantot.

Eiropā gaidīts, Latvijā – nē
„Cilvēki dzīvo šodienai, un iespēju nodrošināties negaidītai invaliditātei, pensijai vai maternitātes pabalstam pašnodarbinātas personas neizvēlas. Diemžēl,” tā secina Labklājības ministrijas Vienlīdzīgu iespēju politikas nodaļas vadītāja vietniece Elīna Celmiņa.  Viņa atzīst, ka minētā direktīva, kas dalībvalstīm jāievieš divu gadu laikā, Latvijai neko jaunu nenesīs, jo – jau līdz šim pašnodarbinātām personām ir bijusi iespēja izvēlēties veikt par sevi sociālās iemaksas. „Tomēr šī direktīva palīdzēs daudzām Eiropas lauku sievietēm, kuras strādā vīra saimniecībās bez jebkāda sociālā nodrošinājuma. Tā kā Darba likums neregulē pašnodarbinātību, tad Eiropā bija daudzas valstis, kurās šādiem cilvēkiem nebija iespēju pārtraukt savu darbību uz laiku, lai izmantotu, piemēram, maternitātes atvaļinājumu un saņemtu arī pabalstu,” skaidro E.Celmiņa.

To, vai iemaksas sociālās apdrošināšanas sistēmā pašnodarbinātajām sievietēm būs obligātas vai brīvprātīgas, Eiropas Parlaments atstāj dalībvalstu valdību izlemšanai. Taču jebkurā gadījumā visām pašnodarbinātām grūtniecēm un līdzstrādniecēm ir jābūt tiesībām uz 14 nedēļu maternitātes atvaļinājumu un – minimālo pabalstu, ko darba ņēmējas ES dalībvalstīs jau saņem atbilstoši ES maternitātes atvaļinājuma direktīvai. Arī šajā gadījumā katra dalībvalsts var izlemt, vai tādam atvaļinājumam jābūt obligātam vai brīvprātīgam. Turklāt dalībvalsts var izlemt, vai šādai sociālajai aizsardzībai jābūt proporcionālai ar līdzdalību pašnodarbinātā dzīvesbiedra aktivitātēs.

Lai saņemtu sociālās apdrošināšanas sistēmas labumus, Latvijas pašnodarbinātajiem vismaz deviņus mēnešus jābūt veikušiem sociālās iemaksas kaut vai no valstī noteiktās minimālās summas – 180 latiem.  „Brīvprātīgi šai sistēmai var pievienoties arī pašnodarbinātā laulātais. Piemēram, ja vīrs kā pašnodarbinātais pin grozus un sieva viņam palīdz, tad arī viņa var pievienoties sistēmai, lai izmantotu sociālās garantijas,” norāda VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Anita Jakseboga.

Savukārt Marika Kupče, Labklājības ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste, atzīst – interese no pašnodarbināto laulātajiem sociālo iemaksu veikšanā līdz šim bijusi ļoti niecīga. „2007.gadā bija reģistrēti divi pašnodarbināto laulātie, bet 2008.gadā tādu nebija vispār. Šī gada aprīlī kopējais maternitātes pabalstu saņēmēju skaits bija 1 853, no kurām pašnodarbinātas personas bija vien 19,” stāsta M.Kupče.
Tas gan šķiet mazliet dīvaini, jo vai tad visā Latvijā ir tikai nepilnas divdesmit jaunās māmiņas, kurām ir pašnodarbināto statuss, bet pārējām finansiāls atbalsts nav nepieciešams? Piezīmēšu, ka šogad aprīlī vidējais maternitātes pabalsts darba ņēmējām vienai dienai Latvijā bijis 17,34 lati, savukārt pašnodarbinātajām māmiņām – 14,34 lati.

Nodrošināt sevi – grūti
Cilvēku kūtrumu parūpēties pašiem par savu labklājību kā speciālisti tā paši pašnodarbinātie skaidro ar šī brīža bēdīgo finansiālo stāvokli valstī. „Nav viegli sevi pret kaut ko pašlaik nodrošināt, jo īpaši, kad krīzes laikā paaugstināti nodokļi un ienākumi ir samērā zemi,” norāda Dina Stanga, ziedu veikala īpašniece Dobeles novadā. „Es savus nodokļus kā individuālais komersants nomaksāju, jo šodienas apstākļos garantijas labai veselībai ir visai niecīgas – cilvēki slimo ļoti daudz un ar dažādām kaitēm. Tādējādi nekad nevar zināt, kas var atgadīties ar pašu, nedod, Dievs, tāpēc jāiegulda arī valsts kasē, lai vēlāk varētu lūgt palīdzību. Arī pensija būs kādreiz vajadzīga,” uzskata. D.Stanga.
Viņa arī uzsver, ka nodokļi maksāti vēl pirms individuālās komercdarbības sākšanas. D.Stanga: „Kad man vēl nebija savs uzņēmums, strādāju pie vīra saimniecībā un, kā pēc likuma bija paredzēts – par mani nodokli maksāja vīrs, kā jebkurš uzņēmuma vadītājs par savu darbinieku.”

Nepalikt zaudētājos
Kā liecina statistika, 16% no visiem aktīvajiem ES iedzīvotājiem ir pašnodarbināti. Taču liels skaits no tiem – 11%, kuri strādā mazos neoficiālos ģimenes uzņēmumos, ir vistiešākā veidā atkarīgi no savu dzīvesbiedru un partneru labvēlības, atvēlēt tiem kādu finansiālu atbalstu, kad tas nepieciešams. Līdzstrādājošais laulātais šķiršanās, partnera nāves vai bankrota gadījumā, kā arī paša slimības vai invaliditātes dēļ ir tieši pakļauts ļoti augstam nabadzības riskam, jo nekādi nav sociāli pasargāts.  Tādēļ, lai spētu sevi nodrošināt pret pēkšņu ienākumu zudumu un nepieciešamības teju vai ubagot, varbūt tomēr der vēlreiz ieklausīties VSAA speciālistu ieteikumā par iespējām sevi aizsargāt.

A.Jakseboga: „Katrs pašnodarbinātais ik mēnesi var veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas no summas, kas nav mazāka par Ls180. Šogad ik mēnesi tie viņam būtu Ls 50,71. Protams, ja ienākumi minēto summu nepārsniedz, cilvēks sociālās iemaksas var neveikt. Taču – tad viņš nevar pretendēt arī uz valsts sniegtajām sociālajām garantijām. Brīvprātīgi sociālās apdrošināšanas sistēmai var pievienoties arī pašnodarbinātā laulātais, kuram no minētajiem Ls180, ik mēnesi būtu jāveic iemaksas Ls 52,18 apmērā. Tādējādi viņš var pretendēt uz vecuma un invaliditātes pensiju, slimības un maternitātes pabalstu, kā arī vecāku pabalstu.”

Lai pašnodarbinātā laulātais varētu sākt sociālās iemaksas, viņam jādodas uz VSAA, līdzi ņemot laulības apliecības kopiju un uzrādot arī tās oriģinālu, tāpat laulātā pašnodarbinātību apliecinoša dokumenta kopiju, kā arī uz vietas jāaizpilda reģistrācijas lapa.
Jāpiebilst, ka tie cilvēki, kuri nestrādā algotu darbu, neveic saimniecisko darbību un, par kuriem netiek veiktas sociālās iemaksas, tātad viņi neietilpst obligāti sociāli apdrošināmo personu skaitā, arī var brīvprātīgi pievienoties sociālajai sistēmai, ik mēnesi maksājot Ls 38,99. Tiesa gan, uz viņiem attieksies vien vecuma pensija.

Uzziņai:

Informācija par pašnodarbinātību Latvijā

Informācija par pašnodarbinātību ES kopumā

 

Dalīties.

6 komentāru

  1. Ko tad jūs pārmetat, ka cilvēki neizmanto pabalstu iespējas. Varbūt vajag par to sākumā informēt, kā tad lai uzmin no zila gaisa, ka ir tādas iespējas?!!

  2. Vajag pašam interesēties,tad arī būs iespēja uzzināt! Ne jau citās eiropas valstīs cilvēkiem uz paplātes pienes un piedāvā, kādu pabalstu jūs šodien vēlaties saņemt?! Cilvēki paši zina savas tiesības un iespējas. Arī Latvijā izglītoti cilvēki saņem sev pienākošos pabalstus, jo ir pietiekami gudri, lai uzzinātu, kas viņiem pienākas no valsts. Jo ja cilvēks pats interesējas, tad viņam arī sniedz nepieciešamo informāciju. Nevis tagad tik taisīs reklāmas kampaņas – kā no valsts dabūt naudu. To varbūt darīs tikai kāds pirvātais uzņēmējs, ne jau pati valsts vai kāda valsts iestādes.

  3. Gunta Leona on

    Skaisti, Anit. Arī – skumji <br> Man svecīte jau nolikta uz palodzes. Aizdegšu drīz pienākošajā tumsā. Vismaz kāda gaisma būs.<br> Bet tagad pārkopēšu ko "no citas operas", bet vispār jau laokam par to pašu.Sapņot ir skaisti. Jauki. Varbūt arī nereāli. <br>To, ka manu sapni, kas gadiem jau dziļi paslēpts tāpat kā patriotisms un nacionālisms, uzjundīja pa LTV1 vilnas kapzeķi adot redzētais dokumentālais raidījums "Būt latvietim", iepriekš nebiju paredzējusi. Jau paaudzēm latvieši tālumā runā latviski. Visādi. Bet runā. Ir latvieši. <br><br> Latviešiem gan jādzīvo savā tēvu zemē. Tik te arī jau gadiem paliek arvien mazāk latviešu.<br>Var jau gadīties, ka oficiālais viedoklis ir pavisam cits. Es arī ne uz ko nepretendēju. Mans viedoklis ir tikai "skats no malas". <br>Iepriekšējām paaudzēm daudz bijis jāpārdzīvo, jāpārcieš, lai tagad visi izklīstu un priecātos tik par savu izcelsmi? Es, protams, pārspīlēju, bet…<br>Politisko emigrāciju pārcieta, integrējās citā sabiedrībā. Bet tagad ir ekonomiskā emigrācija (tā es saucu), jo katrs normāls cilvēks domā, kā labāk aizvadīt savas dienas šajā pasaulē.<br>Klausoties vecāku un jaunāku saikni ar Latviju, iedomājos (atkal sapnis), ka es tak varētu uz savas zemes uztaisīt ko viesu namam līdzīgu un ļaut tautiešiem, kas atbrauc ekskursijā uz senču zemi, te izmitināties. Visiem taču vairs nav radu šajā pusē. Iedomājos, ka varētu "redzamā vietā" nolikt ēvelbeņķi, stelles, ratiņu, ragavas… Tik tas ir atkal sapnis. Šis sapnis prasītu briesmīgi daudz naudas. Labāk to noēdu un sapņoju par rozīnēm…<br>Sapnis sapņa galā.<br>Man prieks, ka tālumā kā kaut ko eksotisku cenšas saglabāt to, kas te gadiem ir bijusi ikdiena. Nu un, ka saglabā?<br>Garš murgs. Bet sapni īsi nemaz nevar izstāstīt.<br><br>

  4. un tādeļ vajadzētu vairāk atzīmēt latviešu tradīcijas, piemēram tos pašus meteņus, budēļus utt, lai būtu kas savs un īpašs! <br>vai kāds ir dzirdējis, vai kas tāds notiek kaut kur bez brīvdabas muzeja??

  5. Jūlija Liene R. on

    Ļoti labi uzrakstīts! Arī G.Leonas domai par ekonomisko emgiraciju piekrītu. Nav vairs tā patriotisma..tās degsmes palikt šeit un darboties, tik žēl, ka lielākā daļa manu draugu, radu un paziņu ir prom! Lai gan esmu jauna, esmu patriote, tas vienkārši ir asinīs, prom nebraukšu!

Atstāt Ziņu