enšui tēma Latvijas presē un medijos ir ienākusi jau 90.gadu beigās, reaģējot uz pastiprināto cilvēku vēlmi pēc austrumnieciskā un neparastā. Tiek izdotas daudzas grāmatas un raksti par fenšui parādās avīzēs, žurnālos un interneta vidē. Taču daudz kas no tur minētā it nemaz neatbilst klasiskajam ķīniešu fen šui. Šajā rakstā piedāvājam paskatīties uz mītiem,kas radušies par šo zinātni.
Kā radās mūsdienu jeb modernais Fen šui
Par modernā fenšui aizsācēju uzskatāms Thomas Lin Yun, kurš pagājušā gadsimta 70.gados izveidoja savu fenšui novirzienu, nosaucot par Melnās Sektas (vai Cepures) Tantriskā Budisma Fenšui. Lai arī pamatā tika izmantotas klasiskā fenšui shēmas, to pielietošana tika sagrozīta līdz nepazīšanai. Tā kā modernais rietumu (pārsvarā ASV) pilsonis var nepazīt kompasu, tad reālo debespušu noteikšana tika izņemta no jaunās mācības. Arī mājvietas līdzsvara centra noteikšana ir gana piņķerīgs pasākums, tāpēc radās 9 kvadrātu sistēma, jo mājas sienu sadalīt 3 vienādās daļās mūsdienu cilvēkam varbūt ir pa spēkam. Mūsdienu modernajā arhitektūrā, kad parādās arvien vairāk dīvainas formas mājas, slinkajam cilvēkam var rasties problēmas ar mājas fasādes/aizmugures noteikšanu, tāpēc arī šis būtiskais parametrs tiek aizstāts ar vienkāršāku- par atskaites punktu kļūst durvis, jo katrs cilvēks skaidri zina sienu, kurā viņam ir durvis. Visas mājas tiek sadalītas noteiktās zonās un katrai zonai ieteikti risinājumi, parasti talismanu formā.
Modernajam fenšui tāpat raksturīgi visādi aizliegumi- tā nesēdēt, tā negulēt, tā un šitā nedrīkst… protams, līdz mirklim, kad neesat ieviesuši mājās kādu no ieteiktajiem talismaniem. Tieši Lin Yun sekotāji bija tie, kas sāka rakstīt grāmatas par šo tēmu un, gadiem ejot, katrs nākamais rakstītājs jau pievienoja savu interpretāciju un rezultātā radies tāds Fen šui,kuru pazīstam no rakstiem internetā un grāmatām no sērijas „kā iekārot māju saskaņā ar Fen šui…”
Kāds ir klasiskais Fen šui
Klasiskajā fenšui savukārt mājas enerģētikas noteikšanai nepieciešami precīzi kompasa mērījumi, jānoskaidro, kura ir mājas fasāde (aktīvākā puse), jāatrod mājas platības līdzsvara centrs un jāpārzīmē debespuses uz plāna. Ja enerģija uz mājas centru nāk no 8 debespusēm, tad iegūtais zīmējums līdzinās picas šķēlēm. Sarežģītākās fenšui metodēs izmanto arī laika koncepciju, tāpat ņem vērā cilvēka dzimšanas datus, izmantojot 4 Pīlāru sistēmu. Tādējādi tiek noskaidrota konkrētās mājas enerģētika, nepieciešamie uzlabojumi ar krāsu/ formu palīdzību un katra mājas iemītnieka saderība ar telpu. Klasiskā fenšui metodes ir balstītas uz metafizikas principiem un ir matemātiskas pēc būtības; visas korekcijas tiek veiktas ar krāsu un funkcionalitātes maiņu.
Populārākie mīti un to skaidrojums:
„Fenšui ir radies Ķīnā un domāts tikai dzeltenajai rasei”: fenšui ir par debespušu enerģētikas un laika ietekmi uz mājvietu. Ja kāds iedomājas, ka mums ir citi austrumi, kā Ķīnā, piemēram, tad nu tāds apgalvojums var likties ticams. Tad jau arī latviešu zemniekam nav piemērota ķerra, jo tā arī radusies Ķīnā, kā arī citas lietas, ko lieto visā pasaulē- lietussargs, papīra nauda, kustīgās buras, šaujampulveris, kompass, šahs un sērkociņi.
„Vaļā atstāts poda vāks veicina naudas aizplūšanu”: šis ir visbiežāk uzdotais jautājums publiskajās diskusijās. Šis apgalvojums ir tikai daļēji patiess un nav uztverams burtiski. Patiesi, senajā Ķīnā bija uzskats par tualetes saistību ar naudas zaudēšanu. Pirmkārt, sausā tualete bija ārā un to lietoja vairākas mājā dzīvojošās paaudzes. Ja antisanitāru apstākļu dēļ cilvēks saslima, viņš nevarēja iet uz darbu un nopelnīt naudu, kā arī viņam nācās maksāt ārstam par zālēm- te arī 2 iemesli veidi naudas zaudēšanai. Arī mūsdienu pasaulē ir 2 varianti, kad tualetes dēļ zaudējam naudu- jau pieminētā netīrība, kad slimošanas dēļ nevarat iet uz darbu un otrs- kad maka saturu izkratāt virs atvērta poda…
„Trīskāju krupja figūriņa ar monētām nodrošina labklājību”: šī apgalvojuma pamatā ir ķīniešu leģenda par 10.gadsimtā dzīvojošo ministru-alķīmiķi Liu Hai, kurš bija draugos ar mītisko trīskāju krupi (trīs kājas nozīmē īpašu saikni ar debesis-cilvēks-zeme konceptu, kas ir ķīniešu pasaules uzskata pamatā). Ik pa laikam krupis mēdza pazust akā un atgriezties no turienes ar zelta monētu mutē. Šeit mēs runājam par konkrētas tautas mitoloģiju un simboliem, ko nevar automātiski pārcelt uz citu nāciju. Ja kāds vēlas mājās ieviest latviešu simbolu naudas pavairošanai- izmantojiet mūsu pašu Ansi ar vērdiņiem, kas vairojās un vairojās…
Tie cilvēki, kuri pastiprināti interesējas par fenšui, ir iedalāmi 3 lielās grupās:
Pārliecinātie: šīs grupas cilvēki ir izlasījuši pāris bilžu grāmatas par moderno fenšui, ieviesuši tur ieteiktās korekcijas un viņu dzīves kvalitāte patiesi ir uzlabojusies. Šādi cilvēki aktīvi popularizē fenšui un mēģina ieviest korekcijas arī savu tuvāko dzīvesvietās. Secinājums: bieži nostrādā placebo efekts vai pēc matemātiskas varbūtības patiesi veiktās korekcijas sakrīt ar mājas reālo enerģētiku.
Vīlušies: arī šīs grupas cilvēki ir izlasījuši pāris grāmatas par fenšui, ieviesuši tur ieteiktās korekcijas un viņu dzīves kvalitāte ir dramatiski mainījusies uz slikto pusi. Šādi cilvēki aktīvi kritizē fenšui un mēģina par to informēt gan tuviniekus, gan publisko telpu. Secinājums: placebo efekts nenostrādā un veiktās korekcijas ir stipri kaitējošas mājas reālajai enerģētikai.
Skeptiķi: šie cilvēki arī ir iepazinušies ar fenšui, mēģinājuši izprast tā loģiku, likumsakarības un vīlušies. Lielāko šīs grupas daļu veido vīrieši, pārējās ir loģiski domājošās sievietes, kas pamatoti nespēj noticēt, ka sena austrumu zinātne var būt tik vienkārši un vienādi pielietojama. Turpmākais scenārijs šādiem cilvēkiem ir divējāds- vieni uzskata fenšui par pilnīgām muļķībām, citi turpina meklēt un atrod citas zināšanas par fenšui. Secinājums: šiem cilvēkiem ar instinktu viss ir kārtībā, jo modernajā fenšui loģikas īsti nav.