Vārda dienu svin: Dzidra, Gunita, Loreta, Dzidris

Mirdzošas acis ir laimīgiem cilvēkiem

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šķiet, ka acis ir pirmais, ko vēlamies izcelt, kad krāsojamies. Tās ir pirmās, ko sargājam, ja notiek kas bīstams. Un vispār, acis ir brīnums, jo ļauj mums redzēt visus brīnumus, kas mums apkārt notiek. Par to, ko tad mums būtu jāzina par acīm un kā tās sagaida pavasari, mūs konsultē Dr. Lūkina acu klīnikas acu ārsts, Dr. Indars Lācis.

Pavasaris un acis
Acu ārstam pavasaris tīri profesionāli saistās ar lielāku skaitu pacientu, kuriem ir vīrusu vai alerģijas izraisīti acu iekaisumi vai vienkārši kairinātas acis. Pavasarī  acis noteikti ir jūtīgākas, jo pēc ziemas atkal ir jāpierod pie spožas gaismas, kā arī gaisā ir daudz putekļu.  
Acs imunoloģiskajai sistēmai ir ļoti sarežģīts mehānisms. Cilvēka acs pēc būtības ir ļoti smalka un viegli ievainojama struktūra, bet no otras puses, mūsu acis ikdienā ir tiešā kontaktā ar apkārtējo vidi, kas rada pastāvīgus draudus dažādai negatīvai ietekmei. Tā visu laiku ir “kaujas gatavībā”, lai vajadzības gadījumā reaģētu uz iespējamo “svešinieku”. Šī iemesla dēļ, bieži vien atbildes reakcija pat uz nelielu svešķermeni vai citu nenozīmīgu kairinājumu ir neadekvāti liela un pārspīlēta.

Saulesbrilles
Tas, ka saulesbrilles ir absolūta nepieciešamība, ir pārāk skaļi teikts. Jā, tās, protams, pasargā no saules stariem, arī acis nav jāsamiedz un līdz ar to neveidojas grumbiņas. Taču Latvijas klimatiskajos apstākļos veselam cilvēkam saulesbrilles ir nepieciešamas drīzāk personīgajam komfortam. Mūsu saule nav tik bīstama kā dienvidu zemēs un veselām acīm nespēj nodarīt lielu ļaunumu. Taču kā noderīgu aksesuāru to noteikti varam un vajadzētu valkāt, jo acis par to tikai priecāsies.

Redzes bojāšana
Pieaugušam un veselam cilvēkam ir ļoti grūti sabojāt redzi, daudz strādājot ar datoru, vai darot citus darbus ar lielu redzes slodzi. Nav konkrētu pētījumu, kas apstiprina šādu risku. Jā, protams, acis pie datora var pārpūlēt, kā rezultātā rodas sūrstēšana, graušana, redzes miglošanās vai citas sūdzības. Taču pieaugušam cilvēkam tas nerada paliekošus bojājumus un neatgriezenisku redzes pasliktināšanos.
Jāatceras, ka acis ir mūsu galvenais maņu orgāns, ar kuru mēs saņemam vismaz 70% informācijas. Acīs ir ļoti daudz dažādu receptoru, kuri reflektori var ietekmēt dažādas citas orgānu sistēmas. Tāpēc acu pārpūle var izraisīt arī tādas sūdzības kā galvassāpes, reibonis, slikta pašsajūta.

Vizīte pie acu ārsta
Acu ārsts noteikti jāapmeklē tad, ja ir kādas sūdzības. Bērniem acu ārsts jāapmeklē līdz gada vecumam, pirms bērnudārza un pirms skolas. Skolas vecumā reizi divos gados. Līdz 40 gadiem būtu ieteicama izmeklēšana vismaz reizi 3 gados. Pēc 40 gadu vecuma reizi gadā.
Bieži vien cilvēki optikas salonā optomerista veikto redzes pārbaudi kļūdaini uzskata par acu izmeklēšanu. Pilnvērtīgu acu izmeklēšanu var veikt tikai sertificēts acu ārsts ar atbilstošu aprīkojumu.

Acis kā citu slimību spogulis
Diezgan populāri ir neapmeklēt acu ārstu, ja nav nekādu sūdzību. Tas ir nepareizi, jo vairākas bieži sastopamas slimības kā glaukoma, tīklenes perifēra distrofija u.c. bieži vien rada pirmās sūdzības tikai tad, kad jau ir izveidojušās nopietnas un neatgriezeniskas izmaiņas.
Bieži vien izmeklējot acis, acu ārsts atklāj citas nopietnas vispārējas saslimšanas, piemēram, cukura diabētu. Droši vien daudzi nezin interesantu faktu, ka acs tīklenes asinsvadi ir vienīgie cilvēka asinsvadi, kurus var redzēt neko negriežot. Acu asinsvadu stāvoklis netieši ļauj spriest arī par vispārējo asinsrites sistēmas stāvokli un izvērtēt aterosklerozes un hipertonijas pakāpi.

Desmit minūtes un atvadies no brillēm un kontaktlēcām
Mūsdienās, pateicoties redzes lāzerkorekcijai, tiem, kas pavisam grib atbrīvoties no briļļu un kontaktlēcu nepieciešamības, ir šāda iespēja. Kā tad lāzers iedarbojas uz aci? Lāzera stars ļoti precīzi „noslīpē” acs radzeni, izmainot tās izliekumu. Radzenei ir ļoti spēcīgas staru laušanas īpašības, tāpēc nelielas virsmas izmaiņas sniedz būtisku efektu. Piemēram, lai koriģētu -5.0 dioptrijas lielu tuvredzību, radzenes biezums samazināsies tikai par 60 mikroniem, kas atbilst cilvēka mata biezumam. Visa procedūra ilgst apmēram 10-15 minūtes, bet lāzera iedarbība tikai dažas sekundes. Lāzerkorekcijas operācijas izmaksas ir salīdzinoši augstas, taču ilgtermiņā atmaksājas un tiem, kas nevēlas ne brilles, ne kontaktlēcas, tas ir labs risinājums.

Veselas un mirdzošas acis
Veselu acu un labas redzes galvenais priekšnosacījums ir vienkāršs – veselīgs dzīvesveids un labs vispārējais stāvoklis, ieskaitot arī labu garastāvokli. Rūpes par veselām acīm ir tieši saistītas ar rūpēm par vispārējo veselību. Ja acīm ir nepieciešama kāda speciāla palīdzība (acu pilieni, brilles, uztura bagātinātāji utt.), tad tas ir jāizvērtē sadarbībā ar acu speciālistu.

Taču, lai nu kā, svarīgākais, kas jāatceras, ir tas, ka mirdzošas acis parasti ir laimīgiem cilvēkiem!

Dalīties.

Atstāt Ziņu