Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Migrēna- tas nebūt nav nenovēršami

Pinterest LinkedIn Tumblr +

No migrēnas ciešot 10% iedzīvotāju, vairums no tiem- sievietes. Vienudien lasīju informāciju par migrēnu- tā it kā neesot izārstējama, varot tikai mazināt tās simptomus. Sāku meklēt internetā- informācija ir ļoti plaša un kompetenta. Nekādā gadījumā nenoliegšu visu pārējo  faktoru ietekmi , kā arī gribu atgādināt, cik  svarīgi doties pie ārsta šo slimību diagnosticēt, lai izslēgtu dažādu citu slimību iespējamību, kuru simptomi izskatās līdzīgi.

Bet es šoreiz par it kā nenozīmīgajiem teikumiem  pie migrēnas izraisītājiem- spēcīgas emocijas un stress, kas šur tur aprakstos parādās. Manuprāt, migrēna ir pat ļoti novēršama. Tā nav lieta, ar ko būtu vienkārši jāsadzīvo vai jāsamierinās. Es piedāvāju uz migrēnu paskatīties no šādas pozīcijas. Kā jebkura slimība, arī migrēna pie cilvēka atnāk, „lai kaut ko pateiktu.”

Pret migrēnu nevajag cīnīties, to apkarot vai stresaini vēlēties- lai tā ātrāk pāriet. Varbūt skan dīvaini- bet migrēnas lēkmes laikā vajag it kā saplūst ar šo stāvokli, ļauties, atslābināties. Un tad pavaicāt atnākušajai slimībai- kādēļ tā ir atnākusi, un ko grib pateikt. Ja pilnīgi ļausieties savām izjūtām, atklāsiet, kādā veidā pēdējā laikā esat nodarījuši sev pāri, un kādēļ tieši migrēna ir atnākusi nolikt jūs „pie vietas” tumsā, klusumā un mierā.

Galva sāp tik ļoti, ka par pārējām problēmām vai plāniem kādam trakam skrējienam šajā brīdī var nedomāt. Tas nozīmē, ka jūsu organisms jau kādu laiku ir pieprasījis šo miera stāvokli, bet jūs to neesat dzirdējuši. Tiem „īpaši izturīgajiem”, ko galvas sāpes vien pie miera nenoliktu, pievienojas arī redzes traucējumi. Nu, tagad patiešām nekur neaizskriesi, jo neko īsti nevar redzēt, kur skriet!

Vemšana migrēnas lēkmes laikā nav nekas cits kā iespēja atslābināt saspringtos kakla un plecu muskuļus, kas sasprindzinātā stāvoklī nelabvēlīgi ietekmē mugurkaula skriemeļus, kuru nepareizs stāvoklis savukārt tālāk izraisa virkni problēmu. (Tādēļ arī masāža ir efektīva migrēnas profilakse.)

Būtībā migrēna ir atnākusi cilvēku apturēt, lai tas neturpinātu tās pašiznīcinošās darbības, ko šobrīd piekopj. Migrēna tiek nopelnīta, darot sev pāri. Bieži apvienojas paaugstināta garīgā, emocionālā un fiziskā slodze vienkopus, dažreiz divi no šiem faktoriem. Pie neadekvātas fiziskās slodzes es pieskaitu arī tādu faktoru kā regulārs nepietiekams miegs un nepiemērotu medikamentu lietošana.(Arī hormonālā kontracepcija organismam ir liela papildus slodze.) Garīgā slodze- eksāmeni, saspringts darbs pie steidzama projekta. Emocionālā- kāds satraukums, specīgs strīds vai konflikts, regulārs ieildzis stress….. Un migrēnas komplekts nodrošināts.

Pirmais solis uz izveseļošanos no migrēnas, ir harmonizēt savu dzīvi. Ja ir kāds faktors, kas ilgstoši rada stresa stāvokli, tam nepieciešams rast risinājumu.  Sakārtojot savu domāšanu, novēršot negatīvu emocionālo slodzi un iemācoties dzīvot harmonijā, migrēnai nav vajadzības nākt nolikt cilvēku miera stāvoklī. Tiem, kuri cieš no regulārām migrēnas lēkmēm, parasti ir kāds regulārs stresa avots– neatrisināta attiecību joma, spēcīgas iekšējas bailes vai spriedze. Migrēnas lēkmju biežums ir rādītājs tikai izturības robežai, aiz kuras organisms pasaka : „Stop! Tā es vairāk nepiedalos!”           

 

Migrēnas medicīniskais skaidrojums*

MIGRĒNA Latīņu val.: hemicrania Skaidrojums: fr. migraine < gr. hēmikrania sāpes galvas vai sejas vienā pusē viens no galvassāpju veidiem, kam raksturīgas lēkmjveida sāpes vienā galvas pusē.

MIGRĒNAS pamatā ir galvas mīksto audu, galvas smadzeņu un to apvalku asinsrites traucējumi un smadzeņu šķidruma cirkulācijas traucējumi. To veicina dažādi faktori, kas nelabvēlīgi iedarbojas uz veģetatīvo nervu sistēmu tieši vai sakarā ar bioķīmiskiem traucējumiem.

MIGRĒNAS izcelsmē nozīme ir iedzimtībai. Iedzimst galvas asinsvadu tonusa regulācijas traucējumi. Ar MIGRĒNU nereti slimo vairāki ģimenes locekļi vienā vai vairākās paaudzēs. Sievietes slimo biežāk nekā vīrieši. Svarīga nozīme ir iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumiem, tāpēc slimība parasti sākas pubertātes laikā un bieži zūd grūtniecības un klimaktērija laikā. Arī vielmaiņas traucējumi un alerģiski faktori veicina MIGRĒNA rašanos.

Galvassāpju lēkmi bieži izraisa spēcīgas emocijas, miega traucējumi, neregulāras ēdienreizes, alkoholisku dzērienu lietošana, pārgurums, pārkāršana, stipras smakas. MIGRĒNAS biežums ir dažāds: parasti tā atkārtojas vienu vai vairākas reizes mēnesī, ilgst vairākas st. vai dienas.
Pirms lēkmes nereti rodas attālas priekšsajūtas, kas ilgst 1-2 dienas, – nespēks, nogurums, darbaspēju pamazināšanās. Galvassāpju lēkmi bieži ievada īslaicīgas priekšsajūtas: parādās mirdzoši punkti, riņķi, ņirbēšana vai aptumšojums kādā no redzes lauka daļām, rodas tirpšanas sajūta pirkstos, rokā, sejā, runas traucējumi. Šīs priekšsajūtas ilgst dažas min. līdz vairākas st. To cēlonis ir galvas smadzeņu asinsvadu spazmas un pārejošs smadzeņu struktūras un acu tīklenes elementu bojājums. Priekšsajūtām seko galvassāpju periods.
Dažreiz priekšsajūtu nav un lēkme sākas ar galvassāpēm. Sāp deniņi, piere, acs ābols, dažreiz citi galvas rajoni. Sāpes parasti ir stipras, pulsējošas, tām pievienojas slikta dūša un vemšana.
Sāpes pastiprina troksnis, spilgta gaisma u.c. kairinātāji. Iemigšana sāpes atvieglo vai pārtrauc. Dažreiz MIGRĒNAS lēkmes laikā rodas pārejoši galvas smadzeņu nervu bojājuma simptomi, locekļu paralīze, ādas jušanas traucējumi.

Ārstēšana. Lai izbeigtos MIGRĒNAS lēkmju atkārtošanās, jālikvidē faktori, kas tās izraisa un veicina. Jāievēro pareizs darba un atpūtas režīms, jāatturas no alkoholiskiem dzērieniem, smēķēšanas, jāēd noteiktā laikā, pietiekami jāizguļas.
Ieteicams samazināt sāls un ūdens daudzumu uzturā, atteikties no kairinošām uzturvielām. Medikamentus un fizikālas procedūras drīkst lietot tikai pēc ārsta norādījumiem.

* Populārā medicīnas enciklopēdija, 1984. gads

Dalīties.

5 komentāru

  1. Nekad ar šādu problēmu neesmu sirgusi. Bet, redzot, kā tā izpaužas un ietekmē manas paziņas, klusībā laikam priecājos, ka šo problēmu vaigā nepazīstu.

  2. Šeit autore migrēnu jauc ar parastām galvassāpēm, kam par iemeslu var būt stress, neizgulēšanās utt. Nu bet kas saistās tiešām ar migrēnu (šī aura, mirgošana gar acīm, redzes pasliktināšanās, vemšana un tad galvassāpes) – to cilvēks nevar iespaidot. Tas viss sākas pēkšņi.

  3. Hm, man vairāki simptomi atbilst… Vai tiešām cilvēkam varētu būt migrēna un viņš to pat nezinātu?

  4. Una Kraukle on

    Autore patiešām neko nejauc, un runā ļoti konkrēti par migrēnu. Un raksts ir tieši par steriotipa- "to cilvēks nevar iespaidot. Tas viss sākas pēkšņi…"- laušanu. Izvēle gan ir katra paša rokās, ticēt man vai nē. Ar Vitu labprāt padiskutētu privāti. Mans e-pasts una.777@inbox.lv<br>

  5. Una Kraukle on

    Atbilde Evijai! Ja atbilst vairāki simptomi, iespējams, ka ir lietderīgi doties pie ārsta un uzstādīt precīzu diaganozi.Un tad jau tālāk izlemt, tieši kādā veidā sev palīdzēt.

Atstāt Ziņu