Vārda dienu svin: Baiba, Barbara, Barba

Meklējam labāko pannu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ai arī veselīga uztura cienītāji runā par to, ka jāizvairās no ceptiem ēdieniem, arī viņi piekritīs, ka tam piemīt vienreizējas garšas īpašības, kuras nepiemīt vārītam vai tvaikotam ēdienam. Ne jau velti tiek meklēti un atrasti veidi, kā ceptu ēdienu padarītu veselīgāku, nezaudējot tikai tam piemītošās garšas nianses. Ļoti liela nozīme ceptu ēdienu gatavošanā ir pannai. Gadu simtiem tā bijusi uzticama pavāra „pavadone”, un savu lomu virtuvē nav zaudējusi arī tagad. Mūsdienās iespējams iegādāties dažāda materiāla un veida pannas, kas nereti jaunas pannas kārotājā rada apjukumu.

Pannu iedalījums pēc materiāla, no kura tās izgatavotas
Ēdienu gatavošanā tiek izmantotas dažāda materiāla pannas. Vieni izmanto no vecvecmāmiņas mantotu čuguna vai dzelzs pannu, citi rūpējas, lai viņu virtuvē visa atbilstu jaunākajām tehnoloģijām un zinātniskajiem atklājumiem.

Panna ar pretpiedeguma pārklājumu

Pretpiedeguma pārklājuma galvenais uzdevums ir nodrošināt produktu pagatavošanu, izmantojot pēc iespējas mazāk taukvielu.

Parasti petpiedeguma pannas ir gatavotas no alumīnija un pārklātas ar speciālu pārklājumu, kam ir dažādas variācijas. Taču bez alumīnija tiek izmantoti arī citi materiāli.

Vispazīstamākās ir teflona pārklājuma pannas. Teflons tiek vērtēts pretrunīgi. Tiek minēts, ka teflons nodara kaitējumu gan dabai, gan cilvēkam. Tā sastāvā esot vairākas toksiskas vielas, kuras, teflonam uzkarstot nonāk gaisā un cilvēka plaušās, atstājot iespaidu gan uz bērnu, gan pieaugušo veselību. Tomēr būs, kas apgalvos, ka ziņa par teflona kaitīgumu ir pārspīlēta.

Bez teflona, lai nodrošinātu pretpiedeguma efektu, izmanto dažādus pārklājuma veidus. Piemēram, īpaši izturīgs pārklājums ir titāna keramiskais. Šādas pannās mēdz saukt par titāna pannām. Ir pannas, kuru pārklājumu veido pieci slāņi, un katram slānim ir sava loma ēdiena gatavošanā.

Pretpiedeguma trauku lielākais mīnus ir iespēja saskrāpēt to virsmu, ēdiena pagatavošanā izmantojot metāla piederumus. Traukus ar pretpiedeguma pārklājumu nav ieteicams pārkarsēt. Pārkarsējot, trauku kalpošanas ilgums samazinās un būtiski tiek ietekmētas pārklājuma pretpiedeguma īpašības. Būtiski ir ievērot uz iepakojuma norādīto maksimālo temperatūru.

Kopšana
Pretpiedeguma pannas lielākoties nav ieteicams mazgāt trauku mazgājamajā mašīnā, tomēr šādu pannu kopšana ir atkarīga no pārklājuma materiāla. Tāpēc ieteicams rūpīgi izlasīt, kas rakstīts trauka lietošanas instrukcijā.

Nerūsējošā tērauda pannas

Nerūsējošā tērauda pannas virtuvē izskatās aristokrātiski. Tās ir viegli kopjamas un ir daudzveidīgi izmantojamas. Tajā ēdienu var gatavot gan uz plīts, gan cepeškrāsnī. Šai pannai, tāpat kā čuguna pannai ir ilgs mūžs un to iespējams mantot no paaudzes uz paaudzi.

Panna, kas gatavota tikai no nerūsējošā tērauda gan ir mazliet izgājusi no modes. Viens no iemesliem ir tas, ka nepareizi lietojot nerūsējošā tērauda pannu, ēdiens tajā mēdz piedegt. Parasti ēdiens šādā pannā piedeg, ja izmanto pārāk maz eļļas vai panna nav pietiekoši uzkarsēta. Pie tam nerūsējošais tērauds ir slikts siltuma vadītājs. Tādēļ parasti nerūsējošā tērauda pannas dibens tiek pildīts ar vara vai alumīnija slāni, kas ir daudz labāki siltuma vadītāji.

Kopšana
Nerūsējošā tērauda pannas kopšana lielas pūles neprasa. Lielu daļu netīrumu noskalosiet ielejot aukstu ūdeni, kas vēl ir karsta pēc tās lietošanas. Pēc tam pannu izslauka ar papīru. Ja panna ir ļoti netīra, tīrot pannu izmanto sāli.

Tērauda panna

Var uzskatīt, ka pēdējos gados tērauda panna ir piedzīvojusi renesansi. Profesionāla pavāra lepnums ir kalēja rokām gatavota tērauda panna. Tomēr jau kopš industriālās attīstības pirmsākumiem, pannas tiek gatavotas izmantojot speciālu presi.

Tērauda pannas ir robustākas un smagākas, kā citas pannas. Izņēmums ir tikai čuguna panna. Šīs pannas ir ļoti labas siltuma vadītājas un saglabātājas. Panna vienlīdz labi lietojama gan uz tiešas, gan netiešas uguns. Ēdienu gatavojot bez raizēm var izmantot metāla virtuves piederumus.

Šī materiāla pannas pavāri ir iecienījuši dažādu steiku un fileju cepšanā. Tiek uzskatīts, ka tērauda pannā cepti kartupeļi ir visgaršīgākie.

Kopšana
Bieži vien tie, kas, uzzinājusi par tērauda pannas labajām īpašībām, steidz to iegādāties, pēc tam sūdzas, ka panna nav praktiski izmantojama, jo viss piedeg. Izrādās, pirms sākam lietot jaunu tērauda pannu, tā jāsagatavo darbam jeb „jāiecep”. To paveic, pannā karsējot eļļu, sāli un kartupeļus līdz tie ir pavisam sadeguši. Šāda pannas „iecepšana” ļauj veidot slāni, kas ir līdzīgs pretiedeguma pārklājumam. Pēc tam pannu iesaka nemazgāt, bet pēc katras lietošanas reizes vienkārši izslaucīt ar papīru. Ja panna ir ļoti netīra, jāizmato tikai birste un karsts ūdens.

Čuguna panna

Šī panna ir vissmagākā un viskarstākā no visām pieejamajām pannā. Tā uzkarst vienmērīgi un ļoti ilgi saglabā siltumu. Piemērota visu veidu pavardiem. Tiek uzskatīta par vispiemērotāko, ja vēlas, lai ēdienam būtu brūna garoziņa. Čuguna pannā strauji cepta gaļa un zivis iekšpusē ir sulīgi, bet no ārpuses tiem ir brūna kraukšķīga garoziņa. Uzkarsēta čuguna panna ļoti ilgi saglabā karstumu un turpina vienmērīgi cept produktu arī pēc tam, kad uguns ir nogriezta, līdz ar to tā ir enerģiju ekonomējoša. Labu čuguna pannu var lietot kā minimums 10 gadus, bet ļoti labi to kopjot pat visu dzīvi. Ir sastopamas čuguna pannas ar dažādiem pārklājumiem.

Kopšana
Čuguna pannu tāpat kā tērauda pirms pirmreizējās lietošanas ir jāiecepina. Pēc katras lietošanas čuguna panna jāizskalo ar karstu ūdeni, labi jāizslauka un jāiesmērē ar eļļu.

Metālkeramikas panna

Metālkeramikas pannas tiek sauktas arī par „zaļajām pannām”. Tās ir jaunās paaudzes pannas. Keramikas pārklājumam ir peretpiedeguma efekts, un gatavojot ēdienu pietiek ar nelielu daudzumu tauku. Šīs pannas abi vada un izplata siltumu. Pannas virsma ir dažādu garšu un smaržu neuzņēmīga, līdz ar to ēdiens saglabā savas dabīgās garšas un smaržas īpašības. Pateicoties keramiskajam pārklājumam, pannas virsma ir gluda bez porām. Panna ir izturīga pret skrāpējumiem un augstām temperatūrām.

Kopšana
Pannu pēc lietošanas nomazgā ar siltu ūdeni un izslauka.

Vara panna

Vara panna tiek uzskatīta par pannu karali. Tā vislabāk uzņem un izdala siltumu. Pat vismazākās temperatūras izmaiņas tūlīt tiek pārnestas uzgatavojamo ēdienu. Tādēļ vara pannas ir ļoti labas, ja tiek gatavots ēdiens, kurā tiek izmantotas pret temperatūras maiņām jūtīgas sastāvdaļas. Vara panna ļauj ēdienu pagatavot precīzi, ievērojot visas nianses, tādēļ to ļoti bieži izmanto profesionāli pavāri. Sevišķi vara pannas ir iecienījuši franči.

Vara panna nav piemērota cepšanai ļoti augstā temperatūrā, jo tādā veidā tiek saīsināts pannas kalpošanas laiks. Vara pannas mīnus ir tas, ka varš reaģē ar skābiem produktiem, un pēc ilgāka lietošanas perioda panna maina krāsu. Tāpēc ļoti bieži vara panna iekšpusē ir pārklāta ar tēraudu, vai alvota. Iegādājoties vara pannu uzmanību jāpievērš vara daudzumam. Laba vara panna sastāvēs vismaz no 90% vara.

Kopšana
Vara pannas kopšanai var nopirkt tam speciāli paredzētus līdzekļus, bet mājas apstākļos šo pannu var tīrīt sajaucot etiķi vai citrona sulu ar sāli.


Dziļas pannas, seklas pannas, garenas un apaļas
Izvēloties pannu uzmanību jāpievērš ne tikai pannas materiālam, bet arī veidam. Vienkāršu ēdienu gatavošanā noderēs visparastākā panna tās tradicionālajā izskatā. Bet, ja ir vēlme kļūt par burvi virtuvē un ēdiena pagatavošanā ievērot vissmalkākās nianses, ar vienu pannu būs par maz.

Klasiskā pannaparedzēta produktu cepšanai un apcepšanai. Ļoti ērti lietojama. Klasiskās pannas mīnuss ir nelielā maliņā. Gatavojot uz pannas mērces vai citus šķidrus ēdienus, jāuzmanās, lai tos nepārlietu pāri pannas malai.

Panna ar augstām malām. Principā šī ir dziļāka klasikā panna. Kas ļauj ēdienus ne tikai cept, bet arī sautēt un fritēt. Bieži vien tai komplektā līdzi nāk piemērots vāks.

Crepe jeb plāno pankūku panna  – speciāla panna plāno pankūku pagatavošanai. Šai pannai ir ļoti plāns dibens. Tādā veidā tiek nodrošināta vienmērīgs karstums un strauja pankūku cepšanās, kas nepieciešams, lai pagatavotu izcilas plānās pankūkas.

Olu panna pieskaitāma pie speciālajām pannām. Tā vairāk nodrošina ēdiena vizuālo izskatu. Pannas dibenā esošie nodalījumi, ļauj izcept pēc formas vienādas olas. Lielākoties tiek izmantotas restorānos.

Grillpannaideāla steiku un gaļas cepšanai. Pannas dibenā ir rievas, kas nodrošina to, ka tauki brīvi iztek un gaļa necepās taukos. Produkti izskatās kā cepta uz grilla. Šādi cepti produkti ir veselīgāka kā taukos cepta. Lielākā daļa grillpannu ir no čuguna, tādēļ tā ļoti ilgi saglabā karstumu, produkti ir kraukšķīgi no ārpuses un sulīgi iekšpusē.

Wok-pannai ir daudzveidīgs pielietojums. Šajā pannā var cept, vārīt sautēt, fritēt un tvaikot. Ēdiens, kas pagatavots šajā pannā tiek uzskatīt par vienu no veselīgākajiem. Pateicoties pannas īpašajai formai, ēdiena pagatavošanai nepieciešams ļoti maz tauku, pie tam, gan dārzeņi, gan zivis un gaļa ir gatavi ļoti īsā laikā, kas ļauj saglabāt produktos esošos vitamīnus un minerālvielas. Produkti saglabā savu dabīgo krāsu un garšu.

Zivju panna parasti ir ovāla. Tā domāta veselas zivs cepšanai. Zivju pannas priekšrocība ir tā, ka zivs tiek vienmērīgi visā tās garumā.

Panna cepšanai cepeškrāsnī parasti ir ar dieviem rokturiem. Paredzēta cepšanai cepeškrāsni un uz atklātas uguns.

 

Atceries! Laba panna nemaksā lēti, tomēr tieši laba un kvalitatīva panna sniegs kāroto baudījumu un pareizi kopta kalpos ilgi.

Dalīties.

1 komentārs

  1. Aleksandra on

    Paldies, noderīga informācija. Bet būtu arī labi, ja būtu norādīta informācija uz kurām virsmām var izmantot, lai kalpotu ilgāk.<br>(Piemēram, uz indikācijas un keramiskām virsmām nevienmer derēs pannas, kuru agrāk izmantoja uz parastās gāzes plīts..)

Atstāt Ziņu