Vārda dienu svin: Elza, Ilizana

Medus – palīdzēs gan cīņā pret gripu, gan krunciņām

Pinterest LinkedIn Tumblr +

edus – šis bišu sagādātais zeltainais saldums ir īsts universālais kareivis. To, ka medus saldina ēdienus un tēju un labi palīdz arī saaukstēšanās gadījumos, noteikti zina visi. Bet tam ir vēl tik daudz pielietojumu! To lieto gan uzturā, gan medicīnā, gan arī skaistumkopšanā.
Ar vērtīgām receptēm un padomiem, kā lieto medu, SievietesPasaulei dalījās Lielvārdes novada Lēdmanes pagasta bitenieka Guntara Planča dzīvesbiedre Ausma Plance.

Medus veidi
Tiem, kas pieturas pie pārliecības, ka vietējie produkti ir labāki un veselīgāki, ir taisnība arī attiecībā uz medu. Ausma Plance norāda, ka Latvijā saražotais medus ir daudz augstvērtīgāks nekā citās valstīs. Uzskats, ka biškopji bieži vien bites sabaro ar cukuru, lai tās vairāk ražotu medu, esot maldīgs. Cukuru bitēm dod tikai rudenī, lai viņām pa ziemu būtu ko ēst, paskaidro Ausma.   

Ir dažādi medus veidi – viršu, griķu, liepu, rapšu, meža un ziedu. Tie atšķiras ne vien ar krāsu, smaržu un garšu, bet katram ir izteiktas arī savas dziednieciskās īpašības.
Liepu medus palīdz aknu, nieru slimību, angīnas un klepus ārstēšanā.
Viršu medus palīdz nieru, prostatas un urīnpūšļu slimību ārstēšanai.
Griķu medus noder cilvēkiem, kam ir anēmija vai neiroze, jo tas satur daudz dzelzs un olbaltumvielas.
Rapšu medus palīdz dažādu kuņģa iekaisuma gadījumos.
Ziedu medu drīkst lietot arī cilvēki, kuriem ir diabēts.

Kā pareizi lietot medu?
Medu nebūtu ieteicams pievienot karstai tējai, labāk to ēst klāt atsevišķi ar karotīti. Tāpat labi ir medu nedaudz paturēt mutē nevis uzreiz norīt. Kamēr izgaršosi saldenumu, vērtīgās vielas uzreiz caur muti nokļūs asinīs un sāks savus brīnumdarbus.

Medus tautas medicīnā
Medu ne tikai lieto uzturā kā ēdienu saldinātāju, bet to arī izmanto tautas medicīnā. Piemēram, ļoti labs veids, kā stiprināt imunitāti, ir sajaukt medu kopā ar ķiplokiem un dzērvenēm. Ieteicams vismaz reizi dienā apēst vienu ēdamkaroti šā maisījuma. Bet, ja ir gremošanas trakta iekaisums, tad pirms ēšanas vajadzētu apēst kādu ēdamkaroti medus.

Recepte pret klepu!
„Tā kā pašreiz daudzi cilvēki slimo ar gripu, iesaku izmantot medu, citronu un glicerīnu,” stāsta Ausma Plance, „ja ir klepus, tad uz lēnas uguns 8 – 10 minūtes jāvāra citrons, pēc tam to pārgriež un izspiež sulu. Sulu ielej glāzē, pievieno 2 ēdamkarotes glicerīna, sajauc un pieliekpilnu glāzi ar medu.” Ja klepus nav pārāk biežs un stiprs, tad pietiek tējkaroti šī sajaukuma lietot vienreiz dienā, bet, ja klepus ir ļoti stiprs, tad ieteicams lietot četras reizes dienā – no rīta pirms brokastīm, pirms pusdienām, pirms vakariņām un pirms gulētiešanas. Šo sīrupu var lietot gan pieaugušie, gan arī bērni.

 Medus skaistumam
Šo dabīgo un veselīgo produktu var ne tikai lietot ne tikai iekšķīgi, bet arī ārīgi. Tiek ražoti dažādi kosmētiskie līdzekļi, kuru sastāvā ir medus. Biškopības produkti palīdz uzlabot un normalizēt ādas stāvokli. To var lietot arī masāžām, jo tādā veidā tiek uzlabota vielmaiņa un asinsrite; dažādām pirts procedūrām, kā arī brūču dziedēšanai, piemēram, medu var likt arī uz applaucējumiem – brūci sākumā atdzesē ar aukstu ūdeni, bet pēc tam uzliek medu. Tas noņem sāpes un novērš čūlu rašanos.

Recepte pašgatavotai sejas ziedei no medus

Savukārt, lai izvairītos no krunciņu rašanās, Ausma Plance pastāstīja, kā mājas apstākļos pagatavot sejas ziedi: „Vajag vienu olas dzeltenumu, trīs tējkarotes olīveļļas un trīs tējkarotes medus – to visus sajauc kopā un lieto vienu reizi dienā.” Gatavojot ziedi no nosauktajām sastāvdaļām un noteiktā daudzuma, tā pietiks apmēram vienai nedēļai.

Citi biškopības produkti
Kā citus biškopības produktus var minēt bišu māšu peru pieniņu, propolisu un bišu vasku.

Bišu māšu peru pieniņu
izmanto skaistumkopšanā un tajā ir ļoti daudz B vitamīna, un tas palēnina novecošanās procesus.

Propolisam piemīt pretiekaisuma, pretsāpju un antibakteriālas īpašības. To izmanto gan dažādu brūču apstrādāšanai, gan arī dažādos ādas krēmos, kas mazina ādas iekaisumus.

Bišu vasku
bieži vien izmanto sveču ražošanā, lai gan pašas bites šo vasku izmanto stropa šūnu veidošanā.

Dalīties.

Atstāt Ziņu