Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Manas attiecības ar zibeni

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šovasar vienu negaisu un zibeņu zibšņus nomaina cits. Traks tas augusts izvērsies! Tomēr nemaz nezinu, vai man no zibens ir bail vai nav. Nu, neomulīgi jau, protams, ir, īpaši, kad dzirdi, ka „izlādēšanās” notiek tieši virs tavas mājas jumta. Jūs taču arī zināt par to sekunžu skaitīšanu, cik paiet no zibens līdz pērkonam, lai pateiktu, cik tālu tas iespēra!?

Tomēr pirms gadiem vienā līdzīgā vasarā man gadījās (gandrīz!) visai traki. Tovasar arī negaisu nomainīja negaiss. Bija siena laiks. Vienā kaimiņu pļavām vācām sienu. Pamale jau draudīgi krāsojās tumši zila, sāka ducināt pērkons. Kā jau laukos – strādā līdz pēdējam, jo siena laikā katra minūte sausuma neatsverama. Kad jau sāka pilēt treknas lietus lāses, pieaugušie paši līda siena zārdos, bet bērniem teica, lai skrien uz māju. Tā arī es, ko kājas nes, skrēju. Biju tikusi jau līdz mājas stūrim, logā redzēju māsu, kura ķēmojās un smējās, ka esmu dabūjusi pamatīgi izmirkt. Nodomāju: nu gan baigā, pati sēž sausumā un tagad vēl te ieņirdz par mani! Bet, te pēkšņi zibens, pērkona dārds, man gar ausi kaut kas nošņāc, kaut kādi zibšņi. Sākumā nesapratu… Pēkšņi māsa izskrien pa durvīm – izsmējīgo attieksmi nomainījis izbīlis. Izrādās – šņācējs bijis lodveida zibens… Sākumā bija tādas dīvainas sajūtas. Vēlāk stāstīju vecākiem – neticēja, bet tā kā māsa arī bija redzējusi – noticēja. Laikam jau jāsaka, ka man paveicās. Vai arī tas bija liktenis…

Kā ir tev ar šīs vasaras negaisiem? Fano un sēdi pie loga vai lien zem deķa?

Dalīties.

12 komentārs

  1. Jūlija Liene R. on

    Tā pēdējā baltā ir brīnišķīga, varētu pat būt tāda netradicionāla kāzu kleita, skaisti!

  2. Normāla negaisa laikā man nav bail, bet tajā brīvdienu vētrā Vidzemē, kas bija augusta sākumā. Tad bija baisi.

  3. Anita Š. on

    no dabas nav man bail, ar to visu var sarunāt, bet nu gluži zem negaisa speciāli nelienu, bet ja kaut kādu apstākļu dēļ esmu trāpījusies uz viena ceļa ar negaisa mākoni, ievēroju visus mūsu seņču mācības un parūpējos, lai būtu drošībā. Cilvēka nelaime ir tā, ka par tālu ir atgājis no dabas, tādēļ arī dabonam visus šo spērienus pa pēcpusi (te nedomāju tikai zibeni, bet vispār pēdējo gadu anomālijas dabā un ne tikai Latvijā)

  4. Esmu caur un caur pilsētniece. Līdz šim pilsētā negaisa laikā jutos droši, bet šajā vasarā pat Rīgā neomulīgi paliek. Varbūt, Anita, padalies ar tām senču gudrībām, ko var ņemt vērā, lai sevi pasargātu!?

  5. Anita Š. on

    Baiba, lūdzu, dažas senču gudrības pārveidotas mūsdienu cilvēkam izprotamā tekstā.<br>1) negaisa laikā nedrīkst atrasties klajā laukā<br>2) negaisa laika viss metāliskais var kalpot kā zibens novadītāts – ķēdītes, gredzeni, lietussargs utt.<br>3)zibens laikā labāk neatrasties kustībā un būt lielu koku tuvumā<br>4) arī cilvēks var izjust, ka tulīt būs spēriens sev līdzās vai pašam – uz ādas izmetas zosāda, mati ceļas stāvus (ja pareizi atminos skaidrojums ir tāds, ka notiek elektriskā uzlāde un tulīt tai vietā notiks izlāde), tādēļ pēc iespējas ātrāk no attiecīgās vietas jāpazūd<br>5)ap metāliskiem priekšmetiem var parādīties dīvains starojums (tāds kā zilgans atspīdums), tas liecina, ka ar tulīt tiks iesperts, tādēļ nevajag priecāties par skaisto parādību un pazust no attiecīgās vietas<br>6) no zibens spēriena cilvēks reti kad mirst, bet veselības problēmas gan ir pamatīgas un ilgstošas – bojāta nervu sistēma, traucēta sirdsdarbība, asinsrite, apdegumi<br>7)noteikti nevajag negaisa laikā peldēties!<br>8) nevajag atrasties elektroierīču tuvumā! (katrs zin, kad tuvojas zibens visas elektroierīces jāatvieno no rozetēm)<br>9) nesēdēt uz atklātas zemes, var apsēsties uz koka vai jeb kā, kas nevada elektrību<br>10) atrodoties kompānijā vēlams vienam no otra ieturēt vismaz 3 m distanci<br>11) izturoties ar cieņu pret šo dabas parādību vēlams ar to parunāt un sarunāt – smieklīgi un neticami, ka tas var palīdzēt – nē, tas psiholoģiski dod apziņu, ka viss noritēs labi un nomierina, jo kā zinām domām ir varens spēks un tās spēj pievilkt kā negatīvo tā pozitīvo.<br>12) bīstamākais ir tieši lodveida zibens, bet no tā izsargāties var tieši tāpat kā no šautrveida<br><br><br><br>

  6. O-ho tik daudz visa kā. Pār to elektroierīču izraušanu un logu aizvēršanu zināju. A kur tad, lai stāv. Klajā laukā nav labi, cik esmu dzirdējusi zem un pie koka arī nav labi! 🙂

  7. Anita Š. on

    zem koka nav labi, jo ar koku pa galvu vari dabūt, bet būtībā tā ir visdrošāk, aizmirsu vēl pieminēt<br>* nedrīkst atrasties āderu kruspunktos – kā likums ozoli aug uz āderēm, skudrupūžņi atrodoties uz āderu krustpunktiem

  8. jūrmalniece on

    Es laikam par šādiem negaisiem fanoju. Nenormāli patīk sēdēt jūras krastā un noskatīties kā virs jūras plosās negaiss! Pēc tādiem negiasiem pati arī nomierinos. Tāda sajūta, ka ar''i manī kaut kas izlādētos, skatoties uz zibeņiem.

  9. Līga Rozentāle on

    Un nedrīkst runāt arī pa mobilo telefonu vai sūtīt sms! Vakar jau gandrīz, piemirstot šo lietu, "norāvos". Negaiss bija tieši virs mūsu mājas, visa māja drebēja no pērkona dūcieniem, es tieši tobrīd sūtīju sms un sūtīšanas brīdī notika kas jocīgs- tāda maza zibens šautra parādījās tik ļoti tuvu mūsu logam, ka likās, var tai pieskarties. Pirmajā reizē pat nepieleca, bet kad sūtot otru atbildes sms, notika tas pats, atcerējos, ka arī mobilie piesaista zibeni un telefonu tūlīt pat noliku nost.

  10. Liga Malacis!Sis bij rakstins,kursh veicinaja senas siena laika atceres…Manam 3klasniekam palidzeja veikt majas darbu.Sens,bet labs-Paldies!

Atstāt Ziņu