Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Mammu, gribu augstpapēžu kurpes!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šķiet, vēl nesen ar smaidu raudzījies, kā tava mazā princese, no skapja izvilkusi tavas augstpapēdenes, klumburē pa māju. Un nu viņa pati grib kurpes ar augstajiem papēžiem. Vaicājām pēdu ārstei Dinai Bašķei – no kura vecuma meitenes var sākt nēsāt papēžu kurpes un cik augstas?

Augsti papēži – ne agrāk par 15 gadiem
Augstpapēžu apavi pilnīgi noteikti nav piemēroti mazām meitenēm, kamēr pēda vēl nav pilnībā izveidojusies un nostiprinājusies. Tātad – ne agrāk par 15 – 16 gadu vecumu. Līdz 18 gadu vecumam izejamo apavu papēža augstumam nevajadzētu pārsniegt 4-5 cm, ikdienas apaviem – 2-3 cm.

Pirms augstpapēžu valkāšanas jānovērtē kāju stāvoklis
Pirms pirmo augstpapēžu apavu iegādes noteikti vajadzētu apmeklēt ortopēdu un asinsvadu speciālistu (asinsvadu ķirurgs, flebologs), ieteicams arī podologa apmeklējums. Tādējādi iespējams izvairīties no lielākās daļas problēmu, kas saistītas ar augstpapēžu apavu valkāšanu. Asinsvadu speciālista apmeklējums ir īpaši svarīgs, ja meitenes vecvecākiem vai vecākiem konstatētas vēnu problēmas. Venozās atteces traucējumi var parādīties jau pubertātes vecumā. Tādā gadījumā augstpapēžu apavu valkāšana visticamāk būs jāapvieno ar kompresijas terapiju (kompresijas zeķes).

Nedrīkst nokavēt- ortopēdiskas problēmas var novērst līdz pubertātes vecumam!
Galvenais princips, ko vajadzētu ievērot meiteņu vecākiem– biežākās ortopēdiskās problēmas iespējams novērst apmēram līdz pubertātes vecumam, nodrošinot normālas pēdas funkcijas vēlākajā dzīvē, tādēļ ortopēda apmeklējums profilaktiskā nolūkā jāieplāno jau 5 gadu vecumā, lai novērtētu, kā veidojas meitenes pēdiņa un, vai nav nepieciešama pēdas korekcija ar ārstnieciskajām zolītēm u.c. līdzekļiem. Līdz piecu gadu vecumam ikdienai jāizvēlas stabilus anatomiski pareizi veidotus apavus ar stingru zoli. Augstpapēžu apavu valkāšana bērnu vecumā nostiprina un pastiprina gan pārmantotās, gan iegūtās pēdu deformācijas, atstājot paliekošas sekas uz organisma veselību visa mūža garumā.
 

Kad nedrīkst kavēties ar speciālista apmeklējumu?
Ja valkājot apavus veidojas nevienmērīgs zoles nodilums, nošķiebti apavi, parādās dažāda rakstura sāpes pēdās, ceļgalos, gūžās, muguras sāpes, gaitas vai stājas asimetrija, tūska uz kājām. Ja parādās jebkādas traucējošas problēmas ar tām nevajadzētu censties sadzīvot, bet gan risināt, cik ātri vien iespējams.  
Šaubu gadījumā jautājiet padomu bērnu ārstam, lūdziet viņam bērnu apskatīt un novērtēt situāciju!

PUSAUGU MEITEŅU STĀJA – CIK DAUDZ IETEKMĒ APAVI?


Podoloģes Dinas Bašķes komentārs: “Visas trīs meitenes izvēlējušās ikdienai nepiemērotus apavus (platforma, smails, nestabils papēdis, pārlieku augsts papēdis). Tie vairāk piemērotāki sievišķības paraugdemonstrējumiem romantiska randiņa laikā.

Aplūkojot attēlu, rodas priekšstats, ka meitenei rozā krekliņā izvēlētie apavi sagādā zināmas neērtības. Par to liecina roku kustības un paceltā kreisā pēda (mēģinājums novietot pēdu anatomiski pareizākā stāvoklī). 

Tā kā meitenes atrodas publiskā vietā, domāju, ka sievišķīgā stāja vairāk saistīta ar vēlmi tikt atzinīgi novērtētām, nekā ar konkrēto apavu izvēli. Ja pavērosiet dejotāju, vingrotāju balerīnu gaitu ikdienā, ievērosiet, ka viņas arī istabas čībās pārvietojas, stāv un sēž graciozi.”

 


Podoloģes Dinas Bašķes komentārs: “Šajā attēlā redzamās meitenes (kreisajā pusē), stāja, manuprāt, nav saistīta ar apaviem (kedas). Drīzāk tā pauž garlaikotu attieksmi pret apkārt notiekošo. Stāja ne vienmēr ir saistīta ar apavu izvēli (kedas u.c. apavus, atšķirībā no augstpapēžu apaviem var padarīt ļoti ērtus un veselībai labvēlīgus, ievietojot speciālas iekšzolītes).

Analizējot cilvēka stāju iespējams diezgan daudz pateikt par raksturu, temperamentu, garastāvokli, paradumiem u.c.. Lai runātu par konkrētām veselības problēmām ar fotogrāfiju vien nepietiek, jaunā dāma ir jāizjautā un rūpīgi jāizmeklē.”

Dinas Bašķes podologa prakse – http://podologaprakse.1w.lv/

http://podologaprakse.1w.lv/
Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu