Vārda dienu svin: Erna, Evita, Eva

Makšķere ir, bet makšķernieks?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vispārējās krīzes ietekmē valdība mudina cilvēkus stāties uz pašnodarbinātības takas. Daudzi bez darba palikušie tam labprāt atsaucas, taču vēl vairāk cilvēku tikai nošūpo galvu, uzskatot – tas nav domāts man, jo sava biznesa sākšana ir birokrātijas un sarežģītības pārpilna. Protams, viņiem ir sava daļa taisnības. Taču tie, kuri izmēģinājuši Eiropas Savienības finansētos pasākumus, kas ikvienam palīdz saprast vai un kā uzsākt savu biznesu atzīst – pašnodarbinātība ir grūta, taču – ne neiespējama.

Pirmie kucēni neslīka
Labklājības ministrijas paspārnē esošā Nodarbinātības Valsts aģentūra (NVA) jau kopš 2008.gada piedāvā konsultācijas par komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanu. Pirmais pilotprojekts pirms diviem gadiem īstenots Balvu, Daugavpils, Krāslavs, Ludzas, Preiļu, Rēzeknes, kā arī Rīgas NVA filiālēs. Lielākā interese un arī atbalstītie projekti togad bija šādās jomās – amatnieku pakalpojumi, iekļaujot skārda un trikotāžas izstrādājumus, mēbeļu izgatavošanu, kā arī granīta apstrādi. Atbalstu saņēma arī projekti foto un reklāmas pakalpojumu sniegšanā, konsultāciju pakalpojumi komercdarbības veikšanai un padomu sniegšana jaunajiem vecākiem, grāmatvedības, medicīnas, frizētavas pakalpojumu sniegšana. Atbalstīti arī projekti kultūras pasākumu un aktīvās atpūtas organizēšanai. Turklāt īstenoti projekti kā meža apsaimniekošanas un automobiļu elektrodiagnostikas pakalpojumu sniegšanā, tā dienas centra bērniem ar īpašām vajadzībām izveidē. NVA speciālisti atzīst – pirmais gads bijis ļoti veiksmīgs, jo atbalstu saņēmuši 93 Latgales reģiona, kā arī Rīgas bezdarbnieki. “Savu biznesa plānu sagatavošanā un izstrādē palīdzību saņēma 20 labāko biznesa plānu autori,” stāsta LM sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Užule. “Krāslavā konsultācijas biznesa plāna īstenošanas pirmajā gadā, kā arī dotāciju šī plāna īstenošanai nepieciešamo materiālu sagādei – līdz 4000 latiem, saņēma trīs projekti, Daugavpilī – pieci, Balvos – četri, Ludzā – viens, Rēzeknē – divi, bet Rīgā – pieci”, skaidro L.Užule. Jāpiebilst, ka biznesa plāna īstenošanas pirmajos trijos mēnešos katrs projekta īstenotājs saņēma arī mēneša dotāciju valstī noteiktās minimālās darba algas apmērā.
Kopumā šī projekta īstenošanai 2008.gadā bija atvēlēti 150 075 lati.

Interese pieaug
NVA piedāvātie „Pasākumi komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai” pērn piesaistīja krietni vien vairāk interesentu – tajā piedalījās jau 266 bezdarbnieki no visiem Latvijas reģioniem. Izstrādāti un ekspertu vērtēšanai nodoti tika 238 biznesa plāni. Jāpiezīmē, ka pirms to apstiprināšanas nopietni vērtēja kā izstrādātā biznesa plāna kvalitāti, tā konkrētā projekta dzīvotspēju un atbilstību esošajiem darba tirgus apstākļiem. Pēc šiem kritērijiem par perspektīviem atzina 80 biznesa plānus. Interesanti, ka pērn piedāvātie projekti jau bijuši ar lielākām pievienotās vērtības iezīmēm, piemēram – medicīniskā rehabilitācija, biohumusa ieguve, alternatīva kurināmā un ekoloģiskā mēslojuma ražošana. Tāpat cilvēki izvēlējušies savu biznesu sākt, sniedzot ārpakalpojumus darba aizsardzības jomā, energoaudita veikšanā, tekstilrūpniecībā, attīstošo rotaļlietu un rokdarbu izgatavošanā. Bezdarbnieki izveidojuši arī internetveikalu, sākuši piedāvāt mākslas, izklaides un atpūtas pasākumus, palīdz sadzīves iekārtu remontā, automobiļu un sadzīves tehnikas likvidācijā, sniedz autoservisa un grāmatvedības pakalpojumus, izgatavo stropus un plastmasas izstrādājumus, nodrošina sabiedrisko ēdināšanu, piedāvā bērnu frizētavas, rotaļu istabas pakalpojumus, kā arī sniedz veterināro palīdzību un konsultācijas būvniecības un juridiskajos jautājumos.
L.Užule: “Arī 2009.gadā labāko projektu autoriem NVA piedāvāja konsultācijas biznesa plāna īstenošanas pirmajā pašnodarbinātības vai komercdarbības gadā un piešķīra vienreizējo dotāciju līdz 4000 Ls biznesa plānā minētajām nepieciešamajām iegādēm. Aizvadītā gada labāko biznesa plāna autoriem projekta īstenošanas pirmajā pusgadā maksāja mēneša dotāciju valstī noteiktās minimālās darba algas apmērā.”

Šogad – 110 projekti
2009. un 2010.gadā minētās aktivitātes īstenošanai kopumā pieejami 1 362 190 lati. Šogad NVA šajā pasākumā plāno iesaistīt 330 bezdarbniekusun pēc ekspertu vērtējumu atbalstu sniegt 110 labāko biznesa plānu īstenošanai. Taču, lai atbalsts sasniegtu iespējami vairāk dzīvotspējīgu projektu, 2010.gadā dotācijas apmērs viena biznesa plāna īstenošanai būs ne vairāk kā 2000 Ls.

Jāpiezīmē, ka katru projektu izvērtē tiešām nopietni eksperti. 2008.gadā konsultācijas biznesa plāna izstrādei un uzņēmējdarbības uzsākšanai sniedza SIA „Vides projekti” speciālisti. Savukārt perspektīvākos biznesa plānus noteica SIA „Baltijas konsultācijas”. Pērn iesniegtos projektus un to dzīvotspēju vērtēja uzņēmumu apvienības SIA “Corporate Solutions”, SIA “Ernst & Young Baltic” un SIA “Konsorts” speciālisti, kā arī apvienības SIA “Con Fide” un SIA “Deloitte Latvia” eksperti.

Par pašnodarbinātu sevi uzskata arī zemniece Indra Prieciņa, kuras pamatnodarbošanās ir stādu un ziedu audzēšana. Taču ar to vien esot par maz. “Interese par iespēju darīt ko jaunu man ir kaut vai tāpēc, ka ziemā dārza darbu nav un tad ir daudz brīva laika, ko var aizpildīt lietderīgi. Šovasar piedalījos ļoti vērtīgos kursos amatniekiem, kurus atzīstu par praktiskiem un tiešām noderīgiem,” atzīst I.Prieciņa. “Tā kā man padodas rokdarbi, ar interesi klausījos par iespējām tos pārdot ne vien ierastos veikalu plauktos, bet arī daudz mūsdienīgākā veidā – internetā. Daudzi jau to dara, izmantojot, kaut vai to pašu portālu draugiem.lv. Katrā ziņā iespēja apmeklēt šādus kursus daudziem ir ļoti vērtīga, jo viņi ilgstoši nav izgājuši no mājas un pat nezina, kādas iespējas tiem pieejamas,” uzsver I.Prieciņa.

UZZIŅA
Pasākumā komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai var iesaistīties NVA reģistrēti bezdarbnieki, kuri:

  • ieguvuši profesionālo vai augstāko izglītību uzņēmējdarbības, biznesa vadības vai citā šīm nozarēm pielīdzināmā jomā;

• bezdarbnieku profesionālās apmācības, pārkvalifikācijas vai kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumu ietvaros apguvuši profesionālās izglītības programmas, kas nodrošina nepieciešamās zināšanas uzņēmējdarbības vadības jomā;
• ieguvuši profesionālo vai augstāko izglītību un konkurētspējas paaugstināšanas pasākumu ietvaros apguvuši neformālās izglītības programmas ar uzņēmējdarbības vadību saistītā jomā.

Informācija par iespējām sākt komercdarbību vai pašnodarbinātību: www.nva.gov.lv


Raksts publicēts sadarbībā ar ES Māja portālu esmaja.lv

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu