Vārda dienu svin: Lita, Sibilla, Teika

Lieliskais lapsas kungs. Stāsts ar morāli

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vakar noskatījos animācijas filmu „Lieliskais lapsas kungs” (Fantastic Mr. Fox). Sākumā šķita, ka tā būs vienkārši jauka un mīļa bērnu filmiņa līdzīgi kā Šreks u.c. Tomēr šī filma ir nu jau otrā pēdējā laika animācijas filma pēc “Up”, kas mani ļoti patīkami pārsteigusi. Ar ko? Ar savu stāstu un to, ka gluži kā latviešu tautas pasakas arī šīs animācijas filmas var skatīties praktiski jebkura vecuma cilvēks – gan mazs bērns, gan jaunieši, gan vecāki, gan vecvecāki. Pateicoties lieliskajiem stāsta un tēlu slāņiem, ikviens atradīs te savu morāli. Ja bērnus uzrunās paši tēli un tādas vispārīgas savstarpējo attiecību atziņas, tad pieaugušie aiz šiem tēliem un situācijām saskatīs savu dzīvi, ikdienu, apkārtējo pasauli.

Ko redzēs bērns? Stāstu par Lapsas kungu, Lielisko Lapsas kungu, viņa sievu, dēlēnu un krustdēlu un viņu kaimiņiem. Lieliskais Lapsas kungs jaunībā ir bijis ļoti nevaldāms, zaglīgs tipiņš, tomēr reiz svēti sieviņai nosolījies, ka pilnībā mainīs dzīvi. Tā arī bija. 12 lapsas gadus. Tomēr nu viņā atkal mostas dzīvnieciski instinkti. Tomēr šī ļaušanās instinktiem pamazām sāk apdraudēt gan pašu Lapsas kungu un viņa ģimeni, gan pārējos dzīvnieciņus. Ja pārējie ir tuvu izmisumam, sāk viens otram klupt virsū, tad Lapsas kungam atkal dzimst kārtējais plāns. Un šoreiz tas ir vienkārši spīdošs (mēs teiktu, cūkas laime!).

Ko redzēs pieaugušais? To, ka tas atspoguļo attiecībās daudzās mūsu ģimenēs gan ikdienišķās situācijās, gan globālāk. Te ir māte, kura gādā par māju, ir atklājusi savu talantu – gleznošanu, kad var aizmirst par visām ikdienas rūpēm. Ģimenē ir pusaudzis ar savām problēmām, greizsirdību, sevis meklējumiem un tēvs ar saviem paradumiem un pusmūža krīzi. Man visu laiku filmā bija jāsmejas par Lapsas kungu, kurš vienmēr jautā savas sievas viedokli par dažādiem jautājumiem (jo tā taču ir pareizi), tomēr jebko, ko viņa pasaka, viņš apstrīd un tik un tā dara pa savam. Tomēr viņš ir apspriedies!!! 🙂 Tāpat Lapsas kungs lieliski parāda to, ka nav mūsu spēkos mainīt citus cilvēkus, viņu iekšējo būtību. Jā, tas var izdoties īslaicīgi, tomēr kaut kur iekšā krājas vēlme sevi realizēt tādu kāds esi. Lapsas gadījumā tā ir vistu zagšana, jaunības trakums. Mūsu gadījumā tas var būt jebkas. Šī filma arī parāda, ka tie, kas tver dzīvi vieglāk, vienmēr iznākumā ir lielāki ieguvēji. Un jo vairāk kāds vēlas otram iegriezt, jo vairāk viņš galu galā iegriež pats sev. Un galvenais nevajag mukt no savām bailēm, jo tieši tās mums bremzē un ierobežo.

Tā kā skatījos filmu oriģinālvalodā (angļu), tad nevar nepieminēt lieliskos aktierus, kuri ir ierunājuši šo filmiņu. Lieliskā Lapsas kunga balss pieder Džordžam Klūnijam, Lapsas kundzes balsi ieskaņojusi Merila Strīpa.

Viennozīmīgi filma, ko vērts noskatīties!

Dalīties.

Atstāt Ziņu