Vārda dienu svin: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis

Latvijas vīrieši negrib atzīt savu nogurumu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Latvijas vīrieši negrib pieņemt un atzīt savu nogurumu”, uzskata “Premium Medical” psihoterapeite Aina Poiša. Vīrietis, pārnākot mājās, iekrīt gultā, truli skatās TV ekrānā vai šķirsta avīzi, nelabprāt sarunājas ar ģimenes locekļiem, pat cenšas izolēties no tiem. Ja viņam kaut ko pajautā, ātri “uzsprāgst” un ir viegli aizkaitināms.

Vīrietis grib vienatnē “salaizīt savas brūces”
“Tāda tipiski ir vīrieša uzvedība brīdī, kad viņš ir psiholoģiski noguris. Vīrietim raksturīga apziņa, ka viņš ir stiprs un spēcīgs, un brīžos, kad nogurums viņam šo spēka sajūtu atņem, viņš kā liels zvērs ielien alā un grib vienatnē “salaizīt savas brūces,” skaidro A.Poiša.

Pēc psihoterapeites novērojumiem, lielākā daļa pacientu atzīst, ka visbiežāk psiholoģiskas dabas noguruma rezultātā viņiem zūd perspektīvas sajūta, grūti koncentrēties uz mērķi, bieži šim psiholoģiskajam nogurumam kā piedeva līdzi nāk arī reāls fizisks nespēks, bezmiegs, ātri iestājas nogurums pie jebkādas fiziskās slodzes. Tas atstāj ietekmi arī uz cilvēka izskatu, skatoties spogulī, rodas sajūta, ka esi novecojis, sejas vaibstos nav vitalitātes, tie šķiet apdzisuši.

Noguruma cēloņi
Edmunds Jansons, “Premium Medical” internists skaidro: “Nebūtu pareizi domāt, ka tikai pavasarī var uznākt neparasts nogurums. Pavasarī vairāk izjūtama disonanse starp notiekošo dabā un pašu cilvēku. Nedaudz, protams, ietekmē tumsas radītais izsīkums un depresija, kura vairāk ir novērojama ziemā, tomēr fiziska noguruma cēloņi visbiežāk ir saistāmi ar garām darba stundām, nepietiekamu miega un atpūtas periodu, arī ar nepietiekamu uzturu vai kādu nepamanītu slimību.

Lielu nogurumu rada mazasinība, kura gan reti skar vīriešus. Un ja tā ir, tad nevajag vilcināties ar vizīti pie ārsta. Ja normāls miegs un brīvdienas atgriež spēkus, tad vienkārši ir bijusi smaga nedēļa un uztraukumam nav iemesla.”

Psiholoģiska noguruma cēloņi šobrīd visbiežāk saistāmi ar pārpūli darbā, stresu, kas saistīts ar bailēm darbu pazaudēt, vai arī jau zaudēta darba gadījumā, bailes, vai spēs atrast jaunu darbu, atbildības sajūta, kā uzturēt ģimeni šajā sarežģītajā ekonomiskajā situācijā un trauksme, neziņa par nākotni.

Nogurums un vīrieša libido
Attiecībā uz nogurumu un vīrieša libido ir joks: “Kas ir īsts nogurums? – Tas ir tad, kad tu atgriezies mājās, ieej guļamistabā un savā gultā redzi guļam kailu skaistu sievieti. Tu pieej pie viņas, noģērbies, izgrūd viņu no gultas un pats dodies pie miera. Lai gan šī situācija ir mazliet pārspīlēta, tomēr daļa patiesības tajā ir,” atzīst E. Jansons.

“Tā kā dzimumattiecības prasa fizisku piepūli, tad noguris vīrietis ir mazāk aktīvs. Ja nogurums ir ilgstošs arī potence būs mazāka, tomēr ikdienišķs nogurums visbiežāk nav iemesls, kā dēļ vīrietis atteiksies no seksa, šādai rīcībai izskaidrojums varētu būt jau hronisks nogurums vai, ja nogurums ir kādas nopietnas slimības vēstnesis”.

Noguris vīrietis un attiecības ar līdzcilvēkiem
Pēc psihoterapeites A.Poišas pieredzes, vīrietim ir grūti komunicēt brīžos, kad viņš jūtas psiholoģiski noguris. Viņš atgrūž līdzcilvēku vēlmi palīdzēt un vēlas palikt viens, vienatnē risināt savas problēmas, pavisam aizmirstot rūpes par apkārtējiem. Pārējie ģimenes locekļi jūtās bezpalīdzīgi un kļūst dusmīgi.

“Problēma ir tajā, ka vīrietis nespēj atzīt, ka ir kļuvis vājš, ka viņam trūkst spēka un iniciatīvas darboties un viņam vajadzīgs atbalsts un palīdzība. Bieži vien, šī iemesla dēļ, vīrietis ieslīgst apātijā. Ja nav kāda stimulatora, kas viņu no šīs apātijas izvelk, nākamā pietura ir depresija un tad bez speciālista palīdzības vairs galā paši tikt nevar,” secina A. Poiša.

Pēc viņas domām, risināt šo problēmu var sākt brīdī, kad vīrietis ir saņēmis drosmi atzīt savu nogurumu, spēj par to izrunāties ar savu ģimeni un ir gatavs pieņemt atbalstu un palīdzību no tuvajiem.

Ieteikumi noguruma nomāktajiem

  • Fiziska noguruma māktajiem nekas nepalīdzēs labāk, kā kārtīga izgulēšanās.
  • Lai atjaunotu enerģiju un mazinātu nogurumu, vīrieša organismam nepieciešami B grupas vitamīni, C vitamīns, selēns un magnijs, to uzņemšanai E.Jansons iesaka uzturā iekļaut papriku, tomātus, burkānus, bietes un ķirbi, enerģiju dod diedzēti graudi, citrusaugļi.
  • Lai organismu atbrīvotu no iekrātām šlakvielām, ieteicams lietot 1,5 – 2 litrus šķidruma dienā, izvēloties minerālūdeni, augļu sulas, zaļo tēju. Nebūtu vēlams aizrauties ar enerģijas dzērieniem, jo tie nedod jaunus spēkus, bet vēl vairāk izsmeļ enerģiju!
  • Savukārt Aina Poiša iesaka, ka psiholoģiska noguruma likvidēšanai palīdzēs kvalitatīva, aktīva atpūta, tās var būt pastaigas svaigā gaisā, slēpošana, makšķerēšana vai dejošana, jebkāda veida izraušanās no ierastās vides un rutīnas.
Dalīties.

Atstāt Ziņu