Vārda dienu svin: Grieta, Strauta, Rebeka

Latvijas sieviešu seksualitāte un kontracepcijas lietošana

Pinterest LinkedIn Tumblr +

atvietes ir vienas no skaistākajām sievietēm pasaulē- tas ir skaidrs. Taču kāda ir mūsu seksualitāte – vai esam brīvas, bez aizspriedumiem vai gluži otrādi -ierobežotas un sasaistītas? Nupat veiktais pētījums rāda, ka Latvijas sievietes nav nemaz tik konservatīvas. 22% no viņām atklājušas, ka viņām ir bijis sekss uz veļasmašīnas un 19% pat siena gubā. Pētījumu veica uzņēmums Gedeon Richter un SKDS, tā mērķis bija noskaidrot sieviešu kontracepcijas un dzimstības kontroles metožu lietošanas paradumus. Kopumā tika aptaujātas 547 Latvijas sievietes, vecumā no 15-49 gadiem, un rezultāti ir visai interesanti. Ielūkosimies tajos!

Vispopulārākā izsargāšanās- prezervatīvs
Latvijas sievietēm nepatīk „mētāties” no vienas izsargāšanās metodes uz citu. Viņas izvēlēto metodi parasti izmanto ilgstoši. Vēl, kas svarīgi, sievietēm, izvēloties kontracepcijas metodi, svarīgi, lai tā pasargā arī no STS slimībām.
Kontracepcijas metodes, kuras šobrīd tiek pielietotas visvairāk un plānots, ka tiks izmantotas arī turpmāk ir vīriešu prezervatīvs (42%), kontracepcijas tabletes (17%) un pārtrauktais dzimumakts (12%).

Interesanti, ka par nedrošāko izsargāšanās metodi, lielākā daļa aptaujāto sieviešu atzinušas (65%) pārtraukto dzimumaktu, tomēr tai pat laikā redzam, ka tas ir pielietotu metožu topa trijniekā.

Katra trešā aptaujātā sieviete ir saskārusies ar „avārijas” situāciju saistībā ar prezervatīva izmantošanu

Ja paskatās, kādas kontracepcijas metodes sievietes nevēlas un neizmantos – te atkal pirmajā vietā ir vīriešu prezervatīvs (41%). Dažādais viedoklis saistāms ar to, ka katra trešā aptaujātā sieviete ir saskārusies ar „avārijas” situāciju saistībā ar prezervatīva izmantošanu. Tāpēc uzticība it kā paliek, bet liek arī šaubīties. Tā kā latviešu sievietes šajā ziņā tiek uzskatītas par konservatīvām, viņas arī īpaši neuzticas un negribētu lietot, tādas metodes kā nehormonālā spirāle (41%) un kontracepcijas plāksteri (39%).

Taču ir tādas kontracepcijas metodes, par kuru izvēli sievietes vēl šaubās. Viņas, attiecībā uz šīm metodēm, vēl var pārliecināt. Pārsteidzoši, ka pirmajās vietās (82%) ir aborts un avārijas kontracepcija. Tas nozīmē, ka sievietes ir gatavas nonākt tik tālu, ka tā vairs nav izsargāšanās, bet seku likvidēšana. Būtu jāatceras, ka kontracepcija maksā lētāk, nekā asaras, kad pēc tam jau ir par vēlu…
Šajā kategorijā parādās arī vīrieša un sievietes sterilizācija. Un, kas interesanti, par vīrieša sterilizāciju sievietes ir nobalsojušas vairāk, kā par savu sterilizāciju.
Sterilizācija ir radikāla metode, un Latvijā tā nav aktuāla. Savukārt Lielbritānijā, tā ir ļoti populāra. Bieži gadās situācija, ka sākot tikties, sievietei ir jāuzzina, ka viņas vīrietis ir sterilizēts un nespēs radīt bērnu. Tad nākas izmantot daudz nopietnākas metodes, mākslīgo apaugļošanu.

Kam uzticas sievietes?
Apsveicami, ka latviešu sievietes gadījumos, kas skar viņu seksuālo dzīvi, veselību un kontracepciju, vēršas pie ginekologa (94%). Ginekoloģe Ieva Baidekalne saka: ”Man ir prieks, ka sievietes uzticas ginekologam, tomēr vēl joprojām ir daudz spontanitātes un rīcības uz savu galvu. Kā esmu novērojusi, tiklīdz sieviete ir saskārusies ar to, ka ir jāpārtrauc grūtniecība, viņa jautājumus par kontracepciju sāk uztvert nopietnāk. Tad ir gatava visu uzklausīt, gatava izmēģināt ko jaunu un būt pārliecināta un droša par sevi.”
Kā viena no uzticības personām jautājumos par kontracepcijas izvēli tiek minēta arī māte (19%). Bet, aptaujā redzams, ka mammai vairāk uzticas jaunietes vecumā no 15-17 gadiem. Sievietes pēc 18, kļūst neatkarīgākas, iespējams, pat izglītotākas par mammām un atbildes vairāk meklē kur citur.

Mani pārsteidza tas, cik liels skaits sieviešu atzīst pārtraukto dzimumaktu.

Kontracepcijas loma partnerattiecībās
Atbildība par kontracepcijas izvēli ir jāuzņemas abiem partneriem. Lai nerastos kādi pārpratumi vai kādu problēmu gadījumā sieviete, piemēram, nepaliek viena, ir savlaicīgi jārunā. Bet cik daudzi vīrieši ir gatavi runāt par seksu, nevis tikai nodarboties ar to?
Atbildība ir jāuzņemas abiem, jo, ja to darīs tikai viens no partneriem, otra partnera nozīme tiek mazināta un viņu starpā rodas disbalanss.
Ģimenes psihoterapeite Ilona Buša par pētījumu saka: „Mani pārsteidza tas, ka liels skaits sieviešu atzīst pārtraukto dzimumaktu. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka pāris visu laiku eksperimentē, riskē. Seksuālās attiecības tiek veidotas nedrošā veidā, bet te tieši pretēji, ir vajadzīga drošība, brīvība un iespēja atslābt un baudīt.”

Latvijas sievietes mīlējas vidēji 2 reizes nedēļā
71% aptaujāto sieviešu ir pastāvīgs partneris un regulāras seksuālās attiecības.
Attiecībā uz partneru skaitu parādās, ka 1 partneris ir 11% sieviešu, taču ne tik ļoti mazāk – 8%, ir 10 un vairāk partneru. Ne visas sievietes šajā jautājumā ir atbildējušas. SKDS direktors Arnis Kaktiņš spriež: „Nezin, kuras sievietes vēlējās slēpt savu atbildi? Tās, kurām ir tikai viens partneris (jo modernā literatūra un filmas vairāk un brīvi demonstrē citu modeli, kā pieņemamu un aktuālu), vai tās, kurām daudzi partneri un viņas jūtas neērti par to?”
Cik bieži mīlējas Latvijas sievietes? Pētījums parādā, ka tās ir 2,1 reizes nedēļā. Jāatzīmē, ka šie rādītāji ir ļoti līdzīgi kā citās valstīs, kur veikts pētījums, piemēram, – Spānijā, Lietuvā, Krievijā un Lielbritānijā.

Kādās vietās Latvijas sievietēm ir sekss?
Latvijas pētījumā tika iekļauts jautājums arī par to, kas ir tās vietas, kur sievietes nodarbojas ar seksu. Droši vien nav pārsteigums, ka vispopulārākā vieta (95%) pēc atbildēm, ir gulta. Tomēr gandrīz tik pat daudz sieviešu nenoliedza, ka tas ir noticis arī dušā un automašīnā. Tā kā Latvija ir bagāta ar mežiem un ūdeņiem, tad nenoliedzami, arī šīs vietas tiek izmantotas, lai tur nodarbotos ar seksu. Atbildes šajā jautājumā liecina, ka Latvijas sievietes nav nemaz tik konservatīvas. 22% no viņām atklājušas, ka viņām ir bijis sekss uz veļasmašīnas un 19% pat siena gubā.

Priekšnoteikumi labam seksam
Nevar noliegt, ka labam seksam ir daudz priekšnoteikumu, un sievietes atzīst, ka tie visi ir svarīgi. Tomēr, ja tie jāsarindo pēc svarīguma, tad pirmie ir:
1. Piemērota atmosfēra un labs noskaņojums;
2. Seksuāla saderība ar partneri;
3. Savstarpēja mīlestība un uzticēšanās.
Tikai vēlāk parādās partnera vizuālais tēls, viņa tehniskās prasmes un orgasma gūšana.

Un kad Tu vari teikt, ka sekss ir bijis labs?

Dalīties.

Atstāt Ziņu