Vārda dienu svin: Liene, Helēna, Elena, Ellena, Liena

Latvijā konstatēts saslimšanas gadījums ar masalām

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) laboratoriski apstiprināts pēdējo gadu laikā pirmais saslimšanas gadījums ar masalām.

Saslimis ir kāds vīrietis, kurš 5.jūlijā plkst. 18.40 ar airBaltic reisu Nr. BT-220 atgriezās Rīgā no Berlīnes. LIC speciālisti vērš uzmanību faktam, ka jau lidojuma laikā šis cilvēks bija infekciozs, un aicina tos pasažierus, kas atradās lidmašīnā, pievērst uzmanību savai veselībai un, sajūtot jebkādas saslimšanas pazīmes, nekavējoties vērsties pie ārsta, informējot mediķus par atrašanos minētajā airBaltic reisā.

LIC speciālisti atgādina, ka inficēšanās gadījumā masalu simptomi parādās 18 dienu laikā kopš kontakta brīža ar saslimušo.

Lai gan pēdējo piecu gadu laikā Latvijā reģistrēti tikai atsevišķi masalu gadījumi nevakcinētām personām, tomēr jāņem vērā, ka masalu vīruss pašreiz plaši cirkulē Eiropā un apdraud ne tikai noteiktu iedzīvotāju grupu vai valsti, bet cilvēku aktīvās pārvietošanās rezultātā var izplatīties vairākās valstīs vienlaikus.

Kā portālam delfi.lv norādījusi LIC direktore, profesore Baiba Rozentāle, panikā krist tagad nevajadzētu, jo šī infekcijas slimība, lai arī lipīga, nav bīstama, ja vien to neielaiž. Parasti bērnus pret šo kaiti sapotē mazotnē ar komplekso poti un cilvēkiem, kuri ir potēti vai jau šo slimību bērnībā izslimojuši, nav jābaidās no atkārtotas saslimšanas.

Šobrīd visvairāk jāuzmanās tiem vecākiem, kuri nav savus bērnus vakcinējuši. Kā B.Rozentāle stāstījusi portālam nra.lv, Latvijā pēdējos gados ir samazinājies vakcinācijas līmenis pret masalām, kā rezultātā gadā vidēji ap 1000 bērnu paliek neaizsargāti pret šo infekcijas slimību. „Tās ir sekas, ko radījuši vakcinācijas pretinieki, izplatot sabiedrībā nepatiesu un zinātniski nepamatotu informāciju par vakcinācijas nozīmi un cilvēka veselības drošību. Tādējādi, pieaugot nevakcinēto bērnu skaitam, tiek apdraudēta kopējā sabiedrības imunitāte un arī Latvijā saslimstība ar masalām var kļūt par problēmu”, teikusi profesore Rozentāle.

 

Masalas: kas tas ir un kā izpaužas?

Masalas ir ļoti lipīga vīrusu infekcijas slimība, kura bieži izraisa plašus uzliesmojumus, galvenokārt nevakcinēto vai daļēji vakcinēto personu vidū. Masalas izplatās gaisa pilienu, kā arī tieša kontakta ceļā. Tās noris ar drudzi, izteiktu deguna un rīkles gļotādu iekaisumu, konjunktivītu, nedaudz virs ādas paceltiem izsitumiem. Masalu vīruss var izraisīt smagas komplikācijas – plaušu karsoni, vidusauss iekaisumu, laringītu, traheītu, bronhītu un caureju. Retāk var attīstīties akūts encefalīts. Elpceļu un neiroloģiskās komplikācijas var izraisīt slimnieka nāvi. Augstāka mirstība tiek novērota bērniem jaunākiem par 5 gadiem un personām ar novājinātu imunitāti.

Dalīties.

Atstāt Ziņu