Vārda dienu svin: Ilze, Ildze, Izolde

Lasām Gintera Grasa ‘Skārda bungas’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

SievietesPasaules grāmatu klubiņš pievēršas Nobela prēmijas laureāta, vācu autora Gintera Grasa (dz. 1927. gada 16. oktobrī) daiļrades iepazīšanai. Jūnijā lasīsim šī autora romānu „Skārda bungas” (Die Blechtrommel), kas sarakstīts 1959.gadā.

Latviešu valodā, Silvijas Brices tulkojumā, ar Knuta Skujenkieka atdzejojumu, apgāds “Atēna” romānu izdeva 2001.gadā.  

Romāna galvenais varonis Oskars Macerats trīs gadu dzimšanas dienā saņem skārda bungas, kuras turpmāk pavada viņu ik solī, un līdz ar bungām viņš iegūst āksta brīvību. Līdzīgi saucēja balsij, viņš komentē XX gadsimta briesmīgākos gadus, reizē būdams ļaunuma ģēnijs un sabiedrības nomalē mītošs viszinis. Oskara dzīvesstāsts, kuru viņš izpauž 30 gadu vecumā, būdams dziedniecības iestādes pacients, reizē ir teju vai fanātiski detalizēts, reālistiski un reizē fantastiski spilgts laikmeta atspoguļojums no XX gadsimta sākuma līdz 50.gadiem, teikts grāmatas anotācijā.

Tiek uzskatīts, ka Ginters Grass ar šo romānu ir radījis vienu no XX gadsimta izcilākajiem literārajiem darbiem. Viņam raksturīgs drastiski reālistisks, detalizēts īstenības atspoguļojums un groteski, fantastiski sižeta pavērsieni. Pēc šī romāna motīviem uzņemtā Folkera Šlendorfa filma (1979) ieguva „Oskaru” kā labākais ārzemju kinodarbs. Grass savā rakstnieka mūžā ir saņēmis daudzas literārās balvas, taču tieši par romānu „Skārda bungas” 1999.gadā tika apbalvots ar Nobela prēmiju. To piešķirot, viņa nopelni tika formulēti šādi: ”Ar mundri melnu fabulu palīdzību viņš ir uzzīmējis vēstures aizmirsto seju.”

”

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu