Vārda dienu svin: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis

Kurš sildītājs sasildīs vislabāk?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

sta ziema nav iedomājama ne bez sniega, ne bez kārtīga sala. Var jau žēloties par aukstumu, vēju, kurš nežēlojot, met sejā sniegu, tomēr tas piederas ziemas burvībai. Pēc ziemas burvības baudīšanas nav nekā labāka, kā atgriezties siltā mājā, kas vilina ar savu omulību. Diemžēl ne visus mājās sagaida silta istaba. Bieži vien, neskatoties uz diezgan lielajiem apkures rēķiniem, pieaugot aukstumam laukā, arī mājokļos kļūst vēsāk. Tādēļ ne vienam vien nākas meklēt alternatīvu, kā padarīt savu mājokli siltāku un nedrebināties.

Viens no vienkāršākajiem un ātrākajiem veidiem telpas uzsildīšanai ir sildītājs. Visi sildītāji darbojas ar elektrību, tādēļ rodas raizes par to, vai nepieaugs elektrības rēķins. Kādu sildītāju izvēlēties, lai gan mājoklī, gan naudas maciņā valdītu omulība?

 

Dažādi sildītāji

Veikalos iespējams iegādāties četru veidu sildītājus, kas atšķiras ar to, kā nodrošina telpā siltumu.

Eļļas sildītājs
Tas ir diezgan lēts un tiek uzskatīts par vienu no drošākajām telpu apsildīšanas ierīcēm. Ar eļļu pildītie sildītāji darbojas līdzīgi centrālas apkures radiatoriem, un to sildvirsmas temperatūra parasti nepārsniedz 80-85 grādus. Siltums izplatās vienmērīgi, saglabājoties vēl pēc sildītāja izslēgšanas. Tas sakarst līdz noteiktai temperatūrai, izslēdzas un darbojas automātiskā režīmā. Eļļas sildītāju var atstāt ieslēgtu uz vairākām dienām.

Parasti šiem sildītājiem ir radiatoru forma un tie sastāv no vairākām ribām. Eļļas radiatoru siltumatdeve ir atkarīga no virsmas lieluma jeb sekciju skaita. Sekciju skaits var svārstīties no 5 līdz vismaz 11 sekcijām. Eļļas radiatora mīnuss ir tas, ka tas uzsilst lēnām un arī lēnāk atdot siltumu, līdz ar to tiek uzskatīts par samērā „ēdelīgu” sildītāju. Lai ekonomētu elektroenerģiju un telpu piesildītu ātrāk, speciālisti iesaka izvēlēties eļļas sildītāju, kas aprīkots ar ventilatoru. Ventilators gan radīs troksni.

Eļļas sildītāji tiek uzskatīti par vienu no drošākajām sildierīcēm, tomēr noteikti jāievēro instrukcijā norādītie attālumi no elektrosildītāja līdz apkārtējiem priekšmetiem, kā arī sildītāju nevajadzētu ilgstoši atstāt bez uzraudzības. Tāpat tos nevajag apklāt, taču ir iespējams iegādāties eļļas sildītājus, kas aprīkoti ar dvieļu žāvētāju.

Konvektora tipa sildītājs
Šo sildītāju var piestiprināt pie sienas vai griestiem. To parasti izvēlas, lai nodrošinātu patstāvīgu telpu apsildi, nevis, lai padarītu mājokli omulīgāku vēsākā rudens vai ziemas dienā. Sildītājs darbojas iesprausts rozetē. Tas darbojas automātiski, uzturot istabā nepieciešamo temperatūru. Konvektora tipa sildītājs maksā dārgāk, bet tiek uzskatīts par ekonomiskāko. Sildītāja korpuss pārāk nesakarst, līdz ar to netiek sadedzināts pārāk daudz skābekļa. Tas nav jāatslēdz, jo pateicoties termostatam atslēdzas pats. Tiek uzskatīts par drošu, darbojas bez skaņas un ātri uzsilda telpu.

Der zināt!!! Tā kā siltais gaiss ceļas uz augšu, speciālisti, lai telpa tiktu apsildīta vienmērīgi, visos līmeņos, iesaka konvektora tipa sildītāju novietot pēc iespējas tuvāk grīdai, tā tas darbosies efektīvāk.

Siltuma ventilators
Šis no visiem sildītājiem ir vislētākais, veiklākais, bet diemžēl arī vislielākais enerģijas patērētājs. Šis sildītājs sastāv no spirāles, kura sakarst un ventilatora, kurs sakarsēto gaisu izkliedē pa telpu. Telpa tiek sasildīta ļoti ātri, diemžēl pēc ventilatora atslēgšanas tā tikpat ātri atdziest. Pateicoties termostatam ierīce ir pasargāta no pārkaršanas un atslēdzas. Parasti siltuma ventilatori ir maza gabarīta. Ļoti labi noder gadījumos, kad telpa ātri jāsasilda.

Infrasarkano staru sildītājs
Infrasarkano sildītājs ir dārgākais no sildītājiem, taču tiek uzskatīts par modernāko un ekonomiskāko. Galvenā sildītāja sastāvdaļa ir spuldze, kas izstaro infrasarkanos starus, kuri izstaro siltumu līdzīgi kā saule. Stari nesilda gaisu, bet gan apkārtējos priekšmetus, sienas, grīdu, mēbeles, sadzīves priekšmetus, arī cilvēkus, kas pēc tam, atdodot siltumu, sasilda telpu. Telpa iesilst diezgan ātri, sildītājs darbojas bez skaņas. Vizuāli sildītājs atgādina taisnstūrveida paneli, ko var piestiprināt pie speciāla statīva vai sienas. Siltums telpā izplatās vienmērīgi. Sildītāji ir aprīkoti ar elektronisku termostatu, kas palīdz uzturēt vienmērīgu temperatūru.

Ir divu veidu infrasarkano staru sildītāji: sildītājs, ko izmanto lokālai apsildei, piemēram, apsildot noteiktu darba vietu lielā angārā, otrs veids – sildītājs, ko izmanto telpas kopējai apsildīšanai.  Tas ļauj ekonomēt elektroenerģiju, ja nav nepieciešams apsildīt visu telpu, bet tikai noteiktu telpas daļu.

Pēc kādiem kritērijiem jāvadās, izvēloties elektrisko sildītāju?

Jauda
Lai izvēlētos piemērotu sildītāju, ir jāzina cik jaudīga ierīce jums nepieciešama. Tieši jauda nosaka, vai ierīce spēs sasildīt telpu līdz vēlamajai temperatūrai. Lai precīzi noteiktu jaudu jāņem vērā vairāki faktori, piemēram, telpas izvietojums ēkā. Ja istaba ir pie āra sienas, tā būs vēsāka par citām, tāpat, ja ir vairāki logi un durvis, gaisam ir lielāka iespēja cirkulēt, un telpā var būt vēsi. Telpās, kur griestu augstums nepārsniedz 2,5 m jaudu rēķina pēc vienkāršas formulas – 1000W (=1 kW) uz 10 kvadrātmetriem. Tā piemēram, ja telpas platība ir 10-12 kvadrātmetri, pietiks ar sildītāju, kura jauda ir 1 kW. Ja griesti ir augsti, iespējams, ka jāizvēlas jaudīgāks sildītājs, kā aprēķinot pēc formulas.

Neliels špikeris

Apsildāmā platība kvadrātmetros

W

5-6

500

7-9

750

10-12

1000

12-14

1250

15-17

1500

18-19

1750

20-23

2000

24-25

2500

 Avots: saimei.lv

Atceries! Der padomāt, vai labāk neizvēlēties vairākus mazākas jaudas sildītājus, kā vienu jaudīgāku, jo vairāki mazas jaudas sildītāji patērē tikpat lielu jaudu kā viens jaudīgāks, bet telpu būs iespējams apsildīt no vairākām pusēm.

Termostats un taimeris
Lai telpas nesildītu lieki un naudas maciņš būtu apmierināts, vēlams izvēlēties sildītājus, kuri aprīkoti ar termostatu, kā arī ar taimeri.
Sildītājs būs ekonomiskāks, ja tam būs iebūvēts termostats, kas ieslēgs vai atslēgs ierīci mainoties telpas temperatūrai. Termostati mēdz būt mehāniski un elektroniski, kuru galvenā atšķirība ir temperatūras iestatīšanas precizitātē un cenā. Sildītāji ar mehānisko termostatu ir lētāki. Mehāniskie termostati ir mazāk jūtīgi kā elektroniskie, atšķirība starp iestatīto un reālo temperatūru varētu būt plus mīnus 2 grādi. Turpretim elektroniskais termostats liks sildierīcei ieslēgties vai atslēgties, jau tad, ja iestatītā temperatūra no telpas temperatūras atšķirsies tikai par 0,5 grādiem.

Ierīces, kas aprīkotas ar taimeri, ļauj uzstādīt laiku, kad sildītājam sākt vai beigt darboties. Taimeris ir ērts, ja negribas gaidīt, kamēr sildītājs uzsilda telpu, bet, lai atnākot mājās, tās būtu siltas. Pateicoties taimerim sildītājs ieslēgsies tad, kad jums tas būs nepieciešams un to atslēgs, kad būsiet devies prom no mājām.

Daži padomi kā lietot sildītāju ekonomiski
– Ja sildītāju lieto telpā ar malkas apkuri, un to iecerēts lietot līdz brīdim, kad tiks iekurta krāsns un telpa sāks iesilt, labāk izvēlēties sildītāju ar ventilatoru, jo telpa jāuzsilda uz īsu brīdi un tas tiek izdarīts samērā ātri.
– Elektroenerģijas patēriņš ir atkarīgs no telpas siltuma zuduma un sildītāja lietošanas paradumiem. Sildītāju ieteicam lietot tikai tad, kad telpās tiešām kāds atrodas.
– Telpu vēdināšanas laikā ieteicams atvērt logus līdz galam, bet sildītāju vēdināšanas laikā atslēgt, tā lieki netērējot elektroenerģiju.
Telpās, kuru augstums ir 3-4 m ekonomiskāk ir izmantot infrasarkano staru sildītājus. Telpas tiks uzsildītas ātrāk un efektīvāk, patērējot mazāk elektroenerģijas, kā izmantojot tradicionālos sildītājus, kas vairāk piemēroti telpām, kuru augstums nav lielāks par 2,5 m.

Atcerieties!

–  Nekādā gadījumā nelietojiet sildītājus, kas kaut kādā veidā ir bojāti!

–  Nelietojiet bojātas kontaktligzdas un pagarinātājus!

–  Neapklājiet ne ar ko sildītājus, tas var kļūt par iemeslu ugunsgrēkam!

Ieteikumi, kā efektīvāk izmantot jau esošo siltumu

Bieži vien telpas ir vēsas, jo netiek efektīvi izmantots siltums, ko dod patstāvīgā apkures sistēma.

  1. Pārbaudiet vai liela daļa siltuma neaizplūst pa logu un durvju šķirbām. Tāpēc ieteicams noblīvēt mājokļa logus un durvis.
  2. Palūkojiet vai radiatoriem priekšā nav novietotas mēbeles, vai arī tie nav apklāti ar aizkariem. Šādi šķēršļi būtiski aizkavē siltuma izplatīšanos telpā. Lielāko daļu siltuma tiek dīvānam vai arī aizkariem.
  3. Reizēm sienas aiz radiatoriem ir plānākas, tāpēc siltums viegli aizplūst. Ja starp sienu un radiatoru ir pietiekami vietas, tur, lai aizkavētu siltuma aizplūšanu, ieteicams ievietot īpašas siltumizolācijas plāksnes vai foliju. Tā netiks samazināts rēķins par apkuri, bet telpā tiks saglabāts siltums.
  4. Izvēlieties biezus aizkarus un naktī tos aizvelciet. Naktī jūsu mieru netraucēs ielas apgaismojums, kā arī aizkari neļaus aizplūst siltumam.
  5. Nokrāsojiet radiatorus tumšā krāsā, jo gluda un tumša virsma atstaro 5-10% vairāk siltuma.
  6. Iegādājieties, siltas zeķes un čības.:) Ne velti Lembergas Emīls teica: „Galvenais, ka kājas siltas”. Nosalušas kājas nereti ir iemesls tam, ka pašam salst. Tādēļ tiešām ir svarīgi parūpēties par to, lai kājas būtu ietērptas siltās zeķēs un apavos.
Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu