Vārda dienu svin: Hermīne, Estere, Liepa

Kroders Valmieras teātrī iestudē ‘Orfejs pazemē’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

14. oktobrī uz Valmieras teātra Lielās zāles skatuves pirmizrādi piedzīvos pazīstamā amerikāņu dramaturga Tenesija Viljamsa (Tennessee Williams) luga, kuru režisors O. Kroders traktē kā senas leģendas mūsdienu variantu 2 daļās ar nosaukumu „Orfejs pazemē”.

Valmieras drāmas teātrī  izcilā amerikāņu dramaturga Tenesija Viljamsa lugu „Orfejs pazemē” (Orpheus Descending) kā mūsdienīgu versiju par mākslas spēku iestudē režisors Oļģerts Kroders, kuram tikko teātra ļaudis nosvinēja 90 gadu jubileju. Kā saka režisors O. Kroders: „ „Orfejs pazemē” ir Viljamsa otra labākā luga pēc „Ilgu tramvaja”. Tā ir pārbaudīta vērtība, bez didaktikas un bez moralizēšanas. Turklāt tajā, kā visās Viljamsa lugās, ir lieliskas lomas aktieriem. 1963. gadā, kad es biju Liepājā un sapņoju par šo lugu, man neatļāva to iestudēt, jo Valmierā šo pašu gabalu veidoja režisors Rūdolfs Baltaisvilks. Tā nu sanāk, ka mūža sapni realizēt esmu nolēmis tikai tagad, ņemot vērā šī brīža Valmieras spēcīgo aktieru ansambli.”

Šo lugu Viljamss rakstīja un pārrakstīja septiņpadsmit gadu garumā, un tā būtībā ir viņa gara dzīves autobiogrāfija. Lugā jūtamas gandrīz visas Viljamsa daiļradei raksturīgās tēmas: radoša gara vientulība, savu patieso dziņu apspiešana un tādēļ sabojāta dzīve, sabiedrības neiecietība un agresija pret citādi domājošiem. Lugas darbība notiek nelielā Dienvidu pilsētā, kādā dzimis arī pats dramaturgs Tenesijs Viljamss, tāpēc labi pazīst tās tikumus: patriarhālas, palaikam iesīkstējušas vērtības, rasismu un nicinājumu pret tiem, kas „neprot dzīvot”. Pie tādiem pieder klejojošais muzikants Vels Zavjērs, kuru izrādē atveido aktieris Krišjānis Salmiņš. Vels ierodas un satrauc vietējās sabiedrības mieru, maina vecā mirstošā veikalnieka Džeiba Torenta (Rihards Rudāks) un viņa daudz jaunākās, apdzisušās sievas Leidijas (Ieva Puķe) dzīvi. Tēlos un viņu attiecībās saskatāma līdzība ar sengrieķu mīta varoņiem: Vels ir kā leģendārais Orfejs, kuram spēlējot mūziku, norimušas vētras, plēsoņas pārstājuši mocīt savus upurus, bet dievi ļāvuši izvest no mirušo valstības un atmodināt jaunai dzīvei viņa mīļoto Eiridīki. Pārējās lomās: Elīna Vāne, Inese Ramute, Dace Eversa, Ilze Pukinska, Skaidrīte Putniņa, Baiba Valante, Regīna Devīte, Aigars Apinis, Ģirts Rāviņš, Mārtiņš Liepa, Agris Māsēns un Ivars Vanags.

Izrādes radošajā komandā darbojas Oļģerta Krodera uzticamie domubiedri – scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone un komponists Emīls Zilberts, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis.

Zīmīgi, ka tieši Valmieras teātrī  un tieši ar šo lugu – toreiz tās nosaukums tulkots kā „Orfejs nolaižas ellē” – Latvijā sākās iepazīšanās ar ievērojamā amerikāņu dramaturga daiļradi: 1963. gadā to iestudēja režisors Rūdolfs Baltaisvilks, bet Vela tēls kļuva par vienu no mūža lomām Valmieras teātra aktierim Edgaram Sukuram.

Izrādes 15., 16., 22., 23. oktobrī  un 5., 6., 15., un 16. novembrī. Biļetes rezervēt un iegādāties var Valmieras teātra kasē (t. 64207335), kā arī visās „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā: www.bilesuparadize.lv, www.vdt.lv.

Dalīties.

Atstāt Ziņu