Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

Krāsojam Lieldienu olas dabiski!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

aksturīga Lieldienu tradīcija, kas pazīstama daudzām tautām, arī mums, ir Lieldienu olu vārīšana un krāsošana. Latviešiem tā gan nav pati senākā Lieldienu ieraža, par ko liecina tas, ka par olu krāsošanu esot saglabājusies tikai viena tautasdziesmiņa:

Pervēsim, māsiņas,
Raibas oliņas,
Šķiņķosim bāliņam
Lieldienas rītā.

Tomēr olu krāsošana ir kļuvusi par vienu no populārākajām un radošākajām Lieldienu tradīcijām. Apkopojam padomus, kā olas nokrāsot ar dabiskām metodēm.

Brūnas, sarkanīgi brūnas olas

Sīpolu mizas
Olu krāsošana sīpolu mizās ir populārākā metode, arī viena no labākajām, jo olas var nokrātos ļoti dažādas un raibu raibas.
Kā to darīt? Ņem olu, samitrini to un aplipini to ar dažādiem materiāiem – sīpolu mizām, dzijas dzīparu, izplaucētu bērza lapiņu, pūpolu utt., cieši ietin lupatiņā (tā var būt marle, vecas zeķubikses, palags utt.) un liec vārīties sīpolu mizu novārījumā. Tā kā katrai sīpolu mizai ir atšķirīgs tonis, ietinot olas mizās, tās sanāk raibu raibas. Vēl ļoti rakstainas un interesantas olas sanāk, ja pie olas lupatiņā pieliek nedaudz rīsus – uz olas tajā vietā, kur pielipis rīss, paliek tādi lāsumiņi.
Ja vēlies vienkrāsainas olas, vāri tās vienkārši sīpolu mizu novārījumā – kopā ar sīpolu mizām, netinot lupatiņā.

Sarkanam tonim

Biešu sula
Baltās olas var krāsot sarkano biešu sulā. Tad tās iegūst sarkanīgu nokrāsu. 1/2 1itru biešu sulas uzvāra kopā ar 2 ēdamkarotēm etiķa. Iepriekš vārītas olas liek karstā šķidrumā un ļauj ievilkties 2 stundas.

Dzeltenas, dzeltenīgi zaļas olas

Kumelīšu novārījums
Ņem baltas olas un liek vārīties kumelīšu novārījumā (vai bērza pirts slotiņu novārījumā). Novārījumu gatavo tā: kumelīšu ziedus pārlej ar verdošu ūdeni un ļauj pusstundu ievilkties. Pēc tam tajā liek vārīties baltas olas. Kad olas novārītas, tās noskalo aukstā ūdneī un liek atpakaļ novārījumā vēl pustundiņu ievilkties.

Pūpolu zari ar mizu
Krāsojot baltas olas pūpolu zaros ar visu mizu, iegūst koši dzeltenu toni. Pūpolu zarus aplej ar vārošu ūdeni un ļauj krāsai stundu ievilkties. Novārījumā liek vārīties olas.

Violetas, violeti zilas olas

Melleņu ievārījums
Violetas olas iegūst, ja tās krāso melleņu ievārījumā (der arī aroniju sula). No sākuma uzvāri ūdeni, kurā atšķaidīts ievārījums, pēc tam liec tajā vārīties olas. Jo vairāk mellenes, jo olas tumšāk zilas. Pēc vārīšanas olas noskalo aukstā ūdenī un liek atpakaļ novārījumā vēl pusstundiņu – lai krāsa noturīgāka. Esi uzmanīga, skalojot olas aukstajā ūdenī, jo krāsa var viegli nonākt nost. Vienīgi, ja vēlies rakstainu olu, izmanto brīdi, kad ola vēl ir silta, tikko izņemta no novārījuma, un ar adatiņu ieskrāpē rakstiņus.

Upeņu ievārījums
Krāso tieši tāpat kā ar melleņu ievārījumu, tikai olas iegūs voletīgi sarkanu toni.

Sarkanais kāposts
Vislabāk ar so metodi olas krāsot iepriekšējā dienā, lai krāsa var paspēt pieķerties un nožūt. Olas novāra un pēc tam liek uz vairākām stundām mērcēties izvlikumā. Izvilkumu gatavo tā: smalki sagriež zilo kāpostu, pielej nedaudz ūdens, pāris ēdamkarotes etiķa, pieliek nedaudz sāls, ļauj tam visam ievilkties stundu vai divas, šķidrums kļūs violetīgi zils. Var olas šajā izvilkumā arī novārīt, tad krāsa varētu būt izteiktāka.

Padomi, kā vārīt Lieldienu olas

Lai olas būtu cieti novārītas, ieteicamais olu vārīšanas laiks ir 8-10 minūtes

Lai krāsa labāk turētos, ūdenim jāpieliek nedaudz sāls;

Pēc vārīšanas olas jāskalo ar aukstu ūdeni vai jāpatur traukā ar ūdeni 3-5 minūtes. Tas nepieciešams, lai olas čaumalu vēlāk varētu viegli nolobīt.

Olas var likt katlā vārīties jau aukstā ūdenī – tad tās, reizē ar ūdeni, sakarst pakāpeniski, netiek pakļautas straujai temperatūras maiņai un neplaisā.

Pēc tam, kad olas novārītas un nokrāsotas, tās var apsmērēt ar speķi – lai spīd un krāsa labāk izceļas!

 
                                          
LASI VĒL!

Lieldienu tradīcijas un ticējumi

Iecienītākās Lieldienu rotaļas

Lieldienu klaips – kuličs

Foto recepte- kā pagatavot Lieldienu pashu

FOTO: Idejas Lieldienu galda klājumam

Fotopamācība, kā krāsot Lieldienu olas


Dalīties.

Atstāt Ziņu