Vārda dienu svin: Austris

Ķīmisko elementu raibie piedzīvojumi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Jāņa Rozes apgādā” klajā nākusi Hjū Oldersija-Viljamsa populārzinātniskā grāmata “Periodiskās fabulas”, kas netradicionālā veidā vēsta par ķīmiskajiem elementiem, to nozīmi pasaules kultūras vēsturē un katra cilvēka ikdienā.

Ķīmisko elementu periodiskā tabula ir viens no tiem attēliem, kas šķietami iesakņojas atmiņā uz visiem laikiem, līdzīgi kā alfabēts un zodiaks. Viss, pilnīgi viss šajā Visumā un planētā ir veidots no ķīmiskajiem elementiem – sākot ar tālām zvaigznēm un beidzot ar papīra lapu vai datora ekrānu, kurā lasāms šis teksts. Grāmatā “Periodiskās fabulas” Hjū Oldersijs-Viljamss ar lielu aizrautību stāsta par ķīmiskajiem elementiem un to vēsturi, demonstrējot spēju sapludināt dabas, humanitārās un sociālās zinātnes.

Šis projekts mani ir aizvedis no raktuvēm līdz katedrālēm, no mežiem līdz jūras dziļumiem. Es atkārtoju jau reiz veiktus eksperimentus, lai pats iegūtu dažus no elementiem. Es redzēju, kā tos izmanto mākslinieki un lasīju romānus par tiem. [..] Periodiskās fabulas aizvedīs lasītāju pārsteidzošā ceļojumā, atklājot brīnumus, elementu noslēpumus, aizraujošus faktus, skaistumu un patiesību. Šajā ceļojumā atklāsies, ka elementu stāsti un mūsu pašu, cilvēku, stāsti ir savīti ciešām saitēm.
                                                                                                                           /Hjū Oldersijs-Viljamss/

Grāmata ir aizraujošs kultūrvēsturisks detektīvs, plašs uzziņu materiāls un humora piesātināts paša autora veikto eksperimentu apraksts. Tā ir stāsts ne vien par mūsu kultūras un zinātnes vēsturi, bet arī par tās tagadni un nākotni. Patiks gan tiem, kas skolas laikā aizrāvās ar ķīmiju, gan tiem, kas to ienīda līdz sirds dziļumiem.

 

No angļu valodas tulkojusi Vita Holma 

Mākslinieks Aivars Plotka 

Dalīties.

Atstāt Ziņu