Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Kas tev jāzina par padušu kopšanu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

eja un ķermenis katru dienu tiek lutināts ar losjoniem un krēmiem, brīvdienās arī ar skrubjiem un maskām, pat pēdiņas regulāri aprūpējam, bet kā ir ar padusēm? Abas nabadzītes regulāri „dabū trūkties” no skuvekļa, plus vēl ikdienas cīnās ar sviedru jūru. Vai tu zini, kā vislabāk parūpēties par tām? Apkopojam būtiskākos jautājumus, kas tev jāzina par padušu kopšanu.

Par atbrīvošanos no padušu matiņiem

Vai mēs nedarām pāri savai padušu ādai to ik pārdienas „aprūpējot” ar skuvekli? Un kā maigāk un efektīvāk atbrīvoties no padušu matiņiem? 

Atbrīvojoties no padušu matiņiem, mēs tiešām darām pāri savai ādai, bet cik daudz, tas atkarīgs no matiņu apstrādes metodes. Skujot mati tiek nogriezti, bet bieži tiek traumēta ādas epitēlija virsma tieši pie mata saknītes, tādēļ pēc procedūras noteikti āda jadezinficē! Dezinficēšanai labāk lietot kādu alkoholu saturošu līdzekli, bet var arī ūdeņraža peroksīda šķīdumu. 
Tas pats attiecas uz matiņu “šķīdinošo” krēmu lietošanu – lai nekairinās ādas virsma, pēc procedūras jālieto mitrinoši krēmi, kas satur B5 vitamīnu, un citi ādu nomierinoši krēmi. Epilējot padušu matiņus ar vasku vai depilatoru, āda arī tiek kairināta, tādēļ tā jānomierina ar mitrinošiem krēmiem. Matiņu ataugšana, protams, ir lēnāka nekā skujot.
Tātad pēc jebkuras padušu matiņu „iznīdēšanas” procedūras – skūšanas, epilācijas vai depilācijas, būtiski padušu ādu dezinficēt un mitrināt ar ādu atjaunojošu krēmu.
Vislabākā metode, kas ļoti nekairina un nebojā ādu, tai skaitā padušu ādu, ir lāzerepilācija un fotoepilācija. Mati izkrīt, āda praktiski neiekaist, uzsūcas arī tie mati, kas ir ieauguši. Un pats labākais ir tas, ka mati sāk ataugt tikai pēc 3, 6 līdz pat 8 nedēļām. Veicot vairākas lāzerepilācijas, to atkārtojums nepieciešams 1-2 reizes gadā. Vēl viens ieguvums – samazinās padušu svīšana.

Ikdienas padušu kopšana

Kādam vajadzētu būt minimālajam obligātajam padušu kopšanas rituālam? Vai pietiek tikai ar to nomazgāšanu 2 reizes dienā?

Tā kā padusēs āda ir krokota, tur pastiprināti sakrājas sviedri, jo tie nespēj iztvaikot. Tādēļ paduses jāmazgā 1- 2 reizes dienā, ietiecams ar bērnu vai dermatoloģiski pārbaudītām ziepēm. Ikdienā var lietot kādu aromātu vai svīšanu samazinošu līdzekli – dezodorantu vai antiperspirantu.

Vai paduses arī vajag palutināt ar skrubi vai masku?  

Seju, dekoltē zonu, matus, pat pēdiņas mēs lutinām ar dažādiem skrubjiem un maskām. Kā palutināt savu padušu ādu? Vai arī tur var lietot skrubi vai masku?

Lai kā gribētos palutināt ar aromātisku skrubīti arī paduses, labāk to nedarīt. Speciāli neko lietot nevajag, jo šī zona ir jutīga un uzņēmīga – kā ķermeņa ādas ieloce tā ir pakļauta lielākam iekaisuma riskam. Tādēļ paduses ādu speciāli nevajag kairināt, un skrubi un masku labāk nelietot. Arī ķermeņa losjonu labāk neziest padusē, visticamāk, tas tur nemaz nav nepieciešams, jo parasti ādas sausums skar zonu apkārt paduses bedrei, šajā zonā gan ieteicams lietot kādu ķermeņa losjonu.

Tumša padušu āda – slimība?

Kāpēc dažiem cilvēkiem padusēs āda kļūst tumšāka? Kā ar to cīnīties?  

Ja tev tā gadījies, zini – tas ir diezgan nopietns signāls. Tumšāka pastiprināta pigmentācija ādā parasti veidojas pēc iekaisuma, tas var būt eritrazmas, sēnīšu izraisīts iekaisums, kā arī alerģisks kontaktdermatīts pret kādu kopšanas līdzekli. To var izraisīt arī dažas ādas slimības, kas saistītas ar izmaiņām endokrīna sistemā, onkolģiskām slimībām, tādēļ šādos gadījumos labāk apmeklēt ārstu.

Aizsprostotas poras padusēs  

Kas jāievēro, lai padusēs neaizsprostotos poras? Vai to izraisa dezodorantu lietošana?

Ādas dziedzeru izvadkanālu aizsprostošanos parasti izraisa nepareiza antiperspirantu lietošana. Tas parasti notiek, ja antiperspirantu lieto vairāk kā 1 reizi 24 stundās un vēl uz nenomazgātas ādas. Šīs ķīmiskās reakcijas „saķepina” izvadkanālu un dziedzera sekrēts netiek ārā un uzkrājas dziedzerī, veidojot iekaisumu. Smagākos gadījumos poru aizsprostošanos var risināt tikai ar ķirurģisku iejaukšanos.

Dezodorants vai antiperspirants? Un kā lietot?

Kas jāievēro, lietojot dezodorantus un antiperspirantus, lai netiktu nodarīts pāri padušu ādai, bet tie dotu maksimālu efektu – mazinātu sviedru aromātu un to izdalīšanos?

Būtiskākais – pretsviedru līdzekļi ir jālieto uz tīras ādas, un nekādā gadījumā nevar lietot līdzekļus, pret kuriem ir alerģiska reakcija. Kāda tad ir atšķirība starp dezodorantu un antiperspirantu? Dezodorantu sastāvā ir alkohols, kas var kairināt ādu, īpaši ja tiek veikta padušu maitņu likvidācija. Antiperspirants nesatur alkoholu, bet gan īpašus sāļus, kas nozīmīgi samazina padušu kairinājumu. Dezodorants novēršot nepatīkamo aromātu, bet antiperspirants iznīcina sviedros esošos mikroorganismus un arī kavē to vairošanos, samazinot sviedru izdali pat līdz 40%. Dezodorantu un antiperspirantu tāpat kā zobu pastu ieteicams ik pa laikam mainīt, lai dažādotu ādas pH līmeni.

Konsultēja dermatoloģe Linda Kapteine

 

LASI VĒL!

Nepatīkamais, taču dabiskais process- svīšana

 

Dalīties.

8 komentāru

  1. Paldies par vērtīgo informāciju, neērti pat atzīt, ka šo to no rakstā ieteiktā nemaz nezināju! Vai varētu palūgt līdzīgu materiālu arī par intīmo higiēnu? Pēdējā laikā dzirdēti tik daudz viedokļi par to, ka visi šie intīmās kopšanas līdzekļi patiesībā ir kaitīgi un tos nevajag lietot, esmu apjukusi.

  2. Jā, patiesi, arī es esmu apjukusi. Patlaban izvēlos aptiekās nopērkamos līdzekļus, cerot, ka tā ir garantija, ka produkts ir labāks.

  3. Laba informācija.<br>Būtu jauki ja būt vēl rakstiņš par padušu matiņu pareizu atbrīvošanos -jo šajos laikos daudziem nav naudas un nevar veikt lāzerterapijas utt. Pati arī cīnos un bieži sanāk ar skuvekļiem ,jo ar vaska strēmelēm neko pati īsti iesākt nemāku un epilotori ļoti dārgi

  4. ??? Kā Jūs kā dermataloģe varat apgalvot, ka lietot līdzekļus kas NOVĒRŠ svīšanu ir LABI??? Organismam ir jāsvīst!!! Drīkst novērst tikai smaržu/smaku! Ideāls līdzeklis ir kalnu kristāls – sāls ūdens, kas neitralizē smaku, bet ļauj padusēm elpot(zinu, ka ir Norwex produkcijas klāstā). Pamatā visi parastajos veikalos pieejamie līdzekļi aizzieķē poras un tādēļ arī veidojas visādi iekaisumi!

  5. Mani agrāk tā pastiprinātā svīshana bija pilnīgi nomocījusi,it sevishi pie liela stresa:( Tad atradu inetā tādu PERSPI GUARD-stipras iedarbības pretsviedru dezi. Izmēģināju,palīdzēja:).Svīshanu notur līdz pat 3dienām(arī streasa situācijās).Esmu mediķis un nesaskatu tur nekādu bīstamību. http://www.perspi.lv/.Viņiem arī ir kvalitatīvi pretsviedru ieliktņi.

Atstāt Ziņu